Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kişiliğinize Göre Sonbahar Kaçamakları

15 Eylül 2023
Kişiliğinize Göre Sonbahar Kaçamakları

Güneşli yaz, güney beldelerimizden uğurlandı, sonbaharda yurtdışı seyahatlerine başlayalım diyenlere direkt uçuşlarla, evden fazla uzaklaşmadan yapabilecekleri üç farklı sonbahar programı hazırladık.

sebnemdenktas.com

Tarih Severlere: Ürdün

Bu sonbahar Petra antik şehrinin sizi tarihin derinliklerinde bambaşka dünyalara götürmesine izin verin. Tarihçesi milattan önce 1. yüzyıla uzanan ve asırlar boyunca bir grup yerli bedevi dışında kimsenin yüzüne bakmadığı, herkes tarafından unutulan Petra, Batı dünyası onu 1812 yılında bulup çıkarana kadar kayıp bir şehirdi… Bugün dünya turizminin en değerli varlıklarından biri kabul edilen UNESCO Mirası Petra’yı bu kadar özel kılan nedir? Kızıldeniz ve Ölü Deniz arasında, yarı kayalara oyulmuş, yarı inşa edilmiş bu kadim arkeoloji harikası, Helenistik mimarinin Doğu gelenekleriyle birleştiği görkemli bir hediye… Tarihi ve arkeolojik değeri çok yüksek. Ancak onu ziyaret edenlere yaşattığı nostaljik romans, belki de bu kadar çok sevilmesinin ardında yatan gizemli sır. Ürdün sadece Petra değil, daha pek çok arkeolojik değeri, Mars çadırlarında konaklayarak çöl safarisi yapabileceğiniz Ay Vadisi ve şifalı Ölü Deniz’i ile dört günde ruhuna inebileceğiniz muhteşem bir ülke.

Sonbahar
Petra Antik Kenti’Nden Bir Kare

Egzotizm Arayanlara: Umman

Sakin Arap Denizi’ndeki büyülü bir sultanlıkla uzun bir hafta sonu tatili, hazan mevsimi için biçilmiş kaftan. Kontrastlar ülkesi Umman’da sizi bekleyen çok sürpriz var. Her şeyden önce gökdelenlerin yasak olduğu başkent Muskat, kendisinden beklenmeyecek güzellikteki incileriyle tatilinizi daha ilk günden süsleyecektir. Asırlar boyunca Hint Okyanusu rotasındaki ticaret merkezleri arasında başı çeken Umman, bugün köylerindeki kayalara oyulu taraçalarda dünya çapında şeftali ve nar tarımı yapan, sahil kesiminde lüks resort’ların art arda açıldığı, kızıl kumlarla kaplı çöllerinde ve haşmetli dağlarında macera sporu tutkunlarının haftalar geçirdiği saklı bir turizm cenneti. Muskat’ın tarihi çarşıları, camileri, saraylara konuşlanan lüks otelleri ve özellikle Kraliyet Opera Binası kalbinizi alıp götürecek. Sonrasında mutlaka Wahiba Sands’de bir bedevi çadırında konaklayın ve dağların arasından yükselen Anantara Al Jabal Al Akhdar Resort’ta birkaç gün geçirin. Pişman olmayacaksınız.

Kişiliğinize Göre Sonbahar Kaçamakları
Anantara Al Jabal Al Akhdar Resort

Keyif İnsanlarına: Dubai

Sonbaharın hazin rüzgârlarına kapılmayı şiddetle reddeden ve yaz eğlencelerine tüm hızıyla devam etmek isteyenleri Dubai kollarını açmış bekliyor. Sıcak karakteriyle her mevsim misafirlerini memnun uğurlamayı başaran Dubai, birçokları tarafından yapay bir şehir olarak kenara itilse de, mimariden gastronomiye, alışverişten deniz keyfine kadar pek çok unsuru bir arada sunan bir destinasyon olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin çağdaş dünyaya armağanı… Her şeyden önce muhteşem sanat galerileri ve sanat fuarlarına ev sahipliği yapıyor olmasıyla bile ona şans verilmesini hak ediyor. Aralık ayındaki Dubai Alışveriş Festivali şimdiden rezervasyonları kitledi. Kısa süre önce dünyanın en derin dalış havuzu Deep Dive Dubai, yine çok yeni hizmete giren dünyanın en büyük gözlem çarkı Ain Dubai ve gözlem kulesi The View at the Palm ile Dubai daha ne kadar fazla eğlence vaat edebilir ki… Benim ziyaret sebebim ise baştan sona yenilenerek birkaç hafta muhteşem şekilde geri dönen Amazonico’da favori lezzetlerime eklenenleri tatmak için olacak…

Kişiliğinize Göre Sonbahar Kaçamakları
Deep Dive Dubai’de dalıştan bir kare.