Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor

5 Ocak 2022
Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor

RM 35-03 Automatic Rafael Nadal, yeni kelebek rotoruyla kozasından çıkıyor.

Erkek tenisinde yıllardır Grand Slam’da ya da Fransa Açık’ta –kort sayısını kesinlikle çoğaltabiliriz– rekor üzerine rekor kıran Rafael Nadal’ın bileğinde taşıdığı saat nasıl olmalı? Evet, ilk olarak her açıdan dayanıklı ve öylesine hafif bir saat olmalı ki Rafa raketiyle birlikte kolunu kaldırdığı vakit saatin ağırlığını hissetmemeli. İspanyol yıldız, yaklaşık 11 senedir bileğinde taşıdığı Richard Mille saatleriyle bu aradıklarını bulduğunu söylüyor. Öyle ki, Nadal’ın bir zamanlar “Artık ikinci derim oldu” sözleriyle anlattığı Richard Mille modeli üretildiği dönemde dünyanın en hafif tourbillon’uydu. Marka şimdilerdeyse daha, çok daha hafifini ilk kez kullanılan bir rotorla birlikte tanıtıyor.

Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor
Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor

Yeni RM 35-03 Automatic Rafael Nadal, RM 035 “baby Nadal” koleksiyonunun dördüncü ve en yeni modeli olarak çıkıyor karşımıza, ki bu koleksiyon da Nadal’ın tenis kortlarında giydiği son derece hafif tourbillon’lardan oluşan RM 027’den ilhamla hayata geçirilmişti. RM 35-03 4,3 gram ağırlığıyla koleksiyon dahilinde bugüne dek üretilmiş en hafif model. Kozasından yeni çıkan bu hafif saat, ilk defa üretilen kelebek rotoru da barındırıyor bünyesinde. Peki, nedir bu kelebek rotor? Tamamen yeni ve patentli bir komplikasyon olan kelebek rotor, ağır metal ağırlık segmentiyle monte edilmiş iki grade 5 titanyum koldan oluşuyor. Bu kollar ise özel bir kol ile aktive edilebilen ayrı bir diş takımına sahip. Rotordaki ağırlık segmentleri ilk pozisyonda olduğu vakitlerde ağırlık merkezinin yeri radyal biçimde değişiyor, böylece saati takan kişinin her hareketini tulumbanın kurulması için gerekli torka dönüşmüş oluyor. Saat 7 konumundaki kola basıldığında ise rotorun dişleri iki ağırlığı da 180 derecelik bir açıya getiriyor, ağırlık merkezi hizalanıyor ve rotor dengeli bir pozisyona dönüyor. Böylece kurma işlemi askıya alınarak mekanizmanın aşırı kurulması önleniyor. Daha yalın bir dille ifade etmek gerekirse, saat 7 konumundaki kola basıldığında saat “Sport Mode”a geçiyor ve yoğun bir aktivite sırasında rotorun fazla çalışması önleniyor (Spor modunun aktif olup olmadığını gösteren bir gösterge de bulunuyor). RMAL2 otomatik mekanizmanın hayat verdiği saat, 55 saatlik güç rezerviyle birlikte geliyor.

“Her ikimiz de kendi alanlarımızda mükemmeliyeti arzuluyoruz. Richard ile aynı dili konuşuyoruz. İkimiz de işimizde tutkuluyuz. Her gün yaptıklarımıza duyduğumuz tutkunun alevini canlı kılmak benim için çok önemli. Müsabakalarda RM 035 modellerini giymesem dahi Richard ve ekiplerinin, bu özel maceraya dahil olmama izin vererek bana duyduğu güveni görmek içimi ısıtıyor.”

Rafael Nadal

Hafifliğinden mütevellit zarif ve ergonomik olan RM 35-03 iki versiyonda geliyor: Beyaz Quartz TPT® kasa sargısıyla mavi Quartz TPT® ve Carbon TPT® kasa sargısıyla beyaz Quartz TPT® ve Carbon TPT®. (TPT, tek yönlü elyaflardan oluşan çok ince laminat levhalar yapmak için kullanılan bir üretim teknolojisidir). Hem mavi hem de beyaz kasaların boyutları ise 43,15 x 49,95 x 13,15 mm. Yine her iki versiyonun içinde de iskeletleştirilmiş mekanizma kullanılmış, mekanizmanın işleyişi kadrandan ve açık safir kasa arkasından görülebiliyor. Saat kollarının ardında yer alan iskelet köprünün karmaşık yapısına rağmen kadran oldukça okunabilir duruyor. Saat 6 yönünde biraz önceki satırlarda bahsettiğimiz “Off/On” ekranı “Spor Modu”nun devre dışı bırakılıp bırakılmadığını gösteriyor.

Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor
Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor

RM 35-03 Automatic Rafael Nadal, tepeden tokaya doğru incelen bir kauçuk kayışla tamamlanıyor. Mavi kasalı model için beyaz kayış tercih edilirken beyaz kasalı model içinse uçuk mavi bir kayış tercih edilmiş. Kayışın hareketli yapısı, bir tenis raketinin yeşil kortlar üzerinde yükselmesini anımsatıyor.

Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor
Rafa’nın Richard Mille’i Kozasından Çıkıyor