Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Louis Vuitton’un Gözünden Trans Sibirya ve Cordoba

22 Şubat 2022
Louis Vuitton’un Gözünden Trans Sibirya ve Cordoba

Louis Vuitton’un “Fashion Eye” serisi içerisinde bu bahar yayımlanacak olan Transsiberian by Coco Capitán ve Córdoba by Miles Aldridge kitapları, seyahati moda fotoğrafçılarının gözünden aktarıyor.

1854’te bavullarıyla çıktığı yola bir moda devi olarak devam eden Louis Vuitton’un seyahatle olan o yakın ilişkisi malumumuz. Meşhur Louis Vuitton City Guide, şehir rehberleri serisiyle dünyanın gezip görülebilecek en güzel ve ilginç şehirlerini birer rehber kitap haline getiren markanın dünyayı gezen bir diğer basılı serisi ise Fashion Eye. Bu kitap serisiyle Louis Vuitton; bir ülkeyi, bölgeyi, şehri ya da herhangi bir adresi bir moda fotoğrafçısının gözünden aktarıyor. Modayla mekânlar bir araya geliyor.

İlk durak Trans Sibirya Demiryolu…

Kendi kuşağının başarılı isimlerinden biri olarak görülen İspanyol fotoğrafçı Coco Capitán, bizleri efsanevi Trans Sibirya Demiryolu’na götürüyor. Baştan söylemeli ki, bu aforizmalarla dolu fotoğraf serisinde kendinizi “Demiryolu Hikayecileri” öyküsünde hissetmeniz pekâlâ mümkün.

Daha güneye, Córdoba’ya…

İngiliz sanatçı Miles Aldridge ise İspanyolların “Mezquita” da dediği meşhur Kurtuba Camisi’ne ev sahipliği yapan Córdoba’yı alıyor merceğine. Teması ise doğal olarak dini sanat eserleri oluyor. Aldridge alışılagelmiş aşırı renkli ve canlı estetiğini Córdoba’da bir kenara bırakarak soluk sarı tonlarının hakimiyetinde bir fotoğraf serisi sunuyor okurlara.

Louis Vuitton’un bir yayıncı titizliğinde editoryal kurguya, tercih edilen kâğıda, cilde ve mizanpaja verdiği önemle birlikte kitap her şeyden önce bir yazarın, tasarımcının ve bir matbaanın eseri olarak çıkıyor ortaya. Geniş fotoğraf yelpazesinin yanı sıra mekânlarla ilgili bilgiler, biyografiler, röportaj ve makaleler ile yazınsal olarak da zenginleştiriliyor. Öyle ki hayat bir yolculuktur, yanınızda Louis Vuitton bavulları olduğu kadar fotoğraflarla bezeli kitapları da bulunsun.

Louis Vuitton’un Gözünden Trans Sibirya Ve Cordoba
Louis Vuitton’un Gözünden Trans Sibirya Ve Cordoba