Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

22 Aralık 2023
Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

“Crown”, İngiliz kraliyet ailesinin en dramatik zaman dilimlerini anlatarak günümüze giderek yaklaşırken oyuncuların performansları kadar dizinin prodüksiyonu, mekân seçimleri ve elbette kıyafet ve aksesuar seçimleri de didik didik ediliyor. Dizinin kritiğini siz izleyicilerine bırakalım, biz asalet ve şaşaanın bir arada yer aldığı Kraliyet Ailesi’nin en çok konuşulan isimlerinin saat koleksiyonuna göz atalım.

Kraliçe II. Elizabeth

70 yıllık hükümdarlığı boyunca kraliçenin büyüleyici mücevher, taç ve broş koleksiyonu hakkında çok şey yazıldı. Eldivenleri, şapkaları, kıyafetleriyle uyumu derken gardırobu hakkında sınırsız bilgiye eriştik. Lüks saat koleksiyonu ise hem onun zamana ayak uyduran yenilikçi yönünü gösteriyor, hem de kendine has tarzını gözler önüne seriyordu.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Jaeger-LeCoultre Calibre 101

Koleksiyonundaki en önemli parçalardan biri kuşkusuz Jaeger-LeCoultre Calibre 101. Zira Kraliçe, Fransa Cumhurbaşkanı tarafından kendisine hediye edilen bu parçayı, 1953’teki taç giyme töreninde taktı. 1929’da piyasaya sürülen Calibre 101, yüksek saatçilik uzmanlığıyla mücevher sanatını bir araya getirmiş ve dünyanın en küçük mekanik kalibresini oluşturmuştu. Kraliçe’nin zamanı konusunda ne kadar hassas olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden henüz tacını giydiği ilk törende dahi çevresindekilere belli etmeden zamanı kontrol etme olanağı tanıyan bu bilezik saati tercih ettiği söyleniyor.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu
Calibre 101’in modern versiyonu

Patek Philippe 4975/1G

Kraliçe, saatlerinden çok parlak inci kolyeleri, broşları ve şapkalarıyla bütünleşmiş durumda. Ancak koleksiyonundaki bazı saatler en az diğer aksesuarları kadar ünlü. Kraliçe için özel olarak hazırlanan Patek Philippe 4975/1G, pırlantalarla süslü kadranı ve zarif inci kayışıyla göz alıyordu. Uzun yıllar bileklerini süsledikten sonra 2015 yılında Londra Saatchi Galerisi’nde düzenlenen Patek Philippe Watch Art Sergisi’ne bağışlandı.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu
Kraliçe, Patek Philippe 4975/1G ile (Fotoğraf: The Independent)

Omega DeVille Ladymatic

Ladymatic, 1955 yılında piyasaya sürüldüğünde dünyadaki en küçük otomatik kronometre sertifikalı mekanizmaya sahipti. O dönem kadın modellerinde daha çok estetiğe önem veren saat dünyası için bu mekanik yenilik alışılmadık bir tarzken art-deco saatlere ilgisi olan Kraliçe için cezbedici bir özellikti. Altın bileziği ve beyaz kadranıyla 90’lı yollarda koleksiyonuna eklenen bu saatle birçok kez görüntülendi.

Audemars Piguet Jules Audemars

Milenyumun başında koleksiyonuna kattığı Audemars Piguet Jules Audemars modeli, Kraliçe’nin pandemiyle sarsılan halkına yaptığı konuşmada takmasıyla görünür oldu. Beyaz kadranı, Roma rakamları ve altın bileziğiyle her türlü resmi etkinlik için mükemmel bir seçim olan model, sofistike tarzını desteklediğinden birçok kez karşımıza çıktı. Kraliçe’nin olgun yaş dönemine rastlayan bu model artık yok. Ancak onun tek renk kıyafetlerinin üstüne, bol bıraktığı kayışlarıyla kullanışı ve elbette beyaz eldivenleriyle kombinleyişi hafızalardan çıkmayacak gibi.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu
Fotoğraf: Mark Cuthbert

Prenses Diana

“İntikam elbisesi” kavramını modaya kazandıran, kazaklarıyla kraliyet ailesine renk katan, ikonik kayak kıyafetleri ve ölümsüz fotoğraf karelerine dönüşen yaz kreasyonuyla ikonik prenses Lady Di’nin kıyafetlere olduğu kadar aksesuarlara olan düşkünlüğü birçok insan tarafından biliniyor. Ancak onunki sıradan bir saat sevgisinden çok daha fazlası. Çoğu manevi değerleriyle biliniyor, bazı zamanlarda onlarla mesaj veriyor. Nişan duyurularını yaptıkları an, Charles’ın kolunda, safir taşlı yüzüğünü sergilerken bir yandan da yuvarlak kadranlı, kare çerçeveli saatini göstermeyi ihmal etmiyordu. O saatlerini, her daim zarif tarzını tamamlayan vazgeçilmez bir unsur gibi kullanmaya özen gösteriyordu.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Patek Philippe Ref 3618

Prens Charles’ın kendisine 20. yaş günü hediyesi olan Patek Philippe modeli kuşkusuz en özellerinden biri. Evliliklerinin ilk yıllarında sıklıkla kolunda görülen bu saat tüm dünyanın gözleri onların üzerindeyken birçok kez karşımıza çıktı. Galler Prensi’ni polo maçı esnasında dikkatle izlerken hem eşine olan bağlılığını gösteriyor hem de cesur moda anlayışını daha genç yaşında ortaya koyuyordu. 1983’te henüz evliliklerinin kaderi kimse tarafından bilinmezken genç kadın, eşine şans getirmesi amacıyla kendi saati Patek Philippe Disco Volante Ref. 3445’nin yanı sıra Charles’ın hediyesi olan timsah derisi kayışlı modeli de takıyordu. Belki bu jest, o gün o maçta kendilerine şans getirdi, ancak gerisi malum.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Vacheron Constantin 4481

Evlendikten sonra sayısız düğün hediyesi alan Diana’nın Suudi Arabistan kraliyet ailesi tarafından kendisine takdim edilen Asprey saati çok konuşulmuştu. Değerli taşlarla dolu bu saat, daha sonra bir gerdanlığa dönüştürülmüş ve sayısız kez prensesin boynunu süslemişti. Bu büyük hediyenin altında kalmak istemeyen Krallık, kendisine 1947 yapımı pırlantayla bezeli bir Vacheron Constantin saat hediye etti. 1983 yılında birçok resmi törende bu saatle poz vermişti.

Cartier Tank

Diana, boşandıktan sonra sık sık Cartier saatleriyle görüldü. Bunun sebeplerini tam olarak bilmek mümkün olmasa da hayatının son dönemlerinde kolunda iki ayrı Cartier Tank modeli taşır olmuştu. Biri; sarı altın kasalı, diğeri ise siyah timsah kayışlı. Babası John Spencer’ın hediyesi olan Tank Française, Diana’nın vefatından sonra önce Prens William’a, daha sonra da Prens Harry’e teslim edildi. Bugün ise Megan Markle’ın kollarında. 1917’den kalma Tank serisi, I. Dünya Savaşı’nda tanklarının havadan görünümünden ilham alarak tasarlanmıştı.  

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Kral Charles

O, bir süredir Kral Charles olsa da hâlâ çoğu insanın hafızasında Prens Charles olarak duruyor. Birçok konuda ailesiyle anlaşmazlığa düştüğünü bilsek de bazı alanlarda tam da annesinin izini sürdüğü kesin. Saat koleksiyonu da bunlardan biri. Jaeger-LeCoultre’dan Cartier’e kadar birçok klasiğe düşkünlüğü malum. Ama onun favorisi bir Parmigiani Fleurier.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Parmigiani Fleurier – The Toric Collection

1996 yılında kurulan saat üreticisi, Cartier ve Omega gibi devlerle karşılaştırıldığında sahnede nispeten yeni bir oyuncu. Ama Kral Charles’ın gözünden kaçmadığı kesin. Onun Parmigiani tercihi Fleurier Toric Koleksiyonu. 2000’li yılların başında İsviçre’de satın aldığı bu model, uzun yıllardır kralın favorisiydi. Hatta öyle ki, Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğününden geleneksel at yarışları Royal Ascot’a kadar birçok önemli merasimde bu saati taktı. Siyah deri kayışlı bu altın saatin bezeli üzerinde markanın imzası olan antik Yunan sütunlarından ilham alan simgeler yer alıyor.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu
Fotoğraf: Vıctoria Jones / Getty Images

Jaeger-LeCoultre – Reverso

Kraliçe Elizabeth’in 1953’teki taç giyme töreninde kullandığı elmasla kaplı modelden sonra kendisinin de bu markayı takip alması şaşırtıcı değil. Üreticinin, şiddetli darbelere karşı ters çevrilebilir yüzüyle sporcuları hedeflediği Reverso modeli, özellikle polo sporcuları arasında favori markalardan biri haline gelmişti. Hal böyleyken Kral Charles’ı etkilemiş olması şaşırtıcı değil. Siyah deri kayışlı Reverso, hem sağlamlığı hem de şıklığıyla tam da krallara layık bir seçim olmuştu.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu

Bonus: Hublot Classic Fusion Prince’s Trust

Hublot’nun Classic Fusion koleksiyonu altında piyasaya sürdüğü Prince’s Trust, kralın kolunda hiç görülmedi. Ancak üstünde bir zamanlar prensken kullandığı mührü taşıyor. Canlı mavi rengiyle oldukça ilgi çekici Prince’s Trust, ülke çapında dezavantajlı bireyleri desteklemek için kurulmuş yardım kuruluşuna bağış toplamak üzere tasarlandı. Hublot ile Prince’s Trust ortaklığıyla yapılan proje kapsamında 100 adet saat piyasaya sürüldü ve satılan her ürün için kuruma 750 Sterlin bağışta bulunuldu. Yani saat kralın koleksiyonunda olmasa da onun mührüyle 100 kişinin koleksiyonunda yer almayı başardı.

Kraliyet Ailesinin Göz Alıcı Saat Koleksiyonu