Kraliçe’yi Saatleriyle Anmak…

Kraliçe II. Elizabeth’in saat koleksiyonuna göz atıyoruz…

Bir yanına çiçekler iliştirdiği şapkaları, fularları ve broşlarının yanı sıra Kraliçe II. Elizabeth’in sandıklarını süsleyen aksesuarları ve mücevherleri arasında saatleri de yer alıyordu. Tahta çıkarken bileğinde olan Jaeger-LeCoultre, bunlardan en meşhuruydu. Kraliçe II. Elizabeth’in mücevherlerini ele alan The Queen’s Jewels: The Personal Collection of Elizabeth II (1987) adlı kitaba göre Kraliçe’nin koleksiyonunda en az 14 tane kol saati yer alıyor: Patek Philippe Golden Ellipse, Jaeger-LeCoultre Calibre 101, Omega Ladymatic bunlardan birkaçı.

Jaeger-LeCoultre Calibre 101

Jaeger-LeCoultre Calibre 101’nin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Kraliçe bu saati, 1953’teki taç giyme töreni esnasında takmıştı. Dünyanın en küçük saatlerinden biri olan bu Jaeger-LeCoultre, tören esnasında saati gizlice kontrol edebilsin diye bileğindeydi o gün. 2012’de marka, Kraliçe’nin Elmas jübilesini kutlamak için kendisine beyaz altından bir Calibre 101 hediye etmişti.

2012’de üretilen Jaeger-LeCoultre Calibre 101

Patek Philippe ref 4975/1G ve Golden Ellipse

Mavi kadranlı, bezeli elmaslarla kaplı beyaz altın Golden Ellipse, Kraliçe’nin koleksiyonundaki en parıltılı modellerden biri şüphesiz. Koleksiyonunun parıltısını ve iddiası artıran diğer Patek Philippe modeli ise ref 4975/1G. Saatin bezeli baget kesim pırlantalarla kaplanmış, bileziği ise incilerle kaplı. Yine söylentilere göre, bu ultra pahalı saat Kraliçe’nin bileğinde sayılı görülmüştü.

Kraliçe, Patek Philippe 4975/1G ile (Fotoğraf: The Independent)

Vacheron Constantin 4481

Vacheron Constantin 4481, Kraliçe’nin düğün hediyelerinden biriydi. 1947 yılında Kraliçe’ye İsviçre Federal Konseyi’nin hediye ettiği saati Kraliçe, 1981 yılında Prens Charles ile evlenen Prenses Diana’ya düğün hediyesi olarak armağan etmişti. Pırlantaları ve ince el işçiliğiyle bu Vacheron Constantin, Kraliçe’nin en bilinen saatleri arasında.

Fotoğraf: Mike Lawn

Omega Ladymatic

Bu vintage görünümlü Omega saati, pırlantalarla süslenmiş bir kokteyl saati değil. Fakat zamansız estetiği ve sade şıklığıyla yıllar boyunca Kraliçe’nin bileğinde en çok görülen saatlerden biriydi. Saat, krem rengi kadranı ve 20 mm çapındaki altın kasasıyla kalıyor hafızalarda.

Fotoğraf: Mark Cuthbert
 

Audemars Piguet Jules Audemars

Son zamanlarda yapılan haberlere göre, Kraliçe’nin en sık taktığı saatlerden biri de Jules Audemars’dı. Kraliçe Audemars Piguet’nin en klasik koleksiyonlarından biri olan Jules Audemars’ı, tıpkı Omega Ladymatic gibi günlük kıyafetleriyle takıyordu.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir