Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Bulgari Tacı

26 Nisan 2022
Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Bulgari Tacı
Bulgari, Kraliçe II. Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları için türünün tek örneği bir mücevher seti tasarladı.

Bundan tam 70 sene önce, 6 Şubat 1952’de tahta çıkan Kraliçe II. Elizabeth bu sene Platin Jübile’sini kutluyor. 25 yaşında tahta çıkan Kraliçe, yetmiş yıl hizmet verip Platin Jübile’sini yapacak ilk İngiliz hükümdarı olacak (Platin Jübile, hükümdarın tahttaki 70. yılını onurlandırmak üzere gerçekleştirilen bir monarşi geleneği). Kraliçe’nin Jübile kutlamaları 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu dört gün boyunca resmi tatilde olacak Britanyalılar; 1400 asker, 200 at ve 400 müzisyenden oluşan bir geçit töreniyle kutlamalara eşlik edecekler. 4 Haziran’da ise Buckingham Sarayı’nda yıldızlarla dolu bir kutlama düzenlenecek.

Dünyanın dört bir yanından takip edilecek kutlamaların 15 milyon sterlinlik bir maliyetle gerçekleşeceği düşünülüyor. Bu şaşaalı kutlamalara eşlik edecek taç ise Bulgari’den geliyor. Marka, Kraliçe’nin Platin Jübile kutlamaları için türünün tek örneği bir yüksek mücevher seti yarattı.

Kraliçe Ii. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Özel Olarak Hazırlanan Bulgari Tacı
Kraliçe Ii. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Özel Olarak Hazırlanan Bulgari Tacı

Bulgari, Platin Jübile’yi kutlamak için üretimi 1.500 saatten fazla süren “Jubilee Emerald Garden” adını verdiği yüksek mücevher setini tasarladı. Bu özel taç, Kraliçe’nin Platin Jübile’sini temsil etmek için platin üzerine yerleştirilmiş zümrüt ve pırlantalarla süslenmiş. Kullanılan zümrüdün özel yanı ise çiçek açan bir lotus çiçeği ile oyulmuş 63.44 karatlık Zambiya zümrüdü olması. Bütünüyle dönüştürülebilir olan taç, aynı zaman da bir gerdanlık olarak da kullanılabiliyor. Tacın çok yönlülüğü bizleri pek şaşırtmıyor, çünkü Bulgari’yi tasarımlarındaki çok yönlülük ile tanıyoruz. Hatta markanın başkan yardımcısı Nicola Bulgari de konuyla ilgili şöyle diyor: “Aynı mücevher hem pikniğe hem de büyük bir baloya giderken takılabilmelidir.”

Kraliçe Ii. Elizabeth’in Platin Jübile’sine Bulgari Tacı
Bulgari

4 Haziran’da Buckingham Sarayı’nda düzenlenecek kutlama, televizyon kanallarından takip edilebilecek. Kutlamalarda sürpriz isimlerin konser vermeleri de bekleniyor.

Kutlamalara “Barbie” de katılıyor…

Kraliçe’nin Platin Jübilesi’ni kutlayan markalardan birisi de Barbie oldu. Hem Kraliçe’nin 96. yaş gününü hem de jübilesini kutlayan marka, özel bir Barbie bebek tasarladı. Bu oyuncak bebekte, Kraliçe’ye babası VI. George tarafından hediye edilen pembe kurdele kullanılırken, aynı zamanda büyükbabası V. George’un hediye ettiği soluk mavi kurdele de eksik edilmemiş. Bu özel Barbie’de Kraliçe’nin düğününde taktığı Kraliçe Mary’nin püsküllü tacını da görüyoruz.