Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

H. Moser & Cie., Sami Saat ve Mücevherat Bünyesinde

7 Haziran 2022
H. Moser & Cie., Sami Saat ve Mücevherat Bünyesinde

Bağımsız saat markalarının en büyük ve en köklülerinden biri olan H. Moser & Cie., Türkiye’nin önde gelen saat şirketlerinden Sami Saat ve Mücevherat’ın bünyesine dahil oldu.

Bvlgari, Girard Perragaux, Hublot, Montblanc, Omega, Panerai ve Zenith gibi yüksek saatçilik dünyasının önde gelen markalarının bayiliğini yapan Sami Saat ve Mücevherat, dünyanın en prestijli saatlerini 1991’den bu yana Türkiye’deki saat severlerle buluşturuyor. Şirketin 1991’de Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan Galleria’da başlayan yolculuğu Nişantaşı ve Vadistanbul’da açılan butikler ve bünyesine eklenen prestijli saat markalarıyla devam etti. Şirket geçtiğimiz günlerde bünyesine en köklü bağımsız saat markalarından biri olan H. Moser & Cie.’yi eklediğini duyurdu. El yapımı saatleri ve köklü koleksiyonlarıyla özellikle son yıllarda piyasadaki arzı artan H. Moser & Cie. saatleri böylece Türkiye piyasasına da giriş yapmış oldu. (H. Moser & Cie. tarihçesiyle ilgili detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.)

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
Sami Saat Ve Mücevherat Vadistanbul Butiği

H. Moser & Cie., İsviçreli bir ailenin yönettiği az sayıdaki saat şirketlerinden biri. Markanın ismi aslında köklü bir tarihe dayanıyor: İsviçre’nin Schaffhausen şehrinde 1820-1824 yılları arasında babasının yanında saatçilik sanatını öğrenen Heinrich Moser çıraklığını tamamladıktan sonra Le Locle’a gitti ve henüz 21 yaşındayken kendi işletmesini kurdu. Bir sonraki yıl Rusya’ya, Saint-Petersburg’a taşınan genç saat ustası hayatı boyunca 500 bin adet saat üretti. Bugün Meylan ailesi ile Moser’in büyük torunu Roger Nicholas Balsiger’in birlikte yönettiği H. Moser & Cie. markasının kuruluş yılı bu sebeple aslen 1828 yılı. (Bugün markanın hisselerinin büyük kısmı Meylan ailesine ait MELB Holding’in elinde bulunuyor.)

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
Markanın CEO’su Edouard Meylan

Köklü bir tarihe sahip olan markanın saatleri pratik ve yenilikçi özellikler sahip, ki markanın CEO’su Edouard Meylan da el işçiliği ve geleneğe bağlı kalsalar da yeniliklere açık bir marka olduklarını söylüyor. Saatlerin en belirgin özelliklerinden biri, Moser’e özgü olan değiştirilebilir eşapman sistemi. Eşapmanı, eşapman çarkını ve denge çarkını taşıyan bu sistem, yine Moser şirketler grubuna ait Precision Engineering’in ürünü olan, orijinal bir Straumann denge yayıyla donatılıyor.

Endeavour Concept serisinden saatler ise markanın son yıllarda en çok dikkat çeken saatlerinden. Kadranında ibre dışında hiçbir detayın olmadığı bu minimal saatler, merkeze doğru gittikçe koyulaşan füme kadranlarda tasarlanıyor. Markanın Parisli sanatçı Romaric Andre işbirliğiyle ürettiği Endeavour Centre Seconds Concept X, kadranındaki pikselli silgi görüntüsüyle “zamanı silmek” temasını esprili biçimle vurgulamış, koleksiyonun dikkat çeken saatlerinden biri olmuştu.

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
H. Moser & Cie.

H. Moser & Cie.’nin Diğer Koleksiyonları

Streamliner

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
Streamliner Centre Seconds “Matrix Green”

Pioneer

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
Pioneer Tourbillon “Mega Cool”

Heritage

H. Moser &Amp; Cie., Sami Saat Ve Mücevherat Bünyesinde
Heritage Bronze “Since 1828”