Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi

6 Kasım 2021
Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi

Gloria Vanderbilt’in 2019’da hayata gözlerini yumana kadar yaşadığı apartman dairesi satışa çıkarıldı.

Fotoğraflar: Anastassios Mentis / Brown Harris Stevens

“Rüzgâr gibi geçti” deyişine alışkınızdır; kimi vakitler zaman rüzgâr gibi geçer, kimi zamansa hayatımızdan insanlar rüzgâr gibi gelip geçer. Kimi insanların hayatımızda bıraktığı etki ise çok daha renkli, hatta bir gökkuşağı gibidir. Vanderbilt’in yaşamda bıraktığı izi anlatmak içinse yeni bir deyiş türetip “gökkuşağı gibi gelip geçti” diyebiliriz. Vanderbilt’in Manhattan’daki evi de rengârenk izler bıraktığı duraklardan biri.

Gloria’nın 2019’da hayatını kaybedene dek yaşadığı, Manhattan’ın en seçkin semtlerinden biri Beekman Place Caddesi’nde yer alan apartman dairesi, 1931’de Mimar George F. Pelham tarafından tasarlanmış. Savaş öncesi dönemde inşa edilen apartman, pek çok orijinal detayını hâlâ muhafaza ediyor. 10 katlı binadaki 38 daireden biri olan Vanderbilt’in dairesine gelince üç yatak odası, üç banyo, genişçe bir mutfak, bir kütüphane ve içinde şömine barındıran bir salon görmekteyiz. Gloria’nın dairesinin diğerlerinden en büyük farkı ise sanat ve tasarım becerisiyle tasarlanmış büyülü bir daire olması. Ne de olsa renk veren kişi çok genç yaşlardan beri sanata ve tasarıma meraklı olan bir isim. Hatta kendisine göre dekorasyon bir tür otobiyografi; bu sebeple evin ruhu ikonik ismi tam anlamıyla yansıtıyor: Vanderbilt’in sevdiği sanat eserleri, dekorasyonlar ve mobilyalarla dekore edilmiş.

Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi
Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi

Rengârenk salondaki aynalar ve şeker rengi tonlarla kaplı yemek odası, süslü bir avize ve savaş öncesi tarzı tavan madalyonu ile ortalanıyor. Lake pencereler de pembe tonlarında. Basma ve diğer zengin kumaşlarla kaplı oturma odası aynı zamanda pek çok sanat eseriyle süslenmiş; bunlardan biri de Gloria’nın annesine ait büyük ölçekli bir portre.

Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi
Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi

Renkli evin bir vakitler konukları da en az Vanderbilt kadar renkli ve sosyetik isimlermiş. Dairenin yer aldığı meşhur Beekman Place Caddesi de en az ev kadar ünlü isimleri ağırlamış vakti zamanında; Lilliam Gish, Joan Crawford, Sigourney Weaver, Bill Blass ve Tom Jones bu isimlerden bazıları.

Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi
Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi

Gloria’nın stüdyo olarak kullandığı iki yatak odalı zemin katın da satışa çıkarılması bekleniyor, fakat bu kısım henüz listelenmemiş. Satışta olan asıl evin fiyatı ise 1,12 milyon dolar; söylentilere göre ise satış fiyatının çok daha üstünde teklifler geliyor.

Gloria Vanderbilt

Gloria Vanderbilt’in Gökkuşağı Renkli Evi
Gloria Vanderbilt’in Vogue için 1968 senesinde Gianni Penati tarafından çekilen bir fotoğrafı.

Moda tasarımları ve renkli kişiliğiyle tanınan Gloria Vanderbilt, 20. yüzyılda Amerikan popüler kültüründe en çok ses getiren isimlerden biri. 15 yaşından beri moda defilelerinde yer alan Vanderbilt’i ayrıca “Blue Jeans” olarak bilinen mavi kot tasarımını yaratması ve bir kült haline getirmesiyle tanıyoruz. Kariyeri boyunca modellik, oyunculuk ve tasarımcılık yapan Vanderbilt, Vanity Fair, The New York Times ve ELLE gibi çeşitli dergilere de katkıda bulundu. Vanderbilt, 2001 yılında Vermont’ta ilk sanat sergisini açtı. Tüm bunların yanı sıra hayatı boyunca roman ve anılardan oluşan çeşitli kitaplar yayımladı; bunlardan en bilindiği ise oğlu Anderson Cooper ile yaşamından kesitlere yer verdiği The Rainbow Comes and Goes (2016). Vanderbilt, 95 yaşında mide kanseri sebebiyle memleketi Manhattan’da, evinde hayata gözlerini yumdu.