Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

En Güzel Noel Pazarları

5 Aralık 2023
En Güzel Noel Pazarları

Yeni yıl yaklaşırken Avrupa’nın büyülü şehirleri kutlama sezonunun keyfini yaşıyor.

Viyana, Avusturya

Viyana’da Noel pazarı bu yıl 11 Kasım’dan beri belediye binasının önündeki meydanda misafir ağırlıyor. 26 Aralık tarihine dek sürecek Pazar şenliklerinde sımsıcak bir atmosfer sizleri bekliyor; zira Viyanalılar sıcak şarabın, kızarmış kestanelerin, baharatlı Noel kurabiyelerinin tadını çıkarmasını çok iyi biliyor. Dünyaca ünlü Belvedere Sarayı’nın önünde kurulan pazarda ise Barok yaşam tarzının tüm incelikleri sergileniyor. 40’tan fazla stant muhteşem dekorasyonları ve ışıklandırmalarıyla özellikle akşam iş çıkışı pazarı ziyaret edenlerin kolayca kutlama ruhuna bürünmesini sağlıyor.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Frankfurt, Almanya

Her yıl Almanya’nın neredeyse tüm şehirlerinde sayısız Noel pazarı kuruluyor. Bunların en güzellerini Frankfurt’ta deneyimleyebilirsiniz. Şehirdeki renkli Noel pazarının geçmişi 1393 yılına kadar uzanıyor. Dolayısıyla Almanya’nın en eski Noel pazarlarından biri diyebiliriz. Üstelik tüm dünyada öyle popüler ki, her yıl yaklaşık üç milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. İnsanların akın akın gelmesinin sayısız nedeni var: Römerberg’in kış masalı tadındaki görkemli atmosferi, güzeller güzeli şehir meydanı, Alman demokrasisinin tohumlarının atıldığı St Paul’s Kilisesi, sıcak elma şarabı, tarihi atlıkarınca ve 30 metre yüksekliğindeki Noel ağacı bunlardan birkaçı…

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Colmar, Fransa

Belki birçoğunuz hiç ziyaret etmediniz ama; Paris’e trenle yaklaşık iki saat mesafedeki Colmar, Noel söz konusu olduğunda Avrupa’nın en güzel kutlamalarına imza atıyor diyebiliriz. Eski şehir merkezinde hepsi farklı temalara sahip altı farklı Noel pazarı kuruluyor. Orta çağ ruhunu yaşatan şehir merkezinde kasım ayının son haftası başlayan pazarların bazısı tamamen gurme yiyeceklere ağırlık verirken bir kısmı da el emeği hediyelik eşyalarla dolu tezgâhlarıyla dikkat çekiyor. Ayrıca her cumartesi ve çarşamba öğleden sonra “Petite Venise” bölgesindeki kanalda geleneksel Noel şarkıları söyleyen çocuk koroları misafirleri büyülüyor.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Prag, Çekya

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri kabul edilen Prag, Arnavutkaldırımlı sokakları ve göz alıcı mimarisiyle Noel tatilinin en güzel yaşandığı yerlerden biri. Çekya’nın başkentinde her yıl kurulan Noel pazarı, bu sene de 2 Aralık 2023’ten 6 Ocak 2024’e dek ziyaretçilerini bekliyor. Pazarın en dikkat çekici tarafı tezgâhlardaki sokak yemekleri. Eski Şehir Meydanı’ndaki Meryem Ana Kilisesi’nin hemen önünde açılan tezgâhlarda enfes hamur işleri ve peynirli Macar gözlemesi lángos’lar aklınızı başınızdan alacak. Çekler’in narenciyeden yaptığı svařák’ı (ya da belki sıcak bal likörünü veya ballı şarabı) mutlaka deneyin.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Strazburg, Fransa

Strazburg’un tarihi sokaklarında tam 13 ayrı Noel pazarı kuruluyor. Orijinal Christkindelsmärik (24 Kasım-24 Aralık) 1570’ten beri ahşap kirişli şehir evleri ile gotik şehir katedrali arasına sıkışmış 100’den fazla tezgâhla Place Broglie’de kurulmaya devam ediyor. 30 metreye ulaşan heybetiyle Avrupa’nın “en süslü” Noel ağacı Place Kléber’de yükseliyor. Burada yerel lezzetlerle kendinizi şımartın: Kremalı spaetzle eriştesi, krem şantili baget flambée ve şeker serpilmiş simitler… Zencefilli kurabiye -yani pain d’épices- ararken hedefiniz dünyaca ünlü “Mireille Oster” tezgâhları olmalı. Buradaki incir ve cevizle hazırlanan atıştırmalıkları tatmadan dönmeyin.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte’nin kalbinin attığı ünlü Vorosmarty Meydanı’nda kurulan Noel pazarı bu yıl 31 Aralık tarihine kadar misafirlerini bekliyor. Küçük ahşap kulübelerden gelen köknar kokusunun geleneksel ballı kurabiyeler ve sıcak şaraptan yükselen tarçın kokusuna karıştığı muhteşem bir atmosferden bahsediyoruz. Stantlarda ülkenin kültürünü yansıtan yemekler ve hediyelik eşyalar öne çıkarken özellikle Macaristan’ın dillere destan dantelleriyle yaratılan sanat eseri niteliğindeki aksesuarlar her yıl Noel pazarına alışverişe gelenleri büyülüyor.  Sokak lezzetleri ve Noel konserleri de cabası.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’ı ziyaret etmek için kış mevsiminden daha güzel bir dönem yok diyebiliriz. Hele de şehrin cazibe merkezi Tivoli Bahçeleri’ne doyum olmuyor. Danimarka başkentinin merkezindeki tarihi eğlence parkı Noel zamanı ışıl ışıl bir harikalar diyarına dönüşüyor. Buz pateni pistleri kuruluyor; Noel Baba kızakları ve Noel ağaçları her yanı süslüyor; Noel pazarlarında yerel dilde gløgg denen tarçınlı sıcak şaraplar, æbleskiver adlı tatlı atıştırmalıklar satılıyor. Son dönemin yükselen destinasyonları arasında yer alan Kopenhag’ı ziyaret etmek isteyenler için Noel dönemi büyülü bir fırsat…

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları

Salzburg, Avusturya

Tarihi ve mimarisiyle her daim haşmetli Avusturya’da Noel pazarlarının hep nostaljik bir tadı var. Salzburg’da Kadetral Meydanı ve Residenzplatz’da 23 Kasım–1 Ocak tarihleri arasında kurulan ve Noel ruhunu hep diri tutan Christkindlmarkt bunlardan biri. Işıl ışıl parlayan pazarı bulmak için kavrulmuş bademlerin enfes kokusunu takip edin. El örgüsü çorapların, tütsü kokularının ve dekoratif fenerlerin arasında hangi tezgâha bakacağınızı şaşıracaksınız. Taze pişmiş elmaları denemeyi unutmayın. Ardından günlük açık hava konserini dinlemek için akşam 5’te katedralin yolunu tutun. Neyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz; bir gün bir Noel korosuna başka bir gün nefesli çalgılar orkestrasına kulak verebilirsiniz. Salı günleri ise alacakaranlıkta Noel korosunu dinleyebilirsiniz.

En Güzel Noel Pazarları
En Güzel Noel Pazarları