Ekim Ayının En Yeni Saatleri

Ekim Ayının En Yeni Saatleri

Omega Seamaster Planet Ocean Deep Black ETNZ Edition, Tudor Pelagos FXD, Oris’in yeni dalış saati ve daha pek çoğu… Ekim ayı için en yeni saatler…

Eylül ayının ilk günleri Cenevre Saat Günleri’nde duyurulan yeni saatler ve sonraki günlerde de Swatch’un Blancpain’le işbirliği içinde duyurduğu Swatch x Blancpain Bioceramic Scuba Fifty Fathoms modelinin haberleri ile geçmişti. Ardından hızlı bir giriş yaptığımız ekim, Omega’dan Vacheron Constantin’e pek çok markanın duyurduğu yeni modellerle devam ediyor. Son günlerde duyurulan yeni saatleri Saatolog okurları için derledik.

Omega Seamaster Planet Ocean Deep Black ETNZ Edition

2024’te Barselona’da gerçekleşecek yelken yarışı America’s Cup’ın resmi zaman tutucusu olan Omega, yarış için tasarladığı yeni modeli Planet Ocean Deep Black ETNZ Edition’ı duyurdu. Renklerini yarışın son şampiyon takımı Emirates Yeni Zelanda’dan alan Planet Ocean Deep Black ETNZ Edition’ın 45,5 mm çapındaki siyah seramik kasasına aynı renkte bezel, turkuaz ve beyaz vurgularla tasarlanan mat siyah seramik kadran eşlik ediyor. Saat 9 yönünde bir saniye göstergesi, tam karşısında 3 yönünde ise yarış öncesi protokollerine atıfta bulunan “COUNTDOWN INDICATOR” ve “START” ibareleriyle çevrelenen bir alt kadran yer alıyor. Bu alt kadran, turkuaz bir halka ve ibreli Regatta geri sayım dakika sayacı ile alt kadranın altında doğru konumlanan açıklıktan görülebilen bir kronograf saat diskini bir arada gösteriyor. Kadrandaki turkuaz detaylar, Emirates Yeni Zelanda takımının logosundaki renge atıfta bulunuyor.

Ekim Ayının En Yeni Saatleri

Saate hayat veren mekanizma ise in-house kalibre 9900. Ancak bu kalibre 9900, Regatta zamanlama fonksiyonundan dolayı standart 9900 serisinden farklı. 60 saatlik güç rezervine sahip otomatik kronograf, 28.800 VpH hızında çalışıyor.

Tudor Pelagos FXD

1950’li yıllarda Amerikan Donanması için ürettiği saatlerden ilhamla tasarladığı yeni Pelagos FXD serisini duyuran Tudor, meşhur koleksiyonu Pelagos FXD’yi bu sefer siyah renkte tasarladı. Tasarım açısından 1960’ların sonundaki Tudor Oyster Prince Submariner modelinden ilham alan saat, 42 mm çapında titanyum kasada tasarlanmış. Modelin siyah kadran ve siyah seramik bezeline kumaş ya da kauçuk kayış eşlik ediyor. Saatin kalbinde ise 70 saatlik güç rezervine sahip otomatik mekanizma MT5602 yer alıyor.

yeni saatler

Vacheron Constantin Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists

Vacheron Constantin, ilhamını sanat ve tarihten alan serisi Métiers d’Art Tribute’a Watches and Wonders Shanghai 2023 kapsamında dört yeni model ekledi. Métiers d’Art Tribute to Explorer Naturalists’in ilham kaynağı, Charles Darwin’in İngiliz Kraliyet Donanması HMS Beagle ile çıktığı meşhur keşif gezisi. Ümit Burnu’ndan Macellan Boğazı’na Darwin’in meşhur gezisinden rotaları kadrana taşıyan serinin kadranları iki parçalı tasarlanmış. Kadranların sol tarafından horolojik bir tuval üzerine resmedilmiş manzaralar, sağ tarafında ise dijital saat yer alıyor.

yeni saatler

Cartier Tank Cintrée Réédition

Cartier’nin meşhur koleksiyonu Tank, saat dünyasıyla 1917’de buluşmuş, 1921’de ilk Tank Cintrée modelleri üretilmiş. Koleksiyonun bugünkü haline yakın Tank Cintrée’ler ise 1923’te tasarlanmıştı. Bu sene 100. yıldönümünü kutlayan koleksiyon için limitli bir seri üreten Cartier, Tank Cintrée Réédition ile 150 adet zarif Tank Cintrée’yi saat severlerle buluşturuyor. 1920’li yıllardaki Cintrée kadranlarının tasarımlarına sadık kalan kadranlara 46 mm çapında platin kasalar eşlik ediyor. Kasaların içinde ise selefi Cintrée modellerinde olduğu gibi Jaeger-LeCoultre üretimi elle kurmalı mekanizma kalibre 9780 MC bulunuyor. Tank Cintrée Réédition saatleri, eylül ayı itibarıyla satışa sunulacak.

yeni saatler

IWC Big Pilot’s Watch AMG G 63

IWC’nin Mercedes AMG G63’ten ilhamla tasarladığı yeni Big Pilot’s Watch AMG G 63, otomobilin ruhunu kullandığı iki farklı materyalle bünyesinde taşıyor. IW501201 referanslı modelde kullanılan materyal, Mercedes-AMG G63 Grand Edition’da da kullanılan, normal altından daha dayanıklı 18 ayar Armor Gold. Diğer referans IW506201’da ise hafif bir materyal olan Ceramic Matrix Composite kullanılmış. Her iki modelin kadranı da aynı tasarım özelliklerine sahipken bir modelde rakamlar ve ibreler altın diğerinde ise gri renkte Super-LumiNova kaplamalarla tasarlanmış. Saate hayat veren mekanizma ise 168 saatlik güç rezerviyle otomatik kalibre IW52010.

Ekim Ayının En Yeni Saatleri

TAG Heuer Monaco Chronograph Night Driver

Otomobil yarışlarının ikonik saati TAG Heuer Monaco, bu defa karanlıkta ışıldayan bir kadranla geliyor. Markanın yeni saati Monaco Chronograph Night Driver’ın kadranı gece mavisi, gri ve mat siyah tonlarında bir kadranla tasarlanmış. Işık altında gri ve siyah tonlarında görünen kadranın kare şeklindeki alt kadranları ve kadran köşeleri karanlıkta mavi renkte parlıyor. Saatin 39 mm çapındaki kasası ise beşinci derece titanyum ve siyah DLC kaplamayla tasarlanmış. 600 adetle limitli seride markanın kült otomatik mekanizması kalibre 02 yer alıyor.

Ekim Ayının En Yeni Saatleri

Oris Divers Sixty-Five Chronograph

Cenevre Saat Günleri’nde bugüne dek ürettiği suya en dayanıklı saati Oris AquisPro 4000M duyuran Oris, şimdiyse 1965’te ürettiği ilk dalış saatine atıfta bulunan retro tasarımlı modeli Divers Sixty-Five Chronograph’ı duyurdu. 43 mm çapındaki selefi modellerine göre daha küçük olan yeni model 40 mm çapında üretilmiş. Saate güç veren mekanizma ise 48 saatlik güç rezerviyle gelen (serinin diğer saatlerinde de kullanılan) otomatik kalibre Oris 771.

Ekim Ayının En Yeni Saatleri
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir