Cenevre Saat Günleri 2022-H. Moser and Cie.’den Siyahların En Siyahı

Cenevre Saat Günleri’nin kurucu markalarından H. Moser & Cie., Streamliner Tourbillon Vantablack ile hem yüksek teknolojiyi hem de saat mimarisini bir başka noktaya taşıyor.

Teknik üstünlüğü (Precision Engineering AG), yenilik yapma cesareti ve her zaman bunlara eşlik eden mizah duygusuyla hayranlık uyandıran işler yapan H. Moser & Cie. daha önce saat yapımında Vantablack ile deneyler ve konsept saatler (Perpetual Moon Concept, 2018) yapmıştı. İlk kez 2016’da Anish Kapoor imzalı MCT S110 Evo Vantablack by Anish Kapoor modelinde gördüğümüz Vantablack, H. Moser and Cie.’nin ibresiz ve tamamen siyah bir saatle 1 Nisan şakası olarak Instagram’da görüldü.

H. Moser and Cie. simsiyah saat üretmeden önce Instagram’ında 1 Nisan şakası olarak paylaşmıştı.
Vantablack’i ilk kullanan MCT S110 Evo Vantablack by Anish Kapoor modeli

Saat, beklenenin aksine çok sevilince bir yıl sonra üretim başladı. Markanın Vantablack macerasının en son örneğini de Nisan 2022’de Watches & Wonders Fuarı’nda Streamliner Chronograph “Blacker Than Black” ile görmüştük. H. Moser & Cie. sonunda sabırlı ve inatçı tavrının meyvesini tamamen çelik modelden sonra kırmızı altın versiyonuyla karşımıza çıkan Streamliner Tourbillon Vantablack ile aldı. 

Ancak bence Streamliner Tourbillon Vantablack saatini karizmatik yapan şey sadece teknik üstünlüğü (tourbillon bir şaheser elbette) veya sadece en saf siyah rengin kullanımı değil. Streamliner Tourbillon Vantablack; 5N kırmızı altın entegre bilezik ve 40 mm çapındaki kasanın, simsiyah kadran ve hipnotik tourbillon mekanizmasının olağanüstü uyumundan kaynaklanan bir cazibeye sahip (eğer bir entegre bilezik ve kasa antolojisi yapılacaksa Streamliner serisi ilk sıralardaki yerini bileğinin hakkıyla alır).

Varakla kaplanmış Vantablack, aslında ışığı yüzde 99,96 oranında emen nanotip dizileri.
Vantablack’le üretilen BMW X6

Saate ismini veren Vantablack’ten söz etmek de gerek: İngiltere’deki Ulusal Fizik Laboratuvarı (National Physical Laboratory) tarafından yıllar süren araştırmalardan sonra büyük ilerleme kaydedildi ve Vantablack ile siyaha en yakın siyah elde edildi. Daha sonra bu çalışma Surrey NanoSystems tarafından geliştirildi ve yeni ticari patentler alındı. Kullanım hakkı Anish Kapoor tarafından satın alındıktan sonra sanat dünyasında büyük tartışmalar yaşanmıştı.

Aslında bilindiği gibi siyah bir renk sayılmaz, çünkü renklerin aksine söz konusu siyah olduğunda üzerine düşen ışığı yansıtmayan bir yüzey kaplama veya madde olduğunu düşünmek gerekiyor. İlginç olan bir başka bilgi de evrende yüzde 100 siyah olan hiçbir şeyin olmadığı. VantaBlack ise bildiğimiz en koyu siyah: Işığı %99,96 oranında emiyor. Vanta (Vertically Aligned Nano Tube Arrays) yani dikey yerleştirilmiş nanotüp dizileri anlamına geliyor ve pek çok alanda; özellikle bilimsel araştırmalarda, teleskop gibi optik araç gereçlerde, askeri alanlarda, otomobil endüstrisinde, dekorasyonda, mimaride, modada ve sanatta kullanılıyor.

Çevresini saran karanlıkta çalışmaya devam eden bir dakikalık tourbillon mekanizması ile saate bakan kişinin hipnotize olmaması bence mümkün değil. Yine de yazının başında da söylediğim gibi övgülerin en büyüğünü karanlığı zarafatle kucaklayan kırmızı altın Streamliner kasa ve entegre bilezik almalı.

Saatin karanlıkla nasıl bütünleştiğini videodan görebilirsiniz.
Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir