Cartier’den 1,1 Milyon Dolarlık Yeni Bir Rekor

Sotheby’s müzayedesinde 1,1 milyon dolara satılan Cartier Cheich, marka tarihinde bir müzayedede satılan en pahalı ikinci Cartier saati olarak tarihe geçti.

Cartier Cheich bir açık artırmada ilk defa görüldü ve hikâyesi 1980’lere uzanıyor: Saat, dünyanın en popüler ve zor yarışlarından biri olan, o zamanki adıyla Paris-Dakar Rallisi’ni (şimdilerde yalnız Dakar Rallisi deniyor) üst üste kazanan pilota veriliyordu. Gaston Rahier, 1985’te bu 6.200 kilometrelik zor yarışı ikinci defa kazanmış ve Cartier Cheich’in sahibi olmuştu. Markanın o dönemki kreatif direktörü Jacques Diltoer’in tasarladığı kasasıyla Cartier Cheich eşsiz bir saatti. Saatin kasasında Sahra Çölü’nde yaşayan erkeklerin güneşten korunmak için başlarına sardıkları bir tür hicaptan esinleniyordu. Bu kıvrımlı ve katmanlı kasada sarı, beyaz ve pembe altın da bir arada kullanılmıştı. Geçtiğimiz gün Sotheby’s’de kırdığı rekorla saat iddiasını bir kere daha kanıtlamış oldu.

“Cartier Challenge 1983’te, Paris-Dakar Rallisi’nin beşinci yılında düzenlenmeye başlanan ve Paris-Dakar Rallisi’nde üst üste şampiyon olmayı başarmış yarış pilotlarını onurlandıran bir organizasyon olmuştu. Cartier Challenge’ı kazanan pilotlara verilmek üzere Cartier Cheich saati tasarlandı.”

Sotheby’s

Cartier Cheich’den o dönemde 4 tane üretildiği düşünülüyor; iki kadın ve iki erkek modeli. Saatlerden ikisi Cartier arşivinde ve hiçbir zaman satışa sunulmayacağı tahmin ediliyor, Rahier’in ödüllendirildiği ise geçtiğimiz günlerde Sotheby’s’de 1,1 milyon dolara satılarak bir Cartier rekoru kıran saatin ta kendisi. Saatin açık artırmaya çıkarıldığı yaz aylarında duyurulmuş ve oldukça heyecan yaratmıştı. Verilen tahmini satış fiyatı ise 200.000 – 400.000 euro arasında olmuştu. Fakat saat 1,1 milyon dolara satılarak bir müzayedede satılan en pahalı ikinci Cartier saati (geçtiğimiz mayıs ayında 1,5 milyon dolara satılan bir Cartier Crash modeli, bugüne dek bir müzayedede satılmış en pahalı Cartier saati olmuştu) olarak rekora imza attı.

Cartier Cheich’in bu kadar ender bir saat olmasının sebebi ise Paris-Dakar Rallisi’nin kurucusu ve yarışlar için Cartier’le el sıkışan Thierry Sabine’nin bir helikopter kazasıyla trajik bir şekilde hayatını kaybetmesi. Sabine’nin beklenemdikle vefatıyla saatlerin verildiği Cartier Challenge turnuvası bir daha düzenlenmedi.

Saatin alışılmışın dışındaki kasa tasarımı bakışları üzerinde toplatıyor, fakat biliyoruz ki pek çok saat meraklısı için aslolan hikâyesidir. Bu yüzden de Cartier Cheich, saat meraklılarınca bilinen en nadir saatlerden biri. Bir vakitler Rahier’in bileğinde taktığı ve daha önce hiç açık artırmaya çıkmayan saatin bir müzayedede satışa sunulması da herkesçe heyecan yaratmış oldu. Ve 1,1 milyon dolara satılarak Cartier tarihinde başka bir hikâyeye imza attı.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir