Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2024: Cartier Reflection de Cartier

11 Nisan 2024
Watches and Wonders 2024: Cartier Reflection de Cartier

Watches and Wonders 2024 yenilikleri arasında avangard tasarımıyla Reflection de Cartier modeli bakışları üstüne topladı.

Parçacık fizikçisi Profesör Brian Cox, Watches and Wonders 2024’te katıldığı bir konuşmada “Zaman herkes için aynı mıdır?” sorusuna, zaman her birimiz için farklı geçer diyerek yanıt verdi. Saatler kimi zaman su gibi akıp giderken kimi zaman geçmek bilmez. Zaman hepimiz için başka türlü akarken saat kadranları hep aynı yöne mi bakmalı? Cartier’nin Watches and Wonders 2024’te tanıttığı yeni modeli, bu soruyu duymuş gibi kadranları başka bir yöne çevirerek alışılmışın dışında bir tasarımla sunuyor.
Cartier Reflection De Cartier
Cartier

“Serpilen aydınlıkta dalların arasından
Büyülenmiş bir ceylan gibi bakıyor zaman”

“Her Şey Yerli Yerinde”, Ahmet Hamdi Tanpınar

Reflection de Cartier, sarı, pembe ve beyaz altından kalın bileziğin uç kısmına yerleşmiş bir kadran saklıyor. Kadranın baktığı bileziğin diğer ucu ise cilalı altın yüzeyde tasarlanmış. Böylece zaman karşı tarafa yansıyarak kadrandan okunabildiği gibi bu altın yüzeyden de görülüyor. Ancak bu yansımada zaman geriye doğru akıyormuş gibi görünüyor.

Zamanın gizemini kırılmalarla keşfeden saatin bileziğinde de yansımalarla oynanmış. Cartier Mücevher ve Saatçilik Kreatif Direktörü Marie- Laure Cérède, modelin “Ne bir saat ne de bir mücevher, tamamen yeni bir Cartier kreasyonu” olduğunu dile getiriyor.

Watches And Wonders 2024: Cartier Reflection De Cartier
Cartier

Fuarda göz alan saatler, 18.4 x 17.5 mm çapında kasalarda tasarlanmış. Kadran görünümü ise Roma rakamlarıyla klasik bir Cartier kadranı. Serideki beyaz altın modellerden birinin kadranı pırlanta bezeli, bileziği de pırlantalarla süslenerek tasarlanmış.

Saklı kadranın yansıttığı zaman, Tanpınar’ın şiirde, dalların arasından büyülenmiş bir ceylana benzettiği zamanı anımsatıyor.