Bvlgari’nin Serpenti’si Mary Katrantzou ile Deri Değiştiriyor

Platon, büyülü yaratık yılanlar için şöyle demişti: “Evrende ilk yaşayan şey, kendi kendini yiyen sirküler bir varlıktır. Bir ölümsüz, mükemmel olarak yaratılmış bir hayvan…” Bvlgari’nin Serpenti Koleksiyonu da, tıpkı yılanlar gibi yıllardır kendini yenileyerek mükemmel bir zarafet sergiliyor.

Hem Yunan hem de Roma mitolojisinde yılanlar, yumuşak ve kıvrımlı vücutlarının zarafeti sayesinde yeniden doğuş, şifa, güç, sonsuzluk ve baştan çıkarıcılık özelliklerini temsil etmekteydi. Yunan tanrısı Asklepios’un asasındaki yılan da şifanın sembolüydü örneğin. Kendi kuyruğunu yutarak yeniden doğuşu temsil eden Ouroboros figürü ya da yeniden doğuşu simgeleyen Şahmeran… Yılan, yüzyıllardır kudretli ve yaşamı simgeleyen bir canlı olmuştur. Bvlgari de yılan figürünü, 1940’lı yıllardan beri markasında kullanıyor; fakat Serpenti’nin tam anlamıyla tanınması 1960’larda başlıyor. O günden bu yana ihtişamı artarak devam eden Serpenti Koleksiyonu, şimdi ünlü moda tasarımcısı Mary Katrantzou’nun şiirsel ve coşkulu tarzıyla özel bir kapsül koleksiyonla yeniden canlanıyor.

Bu kapsül koleksiyonda Katrantzou, üç yeni model sunuyor: Serpenti Metamorphosis çanta, Serpenti Metamorphosis Handle çanta ve Serpenti Metamorphosis minaudière. Çantalar tekstil ürünleriyle tasarlanmış. Tasarımcı, yılanın yeniden doğuşunu kelebeğin büyüleyici metamorfozuna bağlayarak yeniden doğuş ve dönüşümle ilgili iyimser bir tavırla tasarlıyor çantaları. Nappa derisinden Serpenti Top Handle modelini tuval olarak alan Yunan tasarımcı, gerçek bir Haute Couture ustalığını üç boyutlu muhteşem işlemelere yansıtıyor, işlemeler kuyruklu bir yılanın uçan kelebeklere dönüşmesini görsel olarak tasvir ediyor. Bu alışılmışın dışında tasarımın temelinde yer alan, Mary Katrantzou tarafından modernize edilmiş olan yılan başı çanta kilidi tartışmasız bir zaferi müjdeliyor. Her bir Serpenti Metamorphosis çanta, alanında uzman bir sanatçının 40 saatten fazla çalışmasını gerektiriyor. Her biri sınırlı sayıda üretilen modellerin küçük boyları beyaz akik, kristal pembe ve zümrüt yeşili renklerinde, büyük boyu ise siyah olarak sunuluyor.

Bvlgari’nin cüretkâr mücevher DNA’sını yansıtan diğer çanta Serpenti Metamorphosis Handle Bag’de oldukça yumuşak, son derece pürüzsüz kapitone Nappa gövdesi benzersiz bir metal üst sapla birleştiriliyor. Metamorfoz kavramının en ince ayrıntısını yansıtan bu çok yönlü çanta, sapı çıkarılıp zarif bir altın zincir kayış takılarak hareketli bir çapraz çantaya dönüşebiliyor. Mücevher esintilerinin ve deri sanatçılığının mükemmel bir birlikteliği olan bu parça, ikonik yılan başı çanta kilidini, armut biçiminde değerli taşlardan oluşan gözlerle Mary Katrantzou’nun yorumuyla yansıtıyor. Çanta fildişi opalden pembe kristale, Ege mavisi topazdan kızıl akik rengine yine değerli taşlardan ilham alan renk seçenekleriyle sunuluyor.

Âdeta kendi başına bir mücevher olan Serpenti Metamorphosis minaudière, damla şeklindeki gözleri ve altıgen pullarının mükemmelliğiyle ikonik yılan başının hipnotize edici güzelliğine odaklanıyor. Gerçek bir ikon olan Bulgari Serpenti saatten ilham alarak, bu ilhamı ilk defa bir minaudière çantaya taşınıyor. Bu arzu objesi iki farklı stille sunuluyor; çapraz bir şekilde gövdeye veya bileğe takılabilen, açık altın veya altın renginde, uzun veya kısa çift zincir askılı küçük boy ve ayrıca siyah-beyaz, çok renkli ya da kristal pembe pullarla donatılmış seçeneklere sahip, elde taşınmaya uygun, cazip bir orta boy.

Kapsül koleksiyonunun tüm çantaları “Mary Katrantzou x Bvlgari” imzasını taşıyan iç metal etiketle sunuluyor. Doğa metamorfozunun harikalarını yineleyen Mary Katrantzou, kelebek ve yılan motifi arasındaki zıtlığı, hafif kaşmir ve ipek fulardan ultra çok yönlü ipek eşarba kadar uzanan çeşitli tekstilürünlerinde hayranlık verici desenler ve renk kombinasyonları aracılığıyla ustalığını gösteriyor.

Koleksiyon, Fransız moda fotoğrafçısı Hugo Comte’un çekimleriyle, Rus yardımsever ve güzellik ikonu Natalia Vodianova’nun Mary Katrantzou imzalı, özel tasarlanmış haute couture tulumlarla objektif karşısına geçtiği bir kampanya aracılığıyla tanıtıldı. Bu yeniden doğuşu çağrıştıran kapsül koleksiyon, tam da bahar vaktinde, 15 Nisan’dan itibaren sadece dünya çapında seçili Bvlgari butiklerinde ve Bulgari.com’da satışa sunulacak. Çevrimiçi ön siparişler ise 21 Mart’tan itibaren başladı.   

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir