Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Arabayla Yunanistan: Dedeağaç ve Thassos Adası

8 Nisan 2024
Arabayla Yunanistan: Dedeağaç ve Thassos Adası
Ekonomik, konforlu ve bir o kadar esnek bir tatil için arabayla Yunanistan’a gidiyoruz.

Yurtdışına yolculuk denildiğinde akla ilk olarak uçak seyahati gelir ama ülkemizin harika komşularına yalnızca birkaç saatlik araba yolculuğu ile ulaşılabildiğini de unutmamak gerek. Terminale yetişme endişesi yaşamadan, geçtiğiniz yolları özgürce keşfedeceğiniz birkaç günlük tatil kaçamağı arıyorsanız hazırlayın bavulları, arabayla Yunanistan’a geçiyoruz. Rotamız, önce Dedeağaç, oradan Thassos Adası.

Ilık bir bahar sabahı arabaya atlayıp Ege’nin hemen karşı kıyısına; komşu yollarına düşmek sizin de kulağınıza cazip gelmiyor mu? Yaz aylarının kalabalığı harika birer destinasyon olan Dedeağaç ve Thassos’u sarmadan önce sakin bir hafta sonu geçirmek için bugünleri değerlendirebilirsiniz. Vize ve araç sigorta işlemleri hiç gözünüzü korkutmasın, hazırlayacağınız birkaç evrak ile ver arabayla Yunanistan rüyanızı gerçekleştiriyoruz! Özgür tatil fırsatı sunan bu yolculuk yöntemini ayrıntılarıyla aktardığımız bir rehber hazırladık.

Arabayla Yunanistan
Arabayla Yunanistan
Arabayla Yunanistan’a Giderken İhtiyacınız Olan Evraklar

Arabayla Yunanistan’a giderken önceden hazırlamanız gereken birtakım belgeler bulunuyor. Bu listede olmazsa olmaz pasaportunuz, Schengen vizesi, aracınız için ruhsat ve kalacağınız süre kadar geçerli yeşil sigorta, yurt dışı çıkış harç pulu ve isteğe bağlı yaptıracağınız yurt dışı sağlık sigortası yer alıyor. Eklemeden geçmeyelim, eğer kullanacağınız araç size ait değilse mutlaka araç sahibinden vekaletname çıkartmanız gerekiyor. Bu evrakları sınır kapısında görevlilere teslim ettiğinizde keyifli bir tatil sizi bekliyor demektir.

Geçerli bir Schengen vizeniz yoksa ilk olarak Yunanistan Konsolosluğu’nun belirlediği aracı kurumdan randevu oluşturun. Seyahat tarihleriniz belirliyse, randevunuzu yolculuk tarihinden yaklaşık 1 ay önce alın çünkü yoğunluk nedeniyle vize işlemleri uzun sürebiliyor. Bu süreçte pasaport tarihinizi de kontrol etmeyi unutmayın.

Yeşil sigorta ya da anılan diğer ismiyle yeşil kart sigortası, yurt dışına çıkarken olası trafik kazalarında oluşabilecek hasarı karşılamak amacıyla düzenlenen uluslararası bir sigorta. Her ülke bu sigorta için koşul sunmasa da Yunanistan zorunlu tutuyor. Aynı zamanda yeşil sigorta, motorlu taşıtların tümünü kapsıyor yani Yunanistan’a motosikletle geçecekseniz de bu sigortayı yaptırmalısınız. Yeşil sigorta başvurunuzu yapmak ise oldukça kolay. Yurt dışına çıkarken kullanacağınız araca ait ruhsat ve Türk Trafik Sigortası belgelerinin birer kopyasıyla Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na müracaat ediliyor. Başvurunuzu sigorta şirketleri, ilgili bankalar ya da sınır kapısında peşin ödemeyle yapabilirsiniz.

Arabayla Yunanistan: Dedeağaç Ve Thassos Adası
Arabayla Yunanistan
Arabayla Yunanistan Öncesi Son Hazırlıklar

Yolculuğunuza başlamadan önce hatırlatmakta fayda var, Yunanistan’da internetin çekmediği ya da tabelaların yetersiz olduğu noktalar olabilir. Bu nedenle telefonunuza mutlaka çevrimdışı harita uygulamalarını indirin.

İstanbul’dan hareketle İpsala Sınır Kapısı’na ulaşmanız yaklaşık 3 saatinizi alıyor. Sınıra yaklaşırken arabanızın deposunu doldurmayı unutmayın. İpsala çıkışından sonra ise Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden olan Dedeağaç yalnızca 40 kilometre uzağınızda. Trafik tıpkı ülkemiz gibi sağdan akıyor ve daha az araç trafiği sizi bekliyor. Otoban geçişleriniz için herhangi bir kart almanıza gerek yok, nakit ödeme gişelerinden rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Kaldı ki aracınızla Dedeağaç’a ulaşana kadar yalnızca bir gişeden geçeceksiniz, onun da 2024 yılı için belirlenen ücreti 1.20 €.

Dedeağaç

Ege Denizi kıyısına uzanmış Dedeağaç oldukça sevimli bir şehir. Yunanca adı Alexandroupoli, ülkenin Evros bölgesinin merkez şehri konumunda. Burada konaklama seçeneklerinizi değerlendirirken bol yıldızlı, spa merkezine sahip yüksek konforlu otellere bakabileceğiniz gibi şehrin ruhunu yansıtan butik otellere de göz atabilirsiniz. Dedeağaç’ta nasıl zaman geçirmek istediğinize göre birçok seçenek sizi bekliyor.

Dedeağaç’ta Gezilecek Yerler

Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra samimi ambiyansıyla birçok şehirden farklı dokuya sahip olan Dedeağaç’ta gezip görülecek birçok yer var. Sahil şeridinde konumlanan Demokrasi Caddesi üzerinde şehrin havasını hareketlendiren tavernalar, restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar yer alıyor. Akşamları trafiğe kapatılan caddede hem yürüyüş hem de alışveriş yapabilirsiniz. Adeta açık hava müzesi tadında olan kentte sahil boyu bir dizi tarihi eser göreceksiniz. Kuş gözlemcileri için tam bir cennet olan Vistonida Gölü’nde tam olarak 422 kuş türü barınıyor. Eski Türk köylerinden Güvendik Köyü, Dedeağaç Tarihi Müzesi, Trakya Etnoloji Müzesi, şehrin simgelerinden Tarihi Deniz Feneri, Tarihi Ermeni Ortodoks Kilisesi mutlaka görmenizi önereceğimiz noktalardan. Yunan mutfağının en lezzetli yemeklerini ve taze deniz ürünlerini tadabileceğiniz mekanlar arasında Sarikas Restoran, Ouzeri Alexis ve Filarakia’ gibi mekanları sayabiliriz.

Buraya kadar geldik, nerede denize gireriz diye soruyorsanız size ilk önerimiz pırıl pırıl deniziyle Makri Köyü olacak. Burası şehrin en popüler plajlarının olduğu bölge. Bunlardan biri olan Aya Yorgi’de hem denize girebilir hem de restoran bölümünde taze balık, lezzetli Ege mezeleri deneyebilirsiniz.

Thassos Adası

Dedeağaç’tan batıya doğru yol aldığınızda ulaşacağınız Keremetli yani Keramoti’den kalkan feribotlar Limenas bölgesine yanaşıyor.  Birden fazla feribot firması mevcut ancak birçoğu rezervasyon kabul etmiyor. Ayrıca sezon yoğunluğuna göre sefer saatleri değişebiliyor, bu nedenle sefer saatlerini gideceğiniz dönemde önceden kontrol etmenizde yarar var. Thassos’a Selanik tarafından geliyorsanız da Kavala – Prino arasında çalışan feribotları kullanabilirsiniz.

Diğer birçok Yunan adasına göre daha çok yeşil alana sahip olan Thassos Adası, sahile kadar uzanan çam ağaçlarıyla sakin bir atmosfere sahip. Limenas, Limenaria ve Potos olmak üzere deniz kenarında üç farklı ana merkezi bulunuyor. Adanın kalbiyse Limenas’ta atıyor! Son derece hareketli olan bu yerde otelden bungalova; pansiyondan günlük eve kadar çok sayıda konaklama fırsatı bulunuyor. Ancak romantik ambiyansa sahip, beş yıldızlı otellerde konaklamayı düşünüyorsanız rotanızı Potos bölgesine çevirebilirsiniz.

Thassos Adası Gezilecek Yerler

Küçük bir liman kenti olan Thassos’ta gezilecek yerleri doğal güzelliğe sahip noktalar, plajlar ve dağ köyleri oluşturuyor. Tarihi öneme sahip yerleri görmekten keyif alıyorsanız Thassos Arkeoloji Müzesi, Ancient Agora, Akropolis Thassos, Panagia Thassos’u mutlaka görün.  Adanın en büyük yerleşim yeri olan Limenas’ın çevresi antik kent kalıntıları ile çevrili. Akropolis’e giden dik yol üzerinde alışveriş yapıp, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor.

Thasos Plajları

Yerli ve yabancı turistlerin deniz, kum, güneş cenneti olarak gördüğü adada 40 farklı plaj olduğunu biliyor muydunuz? Her birini tek bir ziyarette görmeniz mümkün olmasa da en beğenilenlere uğrayabilirsiniz. Biz gezmeye en popüler plajdan başlayalım diyorsanız size öncelikli önerimiz Marble Beach Thassos. Şehir merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunan plaja ulaşılan yol biraz bozuk, bu nedenle ulaşımınız yarım saati bulabilir. Burası küçük ve son derece ünlü bir plaj olduğu için erkenden gitmenizde fayda var. Plaja ulaşan son virajda plajın efsanevi turkuaz rengini görür görmez burasının neden bu kadar tercih edildiğini anlayacaksınız.

Arabayla Yunanistan: Dedeağaç Ve Thassos Adası
Thassos’un Öne Çıkan Plajları
  • Mavi bayraklı plajıyla Golden Beach Thassos,
  • Sığ deniziyle Paradise Beach,
  • Yarımada körfezinde sakin deniz keyfi için Aliki Beach,
  • Dünyanın sayılı doğal havuzlardan biri olan Giola,
  • İhtişamlı locaları ve şık restoranıyla adanın en lüks plajı La Scala yer alıyor.