Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku

15 Mart 2023
5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku

Hayat koşturmacası, iş stresi, ülke gündemi uyku rutinini etkiliyor. Bu basit ipuçlarıyla kaliteli bir uykunun ve güne daha dinç başlamanın keyfini çıkarın.

Daha sağlıklı bir vücut ve zihin için genelde öncelikle beslenme ve egzersize öncelik verilir. Ancak iyi bir gece uykusunun getirisi en az bu ikilininki kadar fazla ve önemli. Yapılan araştırmalara göre düzensiz ve kalitesiz bir uyku hormonları, gün içindeki performansınızı, beyin işlevlerini olumsuz etkileyebiliyor. Tüm bunların yanında kilo alma, erken yaşlanma ve hastalık risklerini de ortaya çıkarıyor. Tam aksine, iyi ve kaliteli bir uyku ise daha dinç olmanıza, enerjinizin yükselmesine, bağışıklığınızın güçlenmesine, hücre yenilenmesini destekleyerek gençleşmenize yardım ediyor.

Son birkaç on yılda insanların uyku kalitesinde azalma görünüyor. Yani birçoğumuz düzenli olarak yetersiz veya elverişsiz uyuyoruz. Hayat koşturmacası, iş stresi, ülke gündemi gibi kontrolümüz altında olmayan konular uyku rutinini de etkiliyor. Uykunuzu etkileyen faktörlere müdahale edemeseniz de daha verimli ve iyi bir gece uykusu için kazanabileceğiniz alışkanlıklar mevcut. Bu basit, uygulanabilir ipuçlarıyla kaliteli bir uykunun ve güne daha dinç başlamanın keyfini çıkarın.

5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku
5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku

Kendinize rutin oluşturun.

Daha düzenli ve kaliteli bir uyku seansı için vücut ritminizin de kendini uykuya hazırlamış olması lazım. Bu yüzden her gün –hafta sonlarında bile– aynı saatte uyku düzenine geçmek ve uyanmak vücudun alışkanlık kazanmasını sağlayarak daha derin bir uykuya yardımcı olabilir.

Yeme-içmeyi sınırlandırın.

Akşam yemeklerinizde ağırlık yapan ve midenizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Midenin zorlanmadan sindirebileceği öğünler, süreci hızlandırarak vücudu dinlenme evresine hazırlar. Son öğününüzü uyku saatinizden birkaç saat önce yiyerek vücuda zaman tanıyın. Ayrıca nikotin, alkol ve kafein gibi uyarıcıları akşam saatlerinde tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Nikotin ve kafeinin vücuttan atılması uzun sürebilir ve uykuya dalmanızın önüne geçebilir. Alkol kullanımında ise önce kolaylıkla uyuyabilseniz de gece rahatsızlık hissedebilirsiniz ve uyku bölünmeleri yaşanabilir.

5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku
5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku

Ortamı optimize edin.

Tam anlamıyla verimli bir uyku için uykuya tam elverişli bir ortama ihtiyacınız var. Odanızın dikkat dağıtıcı seslerden uzak, optimum sıcaklıkta ve karanlık olduğundan emin olun. Çünkü bu üç etmen uykuya dalmayı zorlaştırabilir ve vücudun derin uyku sürecine geçmesini engelleyebilir. Ek olarak, yatak ve yastık seçiminizi de vücut ortopedinize göre yapın.

Dijital diyete başlayın.

Daha dingin, sakin ve nötr bir zihinle yatağa girmek uyku kalitenizin üstünde büyük önem taşıyor. Gün içinde zaten yeterince mavi ışığa maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden yatma saatinizden 1-2 saat öncesinde dijital dünyayla iletişiminizi kesin. Televizyondan uzaklaşın, telefonunuzu bir kenara bırakın. Yattıktan sonra sosyal medyada vakit geçirmek ve ardından uyumak ne yazık ki birçoğumuzun son vermesi gereken alışkanlıklarından.

5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku
5 Adımda Daha Kaliteli Bir Uyku

Rahatlatıcı aktiviteler yapın.

Daha kaliteli bir uyku için başa çıkmanız gereken gizli bir düşmanınız var: Stres. Boş zihinle yatağa girmek hem daha hızlı uykuya dalmak hem de daha derin bir uyku için birebir. Gün içinde spor yaparak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Bir sonraki günü organize etmek, yapılacaklar listeleri hazırlamak hatta ne giyeceğinize karar vermek bile zihnin gerisinde açık kalmış sekmelerden birkaçını kapatmanıza yardımcı olabilir. Sakinleştirici ritüeller de bu noktada oldukça önemli. Yatmadan önce yapacağınız rahatlatan banyo rutinleri, mini meditasyon seansları ve yatıştırıcı nefes egzersizleriyle hem vücudunuzu hem de zihninizi temiz bir uykuya hazırlayabilirsiniz.