Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

16. Contemporary Istanbul, Yeni Adresi Tersane Istanbul’da

5 Ekim 2021
16. Contemporary Istanbul, Yeni Adresi Tersane Istanbul’da

16. Contemporary Istanbul, 7-10 Ekim tarihleri arasında sanat severleri ilk kez Tersane İstanbul’da ağırlayacak.

Salgın sonrası gerçekleşecek ilk uluslararası fuarında Contemporary Istanbul, 9 bin 500 metrekare kapalı ve 10 bin metrekare açık alanda 57 galeri/kurumu, sanatçıları, koleksiyonerleri, uluslararası basını ve sanatseverleri 7-10 Ekim tarihleri arasında ağırlayacak. 16. edisyonuyla Contemporary Istanbul, 15 yılın ardından ilk kez mekân değişikliğine gidiyor. Fuar, bu sene Haliç’te tarihi dokusu ve yenilenen yüzüyle Tersane İstanbul’da düzenlenecek.

Akbank ana sponsorluğunda düzenlenen çağdaş sanat fuarı, 16. edisyona özel temalı sergiler, kapalı mekanları, açık hava kullanım alanları ile Tersane İstanbul genelinde geniş bir alanda ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Düzenlenen özel projeler arasında Tosyalı Holding’in “100 yaşındaki heykelci: İlhan Koman” sergisi ile heykeltıraş İlhan Koman’a ait 4 eser usta sanatçının 100. yaş gününde sanat severlerle buluşacak. “Sonsuz Sütun” (1975), “Yürüyen Derviş” ve 2 isimsiz eser olmak üzere Koman’ın demir, çelik ve ahşap gibi metallerden üretilmiş 4 heykeli fuar boyunca sergilenecek.

16. Contemporary Istanbul, Yeni Adresi Tersane Istanbul’da
Can Yücel, İlhan Koman’ı şöyle anlatıyordu dizelerinde: “İlhan Koman ki tıraşsız bir heykeltıraş uçmağa doğru”

Fuarın bir başka usta konuğu ise Yıldız Holding koleksiyonunda bulunan Burhan Doğançay olacak. Ekrem Yalçındağ’ın düzenleyeceği sergide Yalçındağ’ın kendi eserleri de yer alacak. “İmgeler ve Göstergeleriyle Burhan Doğançay” ve Ekrem Yalçındağ’ın “Renk, Doğa, Ornament ve Öteki Şeyler Üzerine” sergilerinden oluşan bir seçki de Contemporary Istanbul’un 16. edisyonunda sergilenecek.

16. Contemporary Istanbul, Yeni Adresi Tersane Istanbul’da
Ekrem Yalçındağ’ın düzenlediği sergiden Burhan Doğançay imzalı bir eser.

Fuarın öne çıkan sergilerinden biri de 30 sanatçının büyük ölçekli iş ve heykellerinin yer aldığı “The Yard” adlı açık alan yerleştirmesi. Sergi, izleyicisini Aslı Ünal’ın “Evdeyim Evdeyim Evdeyim” isimli eseriyle karşılıyor. Sergi, fuarın T8 binasına ve dış avlusuna yayılan mekân genişliğinde büyük boyutlu heykeller ve yerleştirmelerle seçim yapma kapasitesini, yapmak ve seçmek ya da yapmamak ve seçmemek arasındaki karar verme kapasitesini inceliyor. Sergi, duygu ve düşüncelerin değişkenlik içinde önemini yitirdiği ya da önem kazandığı bir zaman diliminde, bu tarihi mekânda yapılan kurgu ve izleyiciyle samimi bir iletişim kurmayı amaçlıyor.

16. Contemporary Istanbul, Yeni Adresi Tersane Istanbul’da
“The Yard” sergisinden Ayşe Erkmen’in “Glassworks” başlıklı çalışması.

15 kadın sanatçının yer aldığı “Akrasia” sergisi ve 1970’lerden başlayan siyah-beyaz Bodrum fotoğraflarıyla “Sıtkı Kösemen-Dönüşümler” sergisi ziyaretçileri bekleyen diğer öne çıkan işler arasında yer alıyor. 16. edisyonun bir diğer keyifli yanı ise 31. yaş gününü kutlayan Akbank Caz Festivali kapsamında fuar alanında düzenlenecek caz konserleri olacak.

5-6 Ekim’de ön izleme günleri gerçekleşen fuar, 7-10 Ekim tarihleri arasında genel ziyarete açık olacak.

Katılımcı Galeriler

Seul’den AB gallery, İstanbul’dan Ambidexter, Düsseldorf’tan Anna Laudel, İstanbul’dan Arton İstanbul, Art Refinery, Artopol, Tahran’dan Bavan Gallery, İstanbul’dan Bozlu Art Project, Büro Sarıgedik, C.A.M. Galeri, New York’tan C24, Zürich’ten Claudia Schmidt, İstanbul’dan Dirimart, Faar Art Gallery, Galeri 77, Galeri Binyıl, Galeri Diani, Galeri Miz, Galeri Nev, Barcelona’dan Galeria Joan Gaspar, İstanbul’dan Galerist, Berlin’den Hotel Mond Fine Art, Tahran’dan Iranshahr Art Gallery, İstanbul’dan İstanbul 74, Londra’dan JD Malat Gallery, JD Malat Project, Tahran’dan Khak Gallery, Lizbon’dan Mariana Custodio, New York’tan Marlborough Gallery, İstanbul’da Martch Art Project, Kiev’den Mironova Gallery, Tahran’dan Mohsen Gallery, İstanbul’dan Öktem Aykut, Onearc Galeri, PG Art Gallery, PI ARTWORKS, PILEVNELI, Berlin İstanbul x König, İstanbul’dan Pilot Galeri, Piramid Sanat, Red Art, Sanatorium, Moskova’dan Szana Gallery.