Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Tokyo’da Sakin Keşif

26 Temmuz 2021
Tokyo’da Sakin Keşif

Dünyanın en yoğun nüfuslu başkentlerinden birini günümüz sağlık kurallarını gözetip kalabalıklara mesafeli durarak gezmek isteyenlere altın ipuçları…

especiallyafrica.com

Butik Oteller

Bu yaz olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak olan Tokyo’da büyük, kalabalık oteller yerine çok daha butik, sakin adresleri tercih etmenizi öneririz. Şehirde bu anlamda pek çok beş yıldızlı ve yeni seçenek var. İlk önerimiz, dünyaca ünlü Edition otelleri… Ödüllü tasarımcı Ian Schrager’ın imzasını taşıyan grubun Tokyo’daki ilk üyesi The Tokyo Edition, Toranomon geçtiğimiz yılın son aylarında açılmıştı. Bu yaz ise şehirdeki ikinci yatırımları geliyor: The Tokyo Edition, Ginza. Alışveriş merkezlerinin tam kalbinde yer alan otel, sadece 86 odadan oluşuyor. Sıra dışı destinasyonlarda açtığı rafine resort’larla tanıdığımız Aman Resorts’un ilk şehir oteli Tokyo’da kapılarını açmıştı. Japon başkentinden etkileyici manzaralar sunan Aman Tokyonun misafir odaları, lüksü Zen minimalizmi ile harmanlayarak keyifli bir dinlence fırsatı sunuyor. Şehrin simge binalarından birinde yer alan The Peninsula Tokyo ise Imperial Palace’ın tam karşısındaki merkezi konumuyla beğeni topluyor. Otelin 47 süiti mahremiyet arayanlar için şık birer seçenek.

Tokyo’da Sakin Keşif
The Peninsula Tokyo

Japon Bahçesi

Japon bahçelerinin masalsı güzelliklerini görmeden bir Tokyo seyahati tamamlanamaz. Şehir her ne kadar devasa binalar ve gökdelenlerle dolu olsa da, aralara büyük özenle serpiştirilmiş muhteşem bahçeler nefes almanıza olanak tanır. Bu bahçelerin en büyüğü ve en güzeli Shinjuku Gyoen. Japon tarihine damga vuran Edo Dönemi’nde (1603-1867) feodal bir lordun rezidansı olan bahçe, sonrasında uzun yıllar kraliyet ailesinin botanik bahçesi olarak kullanıldı. 1949’da halka açılan Shinjuku Gyoen o kadar büyük ki, insanlarla yakın temas kurmanız neredeyse imkânsız.

Tokyo’da Sakin Keşif
Tokyo’da Sakin Keşif

Çay Seremonisi

Japon çay seremonisi, Tokyo’yu gerçekten özümsemek isteyenlerin programına dahil etmesi gereken bir etkinlik. Kimono giyerek yeşil çay tadımı yapmak ve bunu geleneksel bir çay evinde bir geyşa eşliğinde gerçekleştirmek eşsiz bir deneyim olacaktır. Sadece size özel olarak düzenlenen seanslar mesafe ve hijyen kuralları açısından da özenle hazırlanıyor. Bu seremoninin en iyi yapıldığı adreslerden biri, Kimono Tea Ceremony Maikoya. Önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Tokyo’da Sakin Keşif

Tapınak Ziyareti

Tokyo’da Japon tarihinden izler yakalamak isteyenlere antik tapınaklardan bazılarını ziyaret etmelerini öneririz. Bize göre en büyülü adres, tarihi 1400 yıl öncesine dayanan Sensō-ji Temple. Tokyo’nun bu en eski Budist tapınağı, Merhamet Tanrıçası kutsal Kuan Yin’in heykelini de bünyesinde barındırıyor. Japon Budist mimarisinin günümüze ulaşan en orijinal örneği, gece saat 11’e kadar açık ve kalabalıklara girmeden sadece etrafında dolanarak bile yapıyı inceleyip fikir edinmeniz mümkün.

Tokyo’da Sakin Keşif

Michelin Yıldızlı Fine-Dining

Tokyo, dünyada en fazla sayıda Michelin yıldızlı restoran barındıran şehir… Daha önce Michelin deneyimi yaşamadıysanız, seçeneğiniz oldukça fazla. Bize göre en iyi adresler Ginza Kojyu ve RyuGin. Üç Michelin yıldızlı Ginza Kojyu, geleneksel Japon akşam yemeği olarak bilinen kaiseki’yi, bir başka deyişle Japon yüksek mutfağını deneyimleyebileceğiniz en kaliteli restoran. Üç Michelin yıldızlı bir diğer adres de RyuGin Restoran, sadece Japonya’nın değil, dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. RyuGin’de degüstasyon menüsüne alakart seçenekler eşlik ediyor. İmza yemekler arasında ise sıvı nitrojenle dondurulduktan sonra haşlanıp dumanı üzerinde servis edilen meyve tatlıları dikkat çekiyor.

Tokyo’da Sakin Keşif

Fuji Dağı’nda Yürüyüş

Tokyo’da bulunduğunuz süre içerisinde şehirden doğaya kaçarak hem kalabalıklardan uzaklaşabilir hem de Japonya’nın doğal yüzüyle tanışabilirsiniz. Ülkenin en bilinen doğal abidelerinden biri olan Fuji Dağı’nı günübirlik bir geziyle keşfedip fotoğraflama şansını kaçırmayın. Şehirdeki en yüksek otellerden de görülebilen Fuji’yi yakından izlemek ve etrafını çevreleyen göllerde yüzmek ya da yürüyüş yapmak bambaşka bir deneyim.

Tokyo’da Sakin Keşif
Tokyo’da Sakin Keşif

El Yapımı Hediye

Tokyo’da alışveriş yapabileceğiniz sayısız lüks alışveriş merkezi, cadde ve mağaza mevcut. Ancak kalabalığa girmek istemiyor ve sevdiklerinize anlamlı bir hediye satın almak istiyorsanız, Yamada Heiando’dan özel randevu alabilirsiniz. Tokyo’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken bu mağazada lake ile kaplanmış geleneksel el yapımı ahşap dekoratif objeler bulabilirsiniz. Tam anlamıyla Japon işi bu yüksek kalite hediyelikleri yüz yılı aşkın süredir üreten Yamada Heiando’nun müşterileri arasında Japon imparatoru ve ailesi başı çekiyor.

Tokyo’da Sakin Keşif