Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Siyah, Simsiyah: Tudor Black Bay Ceramic

25 Mayıs 2021
Siyah, Simsiyah: Tudor Black Bay Ceramic

Tudor’un Super-LumiNova ile kapladığı karakteristik açılı ikonik “Snowflake” ibrelerini simsiyah bir saat tasarımına entegre ettiği Black Bay Ceramic modeli, en zorlu koşullara meydan okuyor.

Black Bay serisi, 2012’de ilk kez tanıtıldığından bu yana, üretildiği çeşitli tasarımları ve versiyonlarıyla ekstrem koşulları tecrübe eden kahramanlardan Black Bay saatlerini gündelik yaşamda kullanan kadın ve erkek saat tutkunlarına kadar pek çok kimsenin yaşamına dahil oldu. Markanın bugünkü global lansmanında tanıtılan Black Bay Ceramic modeliyle birlikte aileye yeni bir üye daha ekleniyor.  

Black Bay Ceramic’in estetiği, Black Bay serisinin mirasına yapılan referansların modern ve yüksek teknolojiyle kombinasyonu. Saatin 41 mm kalınlığındaki mat siyah monoblok seramik kasası, yivli kenarlara ve kum raspalı yüzeylere sahip. Parlak cilayla kontrast bir görünüm elde edilirken belirgin hatlarla kasanın son dokunuşları yapılmış. Döndürülebilen bezel siyah seramikten yapılmış, ayrıca gün ışığı efektli saten bitişe sahip.

Bombeli kadranı da siyah olan bu simsiyah saatin tek kontrastı, kırık beyaz Super-LumiNova fosforlu malzeme uygulanan saat indeksleri olmuş, ki bu indeksler 1969’da tanıtılan Tudor dalış saatlerinden bugüne dek gelen simgelerinden biri.

Siyah, Simsiyah: Tudor Black Bay Ceramic
Siyah

Saatin kayış rengi de elbette siyah: Deri ve kauçuktan yapılan hibrit kayış, katlanır tokaya sahip, iç kısmında “Snowflake” motifi bulunuyor. Black Bay Ceramic ile birlikte bir kumaş kayış alternatifi de geliyor; siyah renkteki kumaş kayış, krem renkli bantla tasarlanmış.

Siyah, Simsiyah: Tudor Black Bay Ceramic

Black Bay Ceramic, in-house kalibre MT5602-1U ile donatılmış. Kalibre MT5602-1U, markanın diğer in-house mekanizmalarının tipik finisajına sahip, fakat saatin genel görünümüne uygun olarak tamamen siyah renkte üretilmiş. Siyah tungsten tek parçadan üretilen ve açıkta bulunan rotoru, kum raspalı detaylarla mat cilalı. Köprüler ve ana plakada da kum raspalı ve cilalı yüzeyler ve ayrıca lazerli işlemeler bulunuyor.

In-house MT5602-1U mekanizmanın bir diğer özelliği ise METAS (Federal Ölçüm Enstitüsü) tarafından sertifikalandırılan 70 saatlik “hafta sonu uyumlu” güç rezervine sahip olması. Kalibre MT5602-1U, tıpkı bir diğer in-house mekanizma MT5400’da olduğu gibi cuma akşamı çıkarıp pazartesi sabahı tekrar ayarlama gereği duymadan takabilme kolaylığı sunuyor. Saat, kronometrik özelliğinin yanı sıra 15.000 gauss manyetik alana maruz kaldığında da sorunsuz devam edebilecek kadar güçlü bir hassasiyetle donatılmış. Modelin su geçirmezliği ise 200 metre.

Hem Black Bay Ceramic’i her açıdan görmek, hem de modeli bir de Tudor saatlerinin tanıtım videolarında heyecanlı sesini duymaya alışık olduğumuz beyefendiden dinlemek isterseniz Black Bay Ceramic’in tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz.