Saatolog Picks – Karbon Ayak İzini Azaltmak

Saatolog Picks editörleri olarak, gerekliliğine inandığımız bir işin neresinden tutsak kardır diye düşünüyoruz. Malum, son birkaç haftadır gündemimizi bir hayli meşgul eden, ve bizi düşünmeye iten orman yangınları, aslına bakarsanız odadaki fil diyebileceğimiz iklim krizinin sadece basit bir göstergesi. Bu yüzden, bu hafta alışkanlıklarımızı bir kenara bırakıp, belki de edinemediğimiz alışkanlıklara odaklanmak istiyoruz. Karbon ayak izini azaltıp, yeni yollar keşfetmek, sürdürülebilir bir yaşamın parçası olmak için, aşağıdaki adımları izlemenizi öneriyoruz, rica ediyoruz.

Yürüme Alışkanlığınızı Artırın

Kulağa ve göze ne kadar basit geliyor; yürümek. Şehir hayatının yoğun akıcı temposunda taksiden metroya, kişisel aracımızdan başka bir araca doğru akan trafikte belki yürümek bir ihtimal değil, ancak kısa mesafeleri yeni yürüyüş yolunuz haline getirmek, hem sportif hem de ekolojik bir çözüm.

Enerji Verimliliğine Dikkat Edin

Günlük rutininizde, hele ki evden çalışma düzenine iyiden iyiye geçtiyseniz, siz çalışırken çalışmasına gerek olmayacak tüm teknolojik araçları kapatın, hatta fişten çekin. Tasarruflu ampulleri yaşam alanınıza dahil edin. Tasarruflu ampullerin, çalışma ortamı için ideal ışık sunan, gözü yormayan modellerinin olduğunu da unutmayın.

Daha Az Et Tüketin

Sığır ve kümes hayvanları, üretim süreleri boyunca kullanılan doğal kaynaklar ve enerji tüketimi ile karbon salınımına neden olurlar. Vegan bir perspektife bürünmek istemezseniz, et tüketiminizi azaltıp, sebze & meyve tüketiminizi artırırsanız, farkında olmadan farkındalık yaratır, karbon ayak izini azaltırsınız.

Geri Dönüşüme Dikkat Edin

Artık hemen her mahallede, yaşam alanında geri dönüştürülebilir materyallerin ayrıştığı özel çöp konteyler’leri var. Madem öyle, cam şişeleri farklı bir yere atmaya, plastiğinizi ayırmaya ve hatta hiç kullanmamaya, geri dönüştürülebilir materyalleri belediyeler, mahalle dernekleri sayesinde dönüşüme katmaya ne dersiniz?

Bilinçlenin

Her şeyin başında, sürdürülebilirlik ve ekolojik denge hakkında bilinçlenmek gerekiyor. Bireysel ve kolektif bilinçlenme sayesinde, attığınız her bir adımda doğanın geleceğine ket vurabileceğinizi unutmayın. Ne de olsa bu dünya bizim, geleceğe iyi bir dünya bırakma görevi de…

Total
0
Paylaşımlar
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir