Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Roger Dubuis CEO’su Nicola Andreatta ile Saat Dünyası Üzerine

18 Mayıs 2023
Roger Dubuis CEO’su Nicola Andreatta ile Saat Dünyası Üzerine

Nicola Andreatta uzun yıllardan beri yüksek saatçilik sektöründe, 2018’den bu yana ise Roger Dubuis’nin CEO’su. Roger Dubuis’nin yeni mağazası için İstanbul’a gelen Andreatta ile genç markası ve kariyeri üzerine sohbet ettik.

Saat dünyası ile yolunuz nasıl kesişti?

Saatlerin içine doğdum diyebilirim. O zamandan beri yakamı hiç bırakmayacak bir lanet ya da harika bir denk geliş oldu. İlerleyen yıllarda da, babam da saatçilikle uğraşmamı istediği için meslek olarak saat dünyasında kaldım. Bugün olduğum yerden şunu söyleyebilirim ki, saatlerle uğraşmaktan daha keyifli bir uğraş yok benim için. Saatler, kim olduğunuzu gösteren çok güzel nesneler. Yüksek saatçilik ise kendi içerisinde inanılmaz bir evren. Hâlâ her saniyesinden keyif alarak buradayım.

“Yarı İtalyan yarı İsviçreliyim. Bu yüzden hem hassasiyet hem de yaratıcılık kısmıyla çok ilgiliyim.”

Saatler içinde olmanın en keyifli yanı nedir?

Yarı İtalyan yarı İsviçreliyim. Bu yüzden hem hassasiyet hem de yaratıcılık kısmıyla çok ilgiliyim. Saatçilikte bir şeyleri yoktan var ediyoruz. Bir objeyi hem tasarlıyor hem de mekanik kısmı üzerinde çalışıyoruz, ki bu müthiş bir şey. İşin en sonunda, tasarımından mekaniğe çok fonksiyonu olan bir saat ortaya çıkmış oluyor, en keyif aldığım yanı da bu.

“Hedefimiz, yüksek saatçiliğin geleceğini yaratmak.”

Roger Dubuis’yi sektörde farklı kılan yanı nedir?

Pek çok şey var. Saat üretirken çok özel bir şey yapmaya çalışıyoruz. Sadece 28 yıllık bir geçmişimiz var fakat onlarca inanılmaz şey ürettik. Dakika tekrarlayıcılardan tourbillon’lara dek pek çok Haute Horlogie komplikasyonlarında ustayız. Hedefimiz, yüksek saatçiliğin geleceğini yaratmak. Bunu, “Hyper Horology” ile ifade ediyoruz. “Hyper”, her zaman bir adım ötesine gitmeyi, sınırları aşmayı hedefleyen yanımızı yansıtıyor. Bugün bunu yapan tek yüksek saatçilik markası olduğumuzu düşünüyorum.

2018’den bu yana Roger Dubuis’nin CEO’su olarak görev alıyorsunuz. O zamandan bu yana markada neler değişti?

Bir markanın DNA’sının çok önemli olduğunu ve onunla oynamamak gerektiğini söylerim hep. Bu yüzden marka kökten bir değişim yaşamadı fakat çok şey değişti yine de. Roger Dubuis’nin kimliğini ne kadar yansıttığı, mesajının ne kadar açık olup olmadığı üzerine çalıştım. Bugün bünyemizde dört ana koleksiyon var. Bu koleksiyonlarda yansıttıklarımızla Roger Dubuis’nin kimliğini daha açık hale getirdik: Bir yanı sportif, bir yanı ise şehre ait. Geçtiğimiz yıllara göre artık daha sağlam bir ifadeye sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Nicola Andreatta, Roger Dubuis
Monovortex Split-Seconds Chronograph

Watches and Wonders 2023’teki yeniliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Watches and Wonders’ta her zaman en iyi yaptığımız işi göstermeyi hedefleriz. Bu yüzden Roger Dubuis’nin temsil ettiği her şeyi bir arada gösteren Monovortex Split-Seconds Chronograph’ı tanıttık bu sene fuarda. Monovortex Split-Seconds Chronograph’ın bünyesinde üç farklı yenilik görüyoruz. Bunlardan biri, yerçekimine karşı performansı güçlendirmek için geliştirdiğimiz tourbillon. Öncekilere göre daha etkili çalıştığını düşündüğümüz rotor ve dakikaları daha farklı şekilde gösterdiğimiz kadran saatin diğer yeniliklerinden. Tüm bunların dışında, Spider Koleksiyonu’nun evrimini gösteren yeni bir kasa ile tasarladık Monovortex’i. Kasada kullandığımız MCF, bizim geliştirdiğimiz, seramikten ve karbonfiberden daha hafif bir materyal. Aynı zamanda, Roger Dubuis’nin çok sevdiği renk olan kırmızıyla tasarlandı. En nihayetinde Monovortex Split-Seconds Chronograph, Roger Dubuis’nin tüm yeniliklerini, kabiliyetini ve ustalığını tek bir bünyede gösterebilen bir parça.

Favori Roger Dubuis saatiniz?

Bir sonraki Roger Dubuis modeli. Hiçbir zaman geriye dönüp bakmam, rotam hep gelecektir. Ve bir de, bir babadan en sevdiği çocuğunu seçmesini istemek gibi zor bir seçim bu. Ürettiğimiz her bir saati çok seviyorum.

Türkiye pazarı için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye her geçen gün saatçilikte daha önemli hale gelen bir pazar, bu yüzden artık buradayız. Koleksiyonerlerin sayısının ve yüksek saatçiliğe olan ilginin arttığını düşünüyorum.

Saatçiliğin yakın geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yüksek saatçiliğin geleceğini öngörmek gittikçe zor hale geliyor. Bugün her şey, çevre ve teknolojilerdeki değişikliklere daha hızlı uyum sağlamakla ilgili. Marka olarak genç ve hızlı olduğumuz için Roger Dubuis tüm değişikliklere uyum sağlama konusunda iyi bir noktada. Genel olarak yüksek saatçiliğin geleceği için çok iyimserim.