Nautilus Öldü, Yaşasın Nautilus!

10 yıllık bekleme listesinde bekleyenlere kötü haber: İkinci nesil Patek Philippe Nautilus 5711/1A-010 üretimden kaldırıldı.

Patek Philippe yönetimi, en az on yıl süren bekleme listesine rağmen dünyanın en arzu edilen saatlerinden biri olan ve mavi kadranlı lüks çelik spor saatlerin en tanınmış modellerinden Gérald Genta tasarımı Nautilus 5711-1A saatinin üretimini artırmak şöyle dursun, koleksiyoner ve bayi baskısına rağmen katalogdan çıkardığını duyurdu. Firmanın bu tavrı alışılmadık değil; 2018’de yüksek talebi azaltmak için çelik Nautilus’ların fiyatına yüzde 20 zam yapmışlardı. (Saatin değerinin iki katını ödemeye hazır müşteriler nedeniyle bu yıldırma taktiği de işe yaramamıştı.) 

Bu arada on yıllık bekleme sırası abartılı değil; 400 milyon dolarlık bir serveti olduğu bilinen TV yıldızı ve girişimci Kevin O’Leary, 8 yıl bekledikten sonra bir Nautilus 5711-1A sahibi olunca gözleri dolmuştu.

Bu karara en çok sevinenler ise ikinci el Patek Philippe satıcıları, müzayede evleri ve Patek Philippe 5711/1A sahipleri oldu. Üzülenler ise nadir üretilen mavi kadranlı çelik bir 5711 almayı planlayanlar ve yetkili bayiler oldu.

Öte yandan Patek Philippe yönetiminin yeni bir Nautilus tasarımı üzerinde çalıştığı söylentisi henüz doğrulanmış değil, neyse ki altın kasalı (5711/1R) versiyon halen satışta. 

Bilindiği gibi ilk Nautilus (Ref. 3700/1) 1976’da 3.100 dolar satış fiyatıyla şaşkınlık uyandıran bir şekilde altın kasalı saatlerle aynı fiyata piyasaya çıktı. Kasa malzemesi II. Dünya Savaşı’ndaki tankların yapısıyla aynıydı: Nikel, krom ve molibden çelik alaşımı. İkinci nesil Patek Philippe Ref 5711/1A ise Nautilus‘un 30. yıldönümünü kutlamak amacıyla 2006’da duyuruldu. Bu saatte Gérald Genta tasarımı büyük oranda korunmakla birlikte mekanizma değişikliği (Kalibre 324 SC) yapılmış ve saate safir cam arka kapak eklenmişti.

Patek Philippe saatlerini değerli yapan şey ise sadece nadir bulunur olmaları değil. Her bir saat için verilen emek de saatin değerini artıran bir unsur: Şirket, bir mekanizmaya ait tüm parçaları (yılda 15 milyon adet parça) kurum içinde üretiyor ve her parça elle cilalanıyor. Bu nedenle tek bir kadranı üretmek bile dört ay sürebiliyor. Sadece kadranlar için 150 farklı işlem yapılıyor. Bir Patek Philippe saatini üretmek ise toplamda 1.200 farklı eylem gerektiriyor ve her aşamada elle cila yapılıyor. Patek Philippe yönetimi kaliteyi düşürmemek için çalışan sayısını ve üretimi artırmıyor.

Gérald Genta’nın Nautilus çizimi

Şimdi, Gérald Genta’nın bir restoranda toplam beş dakikada çizdiği tasarımına dayanan mavi kadranlı çelik Nautilus’un değeri geçen yıl önerilen perakende satış fiyatı olan 30 bin doların çok üstüne çıkmış oldu. İkinci eli zaten 60 bin dolar civarındaydı, şimdi ise 95 bin dolara satılıyor. 

O da bulunabilirse. 

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir