Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Modanın Yeni Duruşu

10 Mayıs 2022
Modanın Yeni Duruşu

Moda sektöründeki genel geçer kalıplar yıkılalı çok oldu. Sıfır beden modellerin güzellik algısını şekillendirdiği düzenden, beden ölçülerinin tarihe karıştığı bir düzleme geçiş, bu dünyayı daha özümsenebilir, ilgi çekici ve gerçek kıldı. Hal böyle olunca tüketiciler, markalarla bir araya gelen isimlerin, kendilerinden bir parça taşımasını, onlar gibi olmasını bekler oldu.

Bu yüzden Z jenerasyonunu yakalamak için canla başla mücadele eden markalar önce TikTok hesaplarını aktive etti, sonra Twitch kanallarında dünyanın en meşhur gamer’larıyla koleksiyon lanse etti. Tabii bir yandan bu dönüşümü yaşarken, markalar yaş aralığını geniş tuttu ve herkesin moda algısını yeniden oluşturdu. Balenciaga’nın başına geçtiği günden itibaren her yaştan insanı podyuma taşıyan Demna Gvasalia’nın izinden pek çok marka gitti. Çok değil, yakın zaman önce Jeff Goldblum Prada podyumuna çıktı, 2015 yılında Phoebe Philo’nun yönetimini altındaki Celine, Joan Didion’u kampanya yüzü yaptı, Keanu Reeves Saint Laurent ile kamera karşısında yerini aldı…

Modanın Yeni Duruşu
Modanın Yeni Duruşu

Takvimler 2022’yi gösterdiğinde, her sezon geliştirdiği kreatif perspektifini farklı bir yöne çeviren Jonathan Anderson, İspanyon marka Loewe’nin yeni koleksiyonunu tanıtmak için yeni modelini lanse etti: Anthony Hopkins. 84 yaşında Oscar ödüllü oyuncu, markanın ikonik mertebesine müthiş bir ivmeyle ulaşan sneaker’larını giymiş, monogram işlemeli çantalarla bir arada, ve Loewe için kamera karşısında.

Modanın Yeni Duruşu
Modanın Yeni Duruşu

Juergen Teller’ın perspektifi ve Anderson’ın tasarım diline hayat veren Hopkins, görmeyi pek hayal etmeyeceğiniz kıyafetleriyle, Anderson’ın yaratmaya çalıştığı kontrastın en güçlü öğesi oluyor. Loewe’nin sıra dışı iletişim diline bir yenisini ekleyen kampanya, birkaç satır önce değindiğimiz seleflerine kıyasla, oldukça iddialı ve ses getiren bir adım atıyor. Hopkins’in bu projede yer alışı ise, koleksiyonu keşfetmek için duyduğumuz heyecanı artırıyor. Hopkins’le birlikte kampanyanın devam karelerinde Caroline Polachek, Josh O’Connor, Kaia Gerber, HyunA, Jessie Buckley gibi isimler de yer alıyor.

Modanın Yeni Duruşu
Modanın Yeni Duruşu