Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Michelin Yıldızı İstanbul’a Geliyor

22 Nisan 2022
Michelin Yıldızı İstanbul’a Geliyor

Dünyanın en prestijli restoran değerlendirmelerinden biri olan Michelin Rehberi, 38. adres olarak radarına İstanbul’u alıyor.

Mart ve nisan aylarında açıklanan Dubai ve Estonya’dan sonra Michelin Rehberi, uluslararası 38. adres olarak İstanbul’a geliyor. İstanbul’daki restoranlar, Michelin yıldızı için değerlendirmeye alınacak, seçilen en iyi restoranlar Michelin Rehberi’ne eklenecek. Böylece yüz yıldan daha fazla bir süredir restoran değerlendirmeleri yapan Michelin Rehberi’ne İstanbul’dan restoranlar da eklenmiş olacak.

Rehber, İstanbul’da seçtiği ilk restoranları 11 Ekim 2022’de açıklayacak. Michelin Rehberleri Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, konuyla ilgili olarak şöyle bir açıklamada bulundu: “İstanbul tarihi, kültürü ve kültürler arası karakteriyle yüzyıllardır dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Haliç’ten Boğaz’ın iki yakasına uzanan bu medeniyet köprüsü, kıtalar arası diyaloğu kolaylaştırırken insanların yeni ve eski bilgi birikimlerini gelenek ve tariflerle buluşturuyor. Birinci sınıf gastronomik destinasyon niteliğindeki İstanbul, Michelin Rehberi’nin bu adımıyla dünyanın her yerindeki gurmelerle buluşacak. Benzersiz bir yemek karakterini şekillendiren kadim gelenekler ile genç, açık fikirli ve yaratıcı yeteneklerden beslenen İstanbul mutfağı, ekibimizi hayranlık içinde bıraktı.”

Michelin Yıldızı İstanbul’a Geliyor
Michelin Yıldızı İstanbul’a Geliyor

Michelin Rehberi İstanbul’un ilk restoran seçimi 11 Ekim 2022’den itibaren Rehber’in resmi web sitesinde duyurulacak. İstanbul’daki restoranların seçimi de neredeyse yüz yıldır uygulanan Michelin Rehberi yöntemine göre yapılacak. Tamamen bağımsız olarak çalışan müfettiş ekipleri, şehrin en iyi restoranlarını belirleyebilmek için restoranları 5 kritere göre değerlendiriyor. Bu kriterler; ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin mutfağındaki karakter ile menüdeki ve müfettişlerin ziyareti arasındaki tutarlılık olarak sıralanıyor.

Sultanahmet’in tarihi dokusuyla kendine has sokaklarından, Karaköy’den karşı yaka Moda’ya uzanan seçkin restoranlardan hangilerinin Michelin Rehberi içerisinde yer edinip yıldız alabileceği şimdiden müthiş bir merak konusu. Dolmalardan mezelere, Boğaz’ın taze balıklarından en kaliteli etlerle yapılmış tabakları tadacak olan Michelin müfettişlerini, İstanbul’da keyifli bir deneyimin beklediği ise aşikâr.