Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

15 Haziran 2023
Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Grace Kelly’nin set arkadaşı olan 10 karatlık Cartier yüzüğünden Elizabeth Taylor’ın kendi ismiyle adlandırılan elmasına, hikâyeleriyle 8 özel nişan yüzüğünü keşfedin.

Söz konusu ünlülerin yüzükleri olduğunda karşımıza karattan ödün vermeyen ve yüksek fiyat etiketlerine sahip parçalar çıkacağını biliyoruz. Ancak şimdi bahsedeceğimiz yüzüklerin hikâyeleri en az üzerlerindeki elmaslar kadar heyecan verici ve göz kamaştırıcı.

Grace Kelly

Grace Kelly, 1955’te Cannes Film Festivali’ne katılıyor, hazır Güney Fransa’dayken Monako Sarayı’nda bir fotoğraf çekimine gidiyor ve hikâye Kelly’nin beyaz atlı prensiyle tanışmasıyla devam ediyor. Birkaç aylık uzak mesafe ilişkisinin ardından Grace Kelly’ye evlenme teklifi eden Prens Rainier’ın yüzük tercihi ise Monako bayrağından ilham alan, yakut ve elmaslardan oluşan, Cartier imzalı bir tamturdan yana. İlk tercihi diyoruz çünkü bu yüzük bir süre sonra yerini başka bir Cartier’ye bırakıyor. Evlenmeden ve oyunculuğu bırakmadan önceki son filmi “High Society”de, rolü gereği göz kamaştıran bir yüzük takan Grace Kelly’nin parmağındaki parça film gardırobuna ait değil. 10.48 karatlık zümrüt kesim elmasa sahip bu Cartier yüzük, çekimlerden hemen önce Kelly’ye Rainier tarafından hediye edilmiş. Sanıyoruz ki prensin gönlü Grace’in sahte bir yüzük takmasına el vermemiş. Filmin bir sahnesinde, Kelly’nin karakterinin eski kocası rolünü üstlenen Bing Crosby, yüzüğün büyüklüğü hakkında şaka yapıyor. Bir diğer sahnede ise Kelly, yüzüğünü bir yastığa sürerek parlatıp arkasına yaslanarak yüzüğüne hayranlıkla bakıyor. Ama itiraf edelim; Elizabeth Taylor, Beyoncé, Amal Clooney ve Anne Hathaway gibi isimlerin yüzüklerine de ilham veren bu parça tam anlamıyla hayranlıkla izlenecek cinsten.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Zoë Kravitz

Eşi benzeri olmayan bir parça için takip edebileceğiniz en kolay yol antika yüzüklere bakmak. Zoë Kravitz’in zevk sahibi yüzüğü, bir antikacının kapısını çalmanız için size gerekli cesareti veriyor. Oyuncunun ters köşe yapan eşsiz stili, tam anlamıyla yüzüğüne yansımış. Kravitz ve nişanlısı Karl Glusman, klasik Hollywood tektaşlarına yönelmek istememiş. Glausman’ın ihtiyacı olan ipucuysa çiftin bir arkadaşından gelmiş. Zoë, Gürcistan orijinli bu yüzüğü aslında The One I Love NYC isimli bir antikacının Instagram sayfasında beğenmiş. Yönlendirme sayesinde sayfanın sahibiyle kontağa geçen Glausman, Zoë’nin hayallerinin yüzüğünü satın almış. Bu arada Glausman ve antikacının sahibi Mia Moross konuşurlarken her şeyden habersiz Kravitz başka parçalar için Moross ile iletişim kurmuş. “Her şeyin seri üretimde olduğu bir dönemde, eşsiz mücevherlerin çekiciliği hiç bu kadar yüksek olmamıştı,” diyor Moross. Türünün tek örneği olan bu yüzük, gül kesim elmaslarla sıralı bir banda sahip. Elmasların arkasında, eski bir teknik olan gümüş folyo kullanılmış. Bu da elmaslara o içten gelen, yumuşak ışıltıyı kazandırmış.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Lady Diana

Stil ikonu titrini sonuna kadar hak eden Diana, bu unvanı kraliyet kurallarını nazikçe yıkan tercihlerine borçlu. Ancak Diana’nın deyim yerindeyse bu “aykırılığı” Prens Charles’a evet demeden önce başlamış. Prensesin yüzük seçimi tıpkı gardırobu gibi kraliyet alışkanlıklarını ters köşe yapıyor. O dönemde bir kraliyet gelininin hazır bir yüzük seçmesi pek de görülen bir durum değil. Ancak kendi nişanı için kraliyet koleksiyonunu ve özel bir tasarımı es geçen Leydi D, mavi gözlerine uyduğunu düşündüğü için Garrard’ın kataloğundan merkezinde elmaslarla çevrili 12 karatlık oval kesim bir safir bulunduran bu yüzüğü seçiyor. Prens Charles’ın yaklaşık 390.000 pound verdiği yüzük, İngiliz kraliyet ailesinin sahip olduğu en pahalı yüzük olma özelliğini taşıyor. Nişan duyurusunda yüzüğüyle uyum içinde safir mavisi bir takım giyen Diana’nın fotoğraflarının ardından benzer safir ve replika yüzükler o dönemde satış rekoru kırıyor. Diana’nın eşsiz zevki ve kendi kuralarını yazmasının sembollerinden biri haline gelen bu parça ise artık paha biçilemez değerde.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü
Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Kate Middletone

Biraz önce bahsettiğimiz Lady Diana’nın safir yüzüğü, ölümünün ardından oğullarına miras kaldı ve kendisi şu an yeni Galler Prensesi Kate Middleton’ın himayesinde. Söylenenlere göre, Prenses Diana’nın trajik kazasının ardından Prens Harry ve Prens William’a annelerinin koleksiyonundan birer parçayı seçip saklayabilecekleri iletilmiş. William annesine 21. yaş gününde hediye edilen Cartier saati seçerken Harry ise annesinin elini tuttuğunda parmağını acıttığını söylediği bu yüzüğü istemiş. Ancak Kate ve William’ın ilişkisi ciddileşmeye başladığında ve Prens William evlenme teklifi etmeye karar vermeden önce Harry, yüzüğü abisine vermiş. Prenses Diana’nın yüzüğünün bir gün tahta çıkacak olması fikri Harry’i mutlu etmiş. Bu mutlu ve cömert hikâye Prens Harry’nin kitabı Spare ile yaralanmış olsa da Lady Diana’nın uşağı Paul Burrell, ilk versiyonu doğruluyor. Kalplerin kraliçesi Diana’nın yüzüğü, bir gün İngiltere kraliçesi olacak Kate Middleton’ın parmağında.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Elizabeth Taylor

Söz konusu mücevherler olduğunda kraliyet ailesiyle yarışacak bir isim var: Elizabeth Taylor. Yüksek karatlı, değerli elmaslar, kendilerine has, özel isimlere sahiptir. Koleksiyon değerine sahip birçok mücevheri olan Taylor’ın nişan yüzüğü kendisiyle o kadar eşleşmiş ki bu devasa elmasın ismi artık Elizabeth Taylor Elması olarak anılıyor. Taylor’ın beşinci eşi Richard Burton, güzel oyuncuya 18.6 karatlık bir zümrüt kolyeyle evlilik teklifi etmiş. Boşanıp tekrar barışmalarının ardından bir açık artırmada 33.19 karatlık Krupp elmasını satın alan Burton, elması Taylor’a hediye etmiş. Taşı bir yüzüğe dönüştüren Elizabeth Taylor ve bu yüzük adeta ayrılmaz bir ikili olmuş. İkinci ayrılıklarının ardından Burton’ın kendisine hediye ettiği, içlerinde 68 karatlık Taylor-Burton elmasının da olduğu bazı mücevherlerini satan oyuncu, yüzüğünü koleksiyonunda bulundurmaya ve kullanmaya devam etmiş. Krupp Elması ya da 2011’den sonraki ismiyle Elizabeth Taylor elması D renkli ve VS1 berraklığa sahip. GIA raporuysa elmasın Type IIa olduğunu belirtiyor. Type IIa elmaslar diğer elmaslardan daha transparan ve kimyasal olarak daha saflar. Bu boyutta bir elmasın böyle özelliklere sahip olmasıyla oldukça nadir görülen bir durum. Ölümünün ardından mücevher koleksiyonu Christie’sde açık artırmayla satışa çıkan Elizabeth Taylor’ın yüzüğü, 8,8 milyon dolara E-Land isimli Güney Koreli bir şirket tarafından alınmış.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü
Fotoğraf: Max Mumby

Meghan Markle

Eğer Harry kararını değiştirmeseydi Meghan Markle’ın parmağında Diana’nın göz kamaştıran safir yüzüğünü görebilirdik. Ancak daha minimal bir tasarım tercih eden Sussex Düşesi’nin yüzüğü de Diana’dan ilham alıyor. Prens Harry’nin bir röportajında bahsettiğine göre, yüzüğün her detayı özel olarak düşünülmüş. Merkezdeki 3.5 karatlık elmas, Harry’nin “ikinci evim” dediği Botswana’dan temin edilmiş. Bu taşı çevreleyen iki yuvarlak kesim elmas ise Diana’nın kişisel koleksiyonuna ait.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Ashley Graham

Ashley Graham’ın yüzüğü tasarımı, kullanışlılığı, fonksiyonu ve romantizmi bir araya getiriyor. Evlilik teklifinden önce yüzük tasarımını Graham’ın o zamanki erkek arkadaşı – şu anki eşi Justin Ervin üstlenmiş. Tabii Ashley birtakım geribildirimlerde bulunmaktan da geri kalmamış. Başarılı yıldızın ilk önceliği eşsizlik. Herkeste olan yüzüklerden farklı ve onu anlatan bir tasarım istemiş.  Sık sık spora gittiğini ya da elleri cebinde yürüdüğünü söyleyen Ashley, bir yerlere takılmasını istemediği için daha yassı bir elmas istediğini söylemiş. Aynı zamanda da yüzüğün üst üste kullanılabilir ve birleştirilebilir olmasının da altını çizmiş. Sadece istekler değil, tam tersi de önemli. Graham, Ervin’i neleri istemediği konusunda bir fotoğraf yağmuruna tutmuş. Evlilik yüzüğüyle tektaşını birleştirdiğini ettiğini söyleyen Ashley, evliliklerinde 10. yılı doldurmalarının ardından bu yüzük takımına bir ekleme daha yapmış. Güzel model için 10. yıldönümleri oldukça önemli. Graham, bu yüzden her 10 yılda bir parmağına yeni bir ekleme yapacağını heyecanla anlatıyor.

Hikâyeleriyle 8 Özel Nişan Yüzüğü

Kraliçe Elizabeth

Kraliyet mücevherlerinin hepsinin bir hikâyesi var. Bu durum Kraliçe Elizabeth’in nişan yüzüğü için de geçerli. Prens Philip’in tasarıma ve yeniliğe olan merakı, Kraliçe Elizabeth’in yüzüğünde de kendini belli ediyor. Yüzüğün taşları, Prens Philip’in annesi Battenberg Prensesi Alice’in tacından alınmış. Oğlunun yakın zamanda evlenme teklifi edeceğini bilen prenses, tacı kullanması için Prens Philip’e vermiş. Philip, Londralı mücevherci Philip Antrobus Ltd. İle birlikte kraliçenin yüzüğünü tasarlamış. Yüzüğün merkezinde 3 karatlık, çevresindeyse 10 küçük elmas bulunuyor. Taçtan çıkan tüm taşlar bu kadar değil tabii ki. Prens, kalan diğer taşlarla düğün hediyesi olarak vermek üzere bir bilezik hazırlatmış.