Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Empresyonistler Christie’s ile Ortaya Çıkıyor

15 Ağustos 2021
Empresyonistler Christie’s ile Ortaya Çıkıyor

Geçtiğimiz yıl 99 yaşında yaşamını yitiren Teksaslı iş insanı ve hayırsever Edwin L. Cox’un, 50 yıllık koleksiyonu görücüye çıkıyor.

Yaşamı boyunca National Gallery of Art ve Dallas Museum of Art gibi müzelerin yönetim kurulunda görev alan Cox’un, bu dönemde 25 empresyonist ressamın tablolarıyla oluşturduğu ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana daha önce kimsenin görmediği bu koleksiyonu, Christie’s müzayede evi tarafından açık artırmayla kasım ayında satışa sunulacak.

Empresyonistler Christie’s Ile Ortaya Çıkıyor
Young Man At His Window, Gustave Caillebotte.

Koleksiyonda yer alan Caillebotte’un 1887 tarihli “Penceresindeki Genç Adam”ın yaklaşık 50 milyon dolara, Van Gogh’un 1889 tarihli “Zeytin Ağaçları ve Selvi Ağaçları Arasında Ahşap Kulübeler”in ise 40 milyon dolara alıcı bulacağı tahmin edilirken koleksiyon üzerinden elde edilecek toplam gelirin 200 milyon dolar civarında olacağı bekleniyor.

Yüzyıllardır kimsenin görmediği eserlerin paylaşılacağı koleksiyonun sanat dünyasında bir kilometre taşı olarak kabul edileceğini söyleyen Christie’s müzayede evi yetkilisi Adrien Meyer, tüm sanatseverler gibi kendilerinin de heyecanlı bir bekleyiş içinde olduğunu ekledi.