İş Bankası Kampanyası

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri

17 Mayıs 2024
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Rengarenk balkonların mevsimi geldi. Balkonunuz için en iyi saksı çiçeklerini arıyorsanız alanın büyüklüğüne ya da ne kadar güneş aldığına takılmayın; siz yeter ki balkonunuza çiçek açtırmaya karar verin.

Çiçekler bulunduğu ortamı anında dönüştürecek kadar güçlü. Yaşadığınız yerde dış mekan alanı sınırlı olabilir ama balkonlar şehrin kalbinde kendi yeşil vahanızı yaratmanız için mükemmel bir fırsat. Ayrıca yoğun bir günün ardından evinize geldiğinizde güzel bitkilerle ilgilenmekten daha iyi bir yol olamaz! Bunu da aklımızda tutarak, balkonunuzun güneşe konumuna göre ekebileceğiniz en iyi çiçekleri sizin için araştırdık.

En küçük dış mekan olan balkonlara doğru bitki seçimleriyle capcanlı bir kişilik kazandırılabilir. Saksılarınızı tutucularla balkon demirine asabilir ya da askılı saksıları tavandan aşağıya sarkıtabilirsiniz. Alan büyük ya da küçük, güneşli ya da gölgeli olsun, bir dizi saksı ve bitki kesinlikle alanınızı güzelleştirecek ve onu siz ve konuklarınız için daha davetkar hale getirecektir. Ama önce dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları bulunuyor.

Balkonunuzun ilkbahar ve yaz ayları boyunca güzel görünmesini sağlamak için her bitkinin ihtiyacına ve balkonunuzun koşullarına özel uygun bakımı sağladığınızdan emin olun. Hangi balkon çiçeğini alacağınıza karar vermeden önce balkonunuzun gün içinde ne kadar güneş ışığı aldığını göz önünde bulundurun. Her çiçeğin ışık ihtiyacı farklı olduğu için seçiminizi buna göre yapmalısınız. İkinci önemli nokta ise balkonunuzun rüzgar alma potansiyeli. Rüzgarlıysa ve çok korunaklı değilse iki alternatifiniz bulunuyor ya rüzgar kesici bir dekor oluşturmalı ya da rüzgardan etkilenmeyen bitkiler seçmeniz gerekir.

Önemli noktalardan biri de elbette sulama. Balkon koşulları toprağın daha hızlı kurumasına neden olabileceğinden bitkilerinizin nem seviyelerini yakından takip edin. Bitki besini uygulaması yaparken bunu çiçeklerinizin ihtiyacına göre programlayın. Uzun ömürlü, çok yıllık bitkiler zamanla büyüdükçe, saksılarının değiştirilmesi ve bazı durumlarda bölünmesi gerekir. Bunu yaparken mevsimi göz önünde bulundurmalısınız; yaz ve sonbaharda çiçek açan çok yıllık bitkiler en iyi ilkbaharda bölünür; erken çiçek açan uzun ömürlü bitkiler ise en iyi sonbaharda bölünür.

Kısacası her balkonun büyüklüğüne ve ne kadar güneş ışığı aldığına bağlı olarak kendi mikro iklimi vardır. Bu koşulları anlamak, balkonunuzda iyi sonuç verecek bitkileri seçmenize yardımcı olacaktır. Çeşitli balkon çiçeklerini keşfetmek ve uyumlu bir balkon bahçesinin nasıl yaratılacağına dair birkaç fikir edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

GÜNEŞ SEVEN BALKON ÇİÇEKLERİ
Lavanta
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Lavanta

Güneşli balkonlardan lavantaya çağrı var! Baştan çıkarıcı kokusu ve zarif görünümüyle balkonlarınız için son derece uygun olan lavantalar, güneş ve rüzgarla oldukça iyi anlaşır. Saksısının boyutuna göre genişleyen bu bitki, dik bir şekilde filizlendiği için alandan tasarruf etmenizi sağlar. Dahası çok az bakım gerektirir ve çok yıllık bitkiler arasında yer alır. Balkon kapınızı açık tutun ve esen rüzgarla lavantanın hoş kokusunun içeri girmesine izin verin.

Petunya
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Petunya

Güneşe aşık, hızla büyüyen, çok bakım gerektirmeyen ve harika görünen çiçek önerisi arıyorsanız size petunyayı tavsiye ederiz. Muhteşem renklere sahip petunya yaz ve sonbahar ayları boyunca çiçeklerini açmaya devam eder. Güneşle çok iyi anlaşan bu bitki neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle özellikle sıcak yaz günlerinde mutlaka her gün sulanmalıdır. Petunya aşağı doğru sarkan bir yapıya sahip olduğu için askıyla tavana asarak renk cümbüşünü gözler önüne serebilirsiniz.

Sardunya
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Sardunya

Balkon için harika çiçeklerden biridir. Sıcaklığı, nem dalgalanmalarını ya da rüzgarı umursamadığı için oldukça güçlüdür. Çok yıllık bitkilerden olan sardunyalar beyazdan pembeye, kırmızıdan turuncuya kadar çok çeşitli tonlara sahiptir. İlkbahardan sonbahar aylarına kadar uzun süre boyunca renkli ve iri çiçeklerini açar. Kış aylarında yaprak ve çiçek temizliği yapar, direkt soğuktan korursanız ilkbaharda yeniden çiçek açar yani çok yıllık bitkilerden biridir. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz ve yalnızca toprakları sertleşmeye başladığında sulanması gerekir. Sardunya çeşitlerinden biri olan sakız sardunyası aşağı doğru sarkar, isterseniz tavana asabilirsiniz

Ayçiçeği
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Ayçiçeği

Balkonunuz özellikle güney cephedeyse bu ayçiçeğinin yetişmesi için harika bir fırsat! İri çiçekleriyle balkonunuzun aurasını değiştirecek olan bitki güneşi çok seviyor. Bu da hidrasyonu doğrudan etkilediği için düzenli su ihtiyacı duyduğu anlamına geliyor. Balkonunuz için bodur ayçiçeği çeşitlerinden seçebilirsiniz.

IŞIK SEVEN BALKON ÇİÇEKLERİ
Yasemin
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Yasemin

Balkonunuz için tırmanma bitkisi istiyorsanız yasemin tam size göre! Karakteristik kokusuyla dikkatleri çeken bu çiçek aynı zamanda bir kafes üzerinde büyüyerek size ihtiyacınız olan mahremiyeti sağlayabilir. Direkt güneşten hiç hoşlanmayan yaseminin ışık alan ancak gölgeli yerlerde en iyi şekilde büyüdüğünü unutmayın. Diğer yandan rüzgara ve yağmura karşı oldukça hassastır, bu nedenle çiçeği ekerken konumunu buna göre belirleyebilirsiniz.

Kadife Çiçeği
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Kadife Çiçeği

Yaz aylarında akla ilk gelen, tek yıllık otsu bitkilerden biri olan kadife çiçeği dik büyür ve sarı, kırmızı, turuncu renkteki çiçekleriyle çok hoş kokuya sahiptir. Organik maddece zenginleştirilmiş, iyi işlenmiş her türlü toprakta yetişebilen kadife çiçeği ışık ve yarı gölge alanları sever. Bu basit şartları ona sunduğunuzda yaz başından sonbahara kadar çiçeklerini cömertçe sunar. Daha çok çiçek vermesi için solan çiçeklerini temizlemeniz gerekir. Gerekli sonbahar bakımı yapıp, kışın iç mekana taşırsanız bir sonraki yaz aylarında çiçeklerini açmaya devam eder.

Cam Güzeli
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Cam Güzeli

Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen bu nazlı çiçeğimiz filtrelenmiş gün ışığını almaya bayılır. Açık havada, rüzgardan korunaklı bir şekilde bakıldığında gelişiminde gözle görünür değişimler izlenir. Bu çiçeği isterseniz balkon demirine asabilir isterseniz tavandan aşağı doğru sarkıtabilirsiniz.

Gül
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Gül

Balkonunuzda gül yetiştirmek aslında sandığınızdan daha kolay. Saksılarda gelişebilecek minyatür bir çeşit seçerek balkonunuzda şölen havası yaratabilirsiniz. Direkt güneş ışığı sevmese de en iyi çiçeklenme için en az altı saat güneş ışığı aldığından emin olun.

GÖLGE SEVEN BALKON ÇİÇEKLERİ
Begonya
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Begonya

Doğrudan güneşe asla tolerans gösteremeyen begonya, kesinlikle tam bir gölgesever! Mayıstan ekime kadar çok çeşitli renklerde çiçek açar. Yerini sevdiği takdirde boyu 30 cm’ye kadar uzayabilir. Su tutabilen kök ve yapraklarına rağmen begonyalar kuraklığa dayanıklı değildir ve bol miktarda sulama gerektirir.

Ortanca
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Ortanca

Bu muhteşem çiçekleri balkonunuzdaki saksılarda yetiştirmemeniz için hiçbir neden yok! ‘Ama balkon için çok büyükler’ dediğinizi duyar gibiyiz, bunun da çözümü basit; cüce çeşitlerini arayın ve soğuk iklimlerde donmayacak malzemeden yapılmış büyük bir saksı seçtiğinizden emin olun. Sonra da tüm yaz boyu göz alıcı renkleriyle balkonunuzu nasıl da şenlendirdiğini izleyin. Direkt güneş ışığına karşı hassas olan ortancaları gölgede konumlandırmalısınız.

Küpe Çiçeği
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Küpe Çiçeği

Bu eşsiz zarif çiçekleri tavandan aşağı doğru sarkıtmak ya da duvar saksısına ekmek harika bir seçim. Narin sapları ve fuşyadan kırmızıya, mordan sarıya sıcak renklerde açan çiçekleri ile balkonunuza zarafet katıyor. Küpe çiçeği, haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar ve hoş kokusunu bulunduğu ortama yayar. Çiçekleri direkt güneş ışığına karşı oldukça hassastır, bu nedenle gölgeyi sever. Daha fazla çiçeklenmesini teşvik etmek için düzenli olarak özel bitki bakımı ve budama yapabilirsiniz. Kış aylarında -5 °C’ye kadar olan sıcaklıklara toleranslı olan küpe çiçeğini hava daha da soğursa kışlık ortamına taşımanız gerekir.

Lobelya

Saksısından mavi, mor veya beyaz çiçekleriyle balkonunuzda muhteşem görünecek çiçeklerden biri de lobelya. Sabah güneşini ve öğleden sonra gölgesini seven lobelyayı balkonunuzda gölgeli bir bölgeye yerleştirmelisiniz. Soğuğa karşı direnci olmayan bu çiçeğin bakımı çok kolay. Çok yıllık bitkiler arasında yer alır, bu nedenle kış aylarında direkt soğuktan koruyarak bir sonraki baharda yeniden filizlenmesini izleyebilirsiniz.

BONUS!
Yeşil Otlar
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri
Balkonunuz İçin En İyi Saksı Çiçekleri – Elbette Yeşil Otlar

Balkonlarınız için az bakım gerektiren, aromatik kokulara sahip bir öneride bulunmak istedik. Yeşil otlar hem balkon ortamına hoş bir görünüm sunar hem de taze bitkiye ihtiyaç duyduğunuz zaman yemeklerinize lezzet katar. Birçok yeşil ot diğer çiçeklere göre nispeten daha küçük kalır ve bu nedenle küçük saksılar için çok uygundur. Güneşli balkonlarda kekik, adaçayı, biberiye ve frenk soğanı yetiştirirken gölge balkonlarda nane, dereotu, maydanoz, kuzukulağı ve kişniş sağlıkla büyüyebilir.