Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Yükselen Güneş Ülkesinde İtalyan Zarafeti

3 Ağustos 2021
Yükselen Güneş Ülkesinde İtalyan Zarafeti

Tokyo Olimpiyat Oyunları için Edra ve Casa Italia arasındaki ortaklık yenilenerek şık bir projeye imza atıldı. Edra’nın göz alıcı tasarımlarıyla dekore edilen Kihinkan – Takanawa Malikânesi, Japonya’daki İtalyan sporcularına ev sahipliği yapıyor.

Tokyo’daki Olimpiyat Oyunları’nda İtalyan sporcuların kaldığı Casa Italia olarak bilinen evin Japonca adı “Kihinkan – Takanawa Malikânesi”. Art Nouveau tarzındaki yapı Edra tasarımlarıyla Doğu ve Batı’yı buluşturan büyük bir Wunderkammer (harikalar odası) olarak tasarlandı. 

Casa Italia’nın “Mirabilia/Harika Şeyler” adlı projesi, koleksiyoncuların sanat eserlerini ve doğal nesneleri herhangi bir sınıflandırma olmaksızın bir araya getirerek harikalar odalarına atıfta bulunuyor. 

Minato semtinde, Olimpiyat Köyü’nden 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kihinkan – Takanawa Malikânesi, 19. yüzyılın sonlarında Avrupa evlerinin tipik mimarisini yansıtıyor. İki katlı binanın zemin katında Edra’nın Rose sandalyeleri ve Getsuen koltukları Japon ikebana sanatını ve çiçekleri kutlayarak konukları karşılıyor. Japon tasarımcı Masanori Umeda tarafından 30 yıl önce tasarlanan kırmızı kadife Rose ve Lily koltuklar da Yükselen Güneş ülkesine bir övgü niteliğinde. 

Yükselen Güneş Ülkesinde İtalyan Zarafeti

Zemin kattaki aynalar ise ana motif olarak düşünülerek mekânda yansıma oyunları için kullanılmış. Boa kanepe ve bilardo salonundaki Getsuen ve Essential kanepeler sporcuları rahatlamaya ve buluşmaya davet ediyor. 

Üst kattaki restoranda doğayı çağrıştıran özel renklerde Gina sandalyeler ve İtalyan ekibine adanmış mavi renkli şeffaf, yanar döner dokulu Gilda B. sandalyeler bulunuyor.

Yükselen Güneş Ülkesinde İtalyan Zarafeti

Projenin en ilginç noktalarından biri de malikânenin dış yüzeyinin plastik şişelerin geri dönüşümünden elde edilen 500 kg iplikten yapılmış, 430 m²’lik Bonotto duvar halısıyla kaplanmış olması. İtalyan bayrağı renklerindeki halı aralardaki altın yaldızlı dokumalarla Kihinkan – Takanawa Malikânesi’ni daha da büyüleyici hale getiriyor.

Yükselen Güneş Ülkesinde İtalyan Zarafeti