Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Watches and Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S

3 Nisan 2022
Watches and Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S

Ulysse Nardin, Watches and Wonders 2022’de kadranında uzay gemisini andıran kalibre UN-251’i sergileyen Freak S’i tanıttı.

Hikâyeyi biraz başa alalım: 2001 yılında, Ulysse Nardin ilk Freak modelini duyurmuş ve saat dünyasının ilgisini çekmeyi başarmıştı hemen. Freak tasarımının kökeninde 1998’de Carole Forestier tarafından merkezi carousel-tourbillon mekanizması olarak düşünülen ancak hayata geçmeyen kavramsal bir temel bulunuyor. Dr. Ludwig Oechslin’in yön verdiği bir ekip özgün fikri yeniden tasarladı ve güç rezervini 30 saatten bir haftanın üzerine çıkardı.
Freak, saat dünyasına tıpkı ismi gibi bir “garip” gelmişti çünkü kurma kolu bulunmuyordu. Öyle ki daha ilk modelinden Freak serisinin kurallara meydan okuyacağı belli olmuştu. Hemen bir sene sonra, ilk kez kullandığı Dual Direct Escapement sistemiyle 2002 Chronos Teknik Yenilik Ödülü’nü aldı. Freak serisinin neredeyse çeyrek yüzyıla yaklaşan hikâyesi başka bir yazının bahsi olabilecek uzun bir serüven. Bu yazının konusu ise Ulysse Nardin’in Watches and Wonders 2022’de tanıttığı yeni Freak S modeli.

Watches And Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S

Modelin bünyesindeki UN-251 mekanizması, 20° eğimli ve farklı düzlemlerde konumlandırılmış iki osilatör barındırıyor. Bu osilatörler, Freak serisinin ikonik carousel tipi mekanizmasına entegre edilmiş ve altın köprülerle tutturulmuş. Mekanizmadaki iki büyük silisyum denge çarkı saatte 18.000 VpH titreşim hızında çalışıyor, mekanizmanın güç rezervi ise 72 saat. Gelişmiş çarkların kullanıldığı ve altın köprülerle tasarlanan mekanizmayı kadranda tüm ihtişamıyla izlemek mümkün.

Watches And Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S
Watches And Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S

Kadranda gördüğümüz mekanizma bizi bir uzay seyahatine davet ediyor. Mekanizmanın kadranda görünen kısmı bir uzay gemisini andırıyor. Kadranın koyu parıltılı tasarımı ise bu uzay gemisinin yıldızlarla dolu uzay boşluğunda yol almasını anımsatıyor. Yıldızlı bir görünümün çağrıştırabilmek için kadran aventurin (yıldız taşı) ile süslenmiş.

Watches And Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S
Watches And Wonders 2022: Ulysse Nardin Freak S

Freak S’in 45 mm çapındaki kasası seramik, titanyum ve altın gibi farklı malzemelerden üretilen yeni bir kasa tipi. 2001’deki ilk Freak’den ilham alan bu yeni model, bir kurma kolu olmadan üretilmiş. Zamanı ayarlamak için saatin bezeli kullanılıyor. Saatin su geçirmezliği 30 metre. Son dokunuş olarak siyah DLC titanyum katlanır tokanın eşlik ettiği siyah timsah derisi kayış ile tamamlanıyor.
Geçtiğimiz sene UFO adını verdiği bir deniz kronometresi duyuran, bu sene ise kadranında bir uzay gemisi taşıyan Ulysse Nardin’in bir sonraki uzay görevini merakla bekliyoruz. Ne de olsa saatlerin uzayla ilişkisini izlemeyi hepimiz çok seviyoruz.