Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

TAG Heuer, Yeni Akıllı Saati ve İlk Türkiye Butiği

19 Şubat 2022
TAG Heuer, Yeni Akıllı Saati ve İlk Türkiye Butiği

TAG Heuer’in yeni akıllı saati TAG Heuer Connected Calibre E4 yüksek saatçilik dünyasının akıllı saatle olan ilişkisini yeniden yazıyor.

Bir lüks saati herhangi bir saatten ayıran şey nedir? Mekanizmadan tasarıma pek çok özellik sıralanabilir elbette, fakat belki de en önemli yanı her birinin oldukça uzun ömürlü olmalarıdır. Ki zaten akıllı saatlerin lüks saat segmentindeki yerinin tartışılmasının bir sebebi de bu değil midir? Akıllı saatlerin yüksek saatçilik dünyasındaki yeri tartışıladursun, bizler sektöre yeni giriş yapmış akıllı bir saate göz atalım: TAG Heuer Connected Calibre E4.

Marka bundan yaklaşık 7 sene önce TAG Heuer Connected serisinin ilk versiyonunu New York’ta duyurduğu vakit, yüksek saatçiliğin mekanik dünyasına dijitali getiren ilk saatçilerden biri olmuştu. O vakitten bu yana TAG Heuer akıllı saati piyasaya sürmeye devam eden firma, bu saatlerdeki GMT ve Chronograph özellikleriyle alışık olduğumuz geleneksel saat görünümünü sunarken, son versiyonlarında sunduğu mekanik modüle geçiş imkânlarıyla da geleneksel saat hissini artırmayı başarmıştı. Geçtiğimiz sene duyurduğu ve neredeyse anında tükenen Super Mario Limited Edition ile bu teknolojiye bir de eğlence katmıştı. Gelelim ekibin en yeni üyesi TAG Heuer Connected Calibre E4’e.

Saatin görenlerde uyandırdığı ilk duygu; bir akıllı saat görünümden ziyade geleneksel saatin hatlarına olan yakınlığı oluyor. Bu, bir saatin kimlik krizi midir tartışılabilir fakat bir akıllı saat olduğunun en açık göstergesi olarak A’dan Z’ye fitness uygulamalarıyla donatılmış olduğu bir gerçek. Bir dizi yüzme, golf ve sağlık aplikasyonlarıyla ilgili güncellemelerle Silikon Vadisi standartlarında tutulan saat, kullanıldığı müddet boyunca sahibinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılmış. Kişisel antrenörlerin hareketlerinin senkronizasyonundan elde edilerek tasarlanan 3 boyutlu animasyonlarla 7 dakikalık antrenman programlarını izlemek de mümkün. Günlük adım sayısı ve kalp atışının kayıt altına alınması da akıllı saatin özellikleri arasında. Tüm bu sağlık ve egzersiz işlevlerini kullanırken yakınınızda bağlanmanız gereken bir akıllı telefonun olması da gerekmiyor. Yüksek çözünürlüklü ekranı, bir altimetre eklenmesi ve saat ile akıllı telefon arasında bağlantıyı güçlendiren Bluetooth 5.0 kablosuz bağlantısı da Calibre E4’ün güncellenen özellikleri arasında. Ayrıca 45 mm’lik versiyonda saatin baterisi yüzde 30 daha fazla dayanacak şekilde iyileştirilmiş.

Tag Heuer, Yeni Akıllı Saati Ve İlk Türkiye Butiği
Tag Heuer Akıllı Saati

Calibre E4, alternatif iki kasa seçeneğiyle geliyor. 42 mm kalınlığında tasarlanan kasa için paslanmaz çelik tercih edilmiş. Bu versiyonda harici bir bezel kullanılmayıp yerine daha akıcı ve organik bir his veren kavisli safir kristal tercih edilmiş. 42 mm’lik kasa, özellikle kauçuk bilezik ile tercih edildiğinde hafifliğiyle rahatça takılabilecek bir model gibi görünüyor. 45 mm’lik versiyonun ise siyah bir seramik bezeli bulunmakta; kasa materyali için de paslanmaz çelik ve titanyum olmak üzere iki seçenek sunuluyor.

TAG Heuer CEO’su Frédéric Arnault, Connected Watch serisinin klasik TAG Heuer serilerinden bile daha hızlı geliştiğini söylüyor. Günlük olarak kaç kişinin Connected Watch serisinden saatler taktığını takip ettiklerini söyleyen Arnault, bugün hâlâ 2015’te üretilen ilk versiyonlardan alan pek çok kimsenin olduğunu da ekliyor.

TAG Heuer Connected Calibre E4’ün markanın bu ürün grubunda bugüne dek ürettiği en iyi akıllı saat olduğu gelen yorumlar arasında. Calibre E4 ile tartışılan konulardan biri ise (başından bugüne tartışma konusu olan) lüks saat markalarının ürettiği akıllı saatlerin Apple’ın akıllı saatleriyle yarış içerisinde olup olamayacağı. Bu yarışı kimin önde götüreceğini görmek için önümüzde uzun bir süre varken Calibre E4 içinse bu kadar beklememiz gerekmeyecek. 10 Mart’tan itibaren Yetkili TAG Heuer satış noktalarından satışa sunulacak Tag Heuer Connected Calibre E4’ün bir adresi de geçtiğimiz günlerde Galataport’ta açılan markanın ilk Türkiye butiği.

Tag Heuer, Yeni Akıllı Saati Ve İlk Türkiye Butiği
TAG Heuer’in Galataport’taki butiğinden bir kare