Snoopy Uzayda

Omega’nın özgün Snoopy’li saatinin ardında markanın uzaydaki başarıları bulunuyor.

NASA uzay görevleri için çok bilindik bir sembol kullanmak istedi. Uzay görevlerinde katkıları olanları ödüllendirecek gümüş bir Snoopy fikri, İnsanlı Uzay Birimi halka ilişkiler ofisi direktörü Al Chop’tan geldi. Çizer de bu fikri olumlu karşıladı, hatta ödülde kullanılacak “astronot Snoopy”yi bizzat kendisi çizdi.

Yarışa adanmış ikonik bir kronograflı saatte en sevdiğimiz çizgi film karakterini taşımak hem çok ender hem de çok eğlenceli olmaz mıydı? Omega Speedmaster “Silver Snoopy Award” 50th Anniversary saati tam da bunu düşündürdü. Mavi kronograf göstergelerinin birinde ve kasa arkasında (Ay’a çıkarken) görülen Snoopy, saate özgün ve koleksiyonluk bir değer getirmekle birlikte aslında Omega’nın uzay görevindeki başarısının 50. yılını simgeliyor.

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’a ilk kez ayak basışının 50. yılında Apple TV+’ta yine NASA ortaklığında “Snoopy Uzayda” yapımı başlarken Omega da 1970 yılında uzay keşfindeki katkıları ve Speedmaster’ın, Apollo 13’ün kurtarılması sırasındaki hayati desteği takdir etmek için verilen “Gümüş Snoopy Ödülü”nün 50. yılında Snoopy’li bir Speedmaster’a hayat verdi.

Charles M. Schulz’un yarattığı Peanuts çizgi romanının karakterlerinden Snoopy’nin uzayla bağı, çok eskiye dayanıyor. NASA Mercury ve Gemini projeleri tamamlandıktan sonra, ekiplerin uçuş güvenliği ve görevler hakkında farkındalığını artırmak için bir yol aramıştı; ABD Orman Birimleri’nin sembol olarak smokey bear’ı kullanması gibi NASA da uzay görevleri için çok bilindik bir sembol kullanmak istedi. Uzay görevlerinde katkıları olanları ödüllendirecek gümüş bir Snoopy fikri İnsanlı Uzay Birimi halka ilişkiler ofisi direktörü Al Chop’tan geldi. Çizer de bu fikri olumlu karşıladı, hatta ücret almadı ve ödülde kullanılacak “astronot Snoopy”yi bizzat kendisi çizdi. Olağanüstü katkıları olan astronotlara, astronotlar tarafından verilecek değerli Snoopy Ödülü o zaman doğdu; ödül bir kişiye hayat boyu bir kez verilebilirken bu zamana dek toplam 15 bin kişi aldı (toplamın yüzde birine karşılık geliyor). Ödül, NASA görevi sırasında uçurulan bir “gümüş Snoopy” yaka iğnesi, bir takdir mektubu, imzalı, çerçeveli bir sertifika ve Snoopy çıkartmaları ile posterinden oluşuyor. NASA ve Snoopy ortaklığı ise bununla sınırlı kalmıyor: NASA, Ay modüllerine Snoopy ismini verdi.

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’a ilk kez ayak basışının 50. yılında Apple TV+’ta yine NASA ortaklığında “Snoopy Uzayda” yapımı başlarken Omega da 1970 yılında uzay keşfindeki katkıları ve Speedmaster’ın, Apollo 13’ün kurtarılması sırasındaki hayati desteği takdir etmek için verilen “Gümüş Snoopy Ödülü”nün 50. yılında Snoopy’li bir Speedmaster’a hayat verdi.

Snoopy saatte saat 9 yönündeki mavi kronograf göstergesinde kabartma işlemiyle yapılmış bir madalyon görünümüyle yer alıyor ve yaka iğnesindeki gibi uzay kıyafetleri içinde, yörüngeye giriyor ve saatin arka kısmında da mikro cam metalleme yöntemiyle safir cam üzerine dekore edilmiş Ay motifinin üzerinde Apollo 13 mürettebatı gibi gezintiye çıkmışken görülüyor. Arka kapağın uzak köşesinde Dünya’yı temsil eden bir disk de, saatin küçük saniye ibresiyle Dünya’nın dönüşünü temsilen dakikada bir tam tur dönüyor ve Snoopy ödülünün üzerinde de bulunan “Eyes on the Stars” yazısı evren üzerinde parlıyor.

Saatin kadranındaki lazerle işlenmiş Ag925 ibaresi, kadranın gümüş olduğunu belirtirken Snoopy alt göstergesi dışında iki mavi alt göstergede, açılı mavi PVD kaplama indeks ve ibreler yer alıyor. Saatin arka kısmında ise Omega’nın ödülü aldığı 1970 tarihi ve büyük bir tehlike atlatan Apollo 13’ün gravürleri Naiad Lock sayesinde doğru konumda duruyor. 

Speedmaster “Silver Snoopy Award” 50th Anniversary’nin içinde anti-manyetik ve İsviçre Metroloji Enstitüsü (METAS) onaylı Master Chronometer sertifikasına sahip “Moonwatch” kalibresi Co-Axial Chronometer Calibre 3861 bulunuyor. Saatin 42mm’lik kasası, 1969’da Ay’da takılan dördüncü nesil Speedmaster’dan yola çıkan paslanmaz çelik bir kasa olurken mavi bezel üzerinde “doksanın üzerinde nokta”lı takimetre ölçeği beyaz emayeyle gösteriliyor. Saatin mavi kayışı, kadrandaki mavi unsurlarla aynı tonda yapılmış, hatta kayışın astarında da Apollo 13 görevinin kabartmalı yörüngesi yer alıyor.

Gelecekte de koleksiyonerlerin arayacağı modellerden biri olduğuna emin olduğumuz, uzay, Snoopy ve Omega’yı bir araya getiren Omega Speedmaster “Silver Snoopy Award” 50th Anniversary; içinde mikrofiber temizlik bezi, broşür ve büyüteç bulunan Apollo 13 kutusuyla sunuluyor. 5 yıllık Omega garantisine sahip model, limitli değil.

Total
0
Paylaşımlar
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir