Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Ürün

30 Aralık 2022
Sağlığınıza Sağlık Katacak 10 Ürün

Sağlıklı yağ kaynaklarından karbonhidrat kaynaklarına, baharatlardan çaya, besin mayasından kenevir tohumuna kadar antienflamatuar ve antioksidan beslenmeyi destekleyen, bağırsak sağlığını iyileştirme ve koruma garantili malzemeleri alabileceğiniz markaları bir araya getirdim.

Not: Bu ürünleri zaman içinde birçok ürün deneyerek belirledim, hepsini satın aldım, yani hiçbiri reklam değildir.

Hangi ürünlerin faydalı olduğunu bilsek de hangi markaların içeriklerinin temiz olduğundan, yetiştirilme şekillerinin güvenilirliğinden emin olamıyor; ilaç kullanılıyor mu, paketlemesi nasıl yapılıyor, acaba gerçekten söyledikleri gibi masumlar mı gibi kafamızda dönüp duran sorulardan kurtulamıyoruz. Bu yüzden sizlerle kendi araştırmalarım ve deneyimlerimle sağlıklı olduğundan emin olduğum markaları paylaşmak istedim.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz wellness yani sağlıklı olma halinden söz edebilmemiz için hayatımızda yapacağımız değişikliklere beslenmeden başlamamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Sağlıklı bağırsaklar tüm vücut ve beyin sağlığının kapısını açıyor hatta tüm sağlıklı hücreleri içeri davet ediyor. Yediklerimizin sağladığı vitamin ve mineraller, pigmentler, antioksidanlar, prebiyotikler ve lifler organlarımızın sağlığını düzenler ve hastalıkların azalmasını ve önlenmesini sağlar. Bu sebeple sağlıklı beslenmeye geçiş, iyiliği beraberinde getirir. Ama sağlıklı beslenme deyince en çok zorlanılan kısım ürün seçmek oluyor. Hangi ürünlerin faydalı olduğunu bilsek de hangi markaların içeriklerinin temiz olduğundan, yetiştirilme şekillerinin güvenilirliğinden emin olamıyor; ilaç kullanılıyor mu, paketlemesi nasıl yapılıyor, acaba gerçekten söyledikleri gibi masumlar mı gibi kafamızda dönüp duran sorulardan kurtulamıyoruz. Bu yüzden sizlerle kendi araştırmalarım ve deneyimlerimle sağlıklı olduğundan emin olduğum markaları paylaşmak istedim. Çünkü gerçekten sağlıklı hücreleri besleyen, ilaçsız, sağlığa zararlı malzemeler kullanmadan paketleme yapan bu markaları bilince sağlıklı bir beslenmeye kavuşmak çok kolay.

Sağlıklı yağ kaynaklarından karbonhidrat kaynaklarına, baharatlardan çaya, besin mayasından kenevir tohumuna kadar antienflamatuar ve antioksidan beslenmeyi destekleyen, bağırsak sağlığını iyileştirme ve koruma garantili malzemeleri hangi markalardan satın alabileceğinize haydi birlikte bakalım:

Özgün Zeytincilik

Özgün Zeytincilik bir aile işletmesi ve 1955 yılından beri Ayvalık’ta sadece zeytin ve zeytinyağıyla ilgileniyorlar. 1990 yılından beri de zeytinyağı satışı yapıyorlar. Zeytin için işleri değil de yaşamları diyebiliriz. Zeytinyağımı onlardan almamın sebebi de bu. Zeytine o kadar değer veriyorlar ki kendilerini onu müşteriyle en sağlıklı şekilde nasıl buluşturacaklarına adamış durumdalar. İnternet sitelerine giriş yaptığınızda sizi karşılayan mektup çok içten ve zeytinyağı üretimine nasıl başladıklarını ve zeytinlere sadece kâr elde etmek için bakmadıklarını, ilaçsız doğal tarım ile üretim yaptıklarını anlatıyor. En iyi zeytinyağının asitlik oranı 2’nin altında ve soğuk sıkım olmalı. Özgün Zeytincilik’in yüksek polifenollü yağları bu özellikleri taşıyor. Her sene zeytinlerin yeşil olarak toplanıp soğuk sıkım ile elde edilen erken hasat zeytinyağları da salata ve kahvaltılara meyvemsi tadıyla çok yakışıyor. Lezzetli ve sağlıklı zeytinyağı satın almak için Özgün Zeytincilik’in internet sitesini ziyaret etmenizi öneririm.

Noi Bahçe

Noi Bahçe’nin arkasında kendi deyimleriyle “bahçede bizzat çalışan, ağaçlara çocukları gibi bakan” dinamik bir aile var. Bademin ekiminden sulamasına, yetiştirilmesine ve paketlemesine kadar sağlığa zarar veren tüm kimyasallardan kaçınıyorlar. Onlar için Noi bir bahçe ve bu bahçede Ege bademi yetişiyor. Ve Noi’ye Noizm dedikleri bir felsefe gözüyle bakıyorlar ve biz müşterileri de Noistleriz. Siz de doğayı seven, şehirde yaşamasına rağmen sağlıklı beslenen, hareketi ve egzersizi sevenlerdenseniz Noi Bahçe ürünleri tam size göre. Badem ve badem ezmesinin yanı sıra süt ürünleri tüketmiyorsanız hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştıracak badem sütü kapsüllerini de mutlaka denemelisiniz. Yalnızca bademden elde edilen, diğer badem sütlerinin aksine kıvam verici ya da koruyucu içermeyen bu kapsülleri buzluğa atıyor, ihtiyacınız olduğunda buzluktan çıkarıp blender’da suyla karıştırıyorsunuz ve badem sütünüz hazır oluyor. O yüzden sağlıklı yağ kaynağı deyince badem ve badem deyince de Noi Bahçe ilk seçeneklerim arasında.

Tohumdan Sofraya

Sadeyağ, salça, tarhana ve nohutta Tohumdan Sofraya’nın üzerine tanımam. İçeriğinde kazein ve laktoz bulundurmadığı ve yüksek sıcaklıklarda bile yanmadığı için sadeyağ sağlığa en yararlı yağlar arasında. Birçok sadeyağ markasını denedim ama Tohumdan Sofraya’nınki gibi güzel kokan ve lezzetli olanına denk gelmedim. Kurucusu Ilgın Sayıcı’nın “atalık tohumlar, zehirsiz tarım, temiz üreticilik, adil ürün, kolektif yaşam, gıdasıyla bağ kuran bir üretici birliği” hayaliyle yola çıkıp adım adım geliştirdiği, dönüştürdüğü adil bir gıda atölyesi Tohumdan Sofraya. Burada satılan her ürün temiz tarımla, organik olarak, sevgiyle üretiliyor ve tüm bu özen her ürünün lezzetine yansıyor. Sitelerini ziyaret edip sepetinize sadeyağı, salça, nohut ve tarhanadan mutlaka ekleyin.

Servet Şekerleme

Sağlıklı yağ kaynaklarının en besleyici olanlardan biri tahindir. Birçok markanın tahinini denedikten sonra Servet Şekerleme’ninkini tercih etmemin sebebi 1980’lerden bu yana tahin, helva ve lokum üretmeleri. En doğal ve temiz içeriğe sahip tohum, meyve ve yemişleri kullanarak, ustalıkla yaptıkları tahin, kıvamı sayesinde asla dibine toplanmıyor ve her kaşıkta aynı akışkanlıkta olmayı başarıyor. Nitelikli üretim ve organik ürünlerle doğal ve besleyici tahin elde ediyorlar ki bu sağlık açısından tahinin tüm faydalarından yararlanmamızı sağlıyor. Tahinin yanında denediğim helvaları da aynı derecede lezzetli ve içeriğinde rafine şeker yerine hurma suyu kullanıyorlar. Kaçamak yapacağım zaman aklıma ilk gelen alternatiflerden kendisi. Salatalarda, kahvaltı için yaptığım bowl’ların üzerinde, kek ve kurabiyelerde kullanmak için Servet Şekerleme’nin tahininden başkasını almıyorum, size de aynısını yapmanızı öneririm.    

Talya Foods

Kaliteli karbonhidrat kaynaklarının başında karabuğday ve bakliyat unları geliyor. Talya Foods’un unlarını diğerlerinden ayıran en önemli özellik filizlendirilmiş tohum ve bakliyatlardan elde edilmeleri. Filizlendirme fitik asidi devre dışı bırakarak sindirimi ve mineral emilimini sağlar. Filizlendirme sayesinde tohumların ve bakliyatların içindeki vitamin, mineral ve enzimler birkaç kat artar. Böylece sağlığımıza faydaları da katlanır. O yüzden Talya Foods’un ilaçsız tarım esasına göre üretilmiş, filizlendirilmiş, glütensiz, vegan ve katkısız makarna, un ve bakliyatlarını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca Talya Foods’un filizlendirilmiş çiğ karabuğday unuyla yaptığım hiçbir hamur işinde koku olmaması ve üretiminde gösterdikleri hassasiyet sebebiyle ürünlerini gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Pinoa

Yerli ve temiz üretim glütensiz un denince akla ilk olarak gelen markalardan Pinoa. Kurucusu Pınar Polat Güven, çocuğunun alerjisi ve ailesinden çok sevdiği birinde rastlanan kanser rahatsızlığı sebebiyle kendini Şanlıurfa’da aile arazilerinde kinoa üretmeye vermiş. Daha sonra ürün yelpazesini genişletip tamamen atalık tohumdan kum mercimeği, bebekli mercimek, Karacadağ pirinci, nohut, kuru bezelye, Küncü susamı ve Küncü tahini üretimine de başlamış. Hiç ilaç, kimyasal kullanmadan, geleneksel yöntemlerle, hatta uygun yerlerde susuz tarım yaparak ve solucan gübresi kullanarak üretim yapıyorlar. Pirinçleriyle yapılan pilav, nohutlarıyla yapılan nohut yemeği, mercimekleriyle yapılan mercimek salatası… Hepsi büyükannelerimizin bahsettiği lezzette oluyor. Bakliyatlarının etiketinde bizleri uyarıyorlar içinden kurt vs. çıkabilir diye. Çünkü kurt ve böcekleri öldürecek, bizim de sağlığımızı bozacak hiçbir ilaç kullanmıyorlar. Kinoasını özellikle tavsiye ediyorum. En leziz kinoa poğaçaları, kısırları, pilavları Pinoa’nın kinoasıyla oluyor, benden söylemesi.

Güzel Ada Gıda

Kakao benim vazgeçilmezlerimden. Ne zaman canım tatlı bir şey istese kakaolu, elmalı, tahinli yulaf lapası yapıyorum ya da üşenirsem muzu küçük küçük kesip kakaoya buluyorum ve tüm tatlı isteğim geçmiş oluyor. O yüzden en güzel kakaoyu bulmayı görev edinip Güzel Ada Gıda’nınkinde karar kıldım. Kapağını açar açmaz yayılan kokuyu aldığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Hem tadı hem kokusu hem de dokusu tam ağızları sulandıracak cinsten. Son dönemde keşfettiğim 1 tatlı kaşığı kakao ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını cezvede karıştırarak yapılan kakao kahvesi de bu leziz kakaodan nasibini alıyor elbette. 2012’de kurulan ve “Tarif ve satış sitesinde kendimizin ve sevdiklerimizin yemediği hiçbir ürünü bulamazsınız” diyen markanın baharatları, unları ve özellikle karnıyarık otu tohumu tozu da aynı şekilde başarılı. Hem uygun fiyatı hem de kalitesiyle kakaosu ve karnıyarık otu tohumu tozunu her zaman tercih edeceğim kesin.  

Naturiga

Fırında sebzelerin, omletlerin, salataların, çorbaların, poğaçaların, kısacası peynirin kullanıldığın her şeyin içine konup tadını alıp götüren süper besin nutritional yeast yani besin mayasını katkı maddesi ve glüten içermeyen marka Naturiga’dan başka yerden almayın derim. Aslında bu aktif bir maya değil. Yetişmek için vitaminler, karbon, fosfat, biotin ve çeşitli minerallere ihtiyaç duyduğundan vitamin ve mineral bakımından zengin şeker kaynakları üzerinde yetiştirilen bu mayanın çoğalmasını sağlamak için oksijen sağlanarak aerobik koşulları (oksijenli solunum) oluşturulur. Büyüme süresinin sonunda, inaktif hale getirilmek için pastörize işlemden geçirilip kurutulur ve B kompleks vitaminleri ile çeşitli mineraller içeren bir besine dönüşür. En önemli özelliği de %47 protein içermesidir. Bu sayede vegan beslenenlerin de vazgeçilmezi haline gelmiştir. Süt ürünleri tüketmemeye karar veren herkesin Naturiga besin mayasını alması gerektiğini düşünüyorum. Çapraz bulaşmayı engellemek ve kaliteli ürün elde edebilmek için kontrollü bir ortamda üretim yapan Naturiga’nın besin mayası hem bağımlısı olduğunuz peynir tadını verecek hem de sağlığa yararlı protein, vitamin ve mineralleri almanızı sağlayacak. Süt ürünsüz beslenmenin yolu Naturiga besin mayasından geçiyor diyebilirim.

Çiftlik Günlükleri

Süt ürünlerinin sağlığımız açısından zararlarını sık sık duyar olduk. Hayvanların daha fazla süt versinler diye türlü ilaçlara, ilaçlı yemlere, hareket bile edemedikleri ahırdan çok daha küçük yerlere hatta kafeslere hapsedilerek elde edilen sütler ve süt ürünleri otoimmün rahatsızları tetikleyen birçok kimyasal ve ilaç içerir. Ayrıca bağırsaklarımız sütün içerdiği laktoz ve kazeini sindirmekte zorlanır. Bu sebeple tüketilmesi önerilmez. Ama keçi ve koyun sütünde laktoz ve kazein oranı düşüktür. Hele Çiftlik Günlükleri’nin keçileri gibi kendi tarlalarında ilaçsız ve doğal yöntemlerle yetiştirdikleri yoncalar, arpa ve yulafla ayrıca bol kayalıklı kocaman tepelerindeki zeytin ağaçları ile beslenen, sevgiyle, ilaçsız bir şekilde bakılan hayvanlardan elde edilen süt ve bu sütle yapılan peynir ve dondurmaları sindirmekte zorlanmaz bağırsaklarımız. “Hayvan refahı önceliğimizdir ve insanca hayvancılık yapılır” diyen ve keçileri süt vermesi için zorlamadan, sadece verdikleri süt kadarıyla ürünlerini üreten Çiftlik Günlükleri’nden kaşar peyniri, beyaz peynir, ricotta, süzme keçi yoğurdu ve en son eklenen ürün olarak da dondurma siparişi verebilir, bağırsaklarınız ve içiniz rahat şekilde leziz ürünlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

YMRT

En hassas besini en sona bırakmak istedim. Kafanızda yumurtaya dair birçok soru olduğunu biliyorum. Organik yumurta mı yoksa kafessiz beslenen tavuklarınki mi; markette satılanları alsak olur mu yoksa hangi şartlar altında yetiştiğinden emin olduklarımızı mı seçmeliyiz? Elbette en iyi seçenek evinin bahçesinde, sağlıklı yemlerle ve doğaya erişimi olan şekilde beslenen tavukların yumurtasını satın almak. Ama bu hepimiz için mümkün değil maalesef. İşte “Yumurta elmas gibidir, kimden alacağını bilmelisin” mottosuyla yola çıkmış YMRT Farm&Garden burada devreye giriyor. Kilyos’taki arazilerinde insanlara “doğru enerjiyle yaşayan ve organik beslenen tavuklarla şifalı yumurtalar” sağlamayı amaç edinmişler. Evet, burada tavuklar geziyor, hatta klasik müzik dinliyorlar. Organik olmayan hiçbir yem ya da besinle beslenmiyorlar. Bu yüzden onların verdiği yumurtalar gerçekten şifa kaynağı oluyor. Zaten pişmiş yumurtayı kestiğinizde henüz tatmadan yumurtanın renginden ve mis kokusundan doğallığını anlayacaksınız. Bu yüzden ilaçlar ve kimyasallardan uzak kalarak ve en önemlisi tavukların küçük kümeslerde ölümüne yumurtlamadıklarından emin olarak yumurtanın tüm şifasını alabilmek için YMRT’den yumurta sipariş etmeniz ve lezzetin tadını çıkarmanız yeterli.

Yıllar içindeki deneme yanılmalarımla belirlediğim; iyi ve en doğal tarımla zehirsiz ve ilaçsız üretim yapan, paketlemesinden insanlara ulaştırılmasına kadar sürdürülebilirliğe değer veren bu markaların ürünleri sağlıklı hücrelerinizi besleyerek hastalıklara yakalanma ihtimalinizi düşürecek ve mevcut rahatsızlıklarınızın semptomlarını azaltmaya hatta onları tedavi etmeye yardımcı olacaklar. Tabii bütün bunları, damaklarınızı şenlendirerek yapacaklarını da söylemeyi unutmamak gerek. Sağlıklı beslenme yolculuğuna başlarken sizlere faydalı olacağını düşündüğüm; her birini deneyerek, yetiştirilme koşullarını araştırıp bazılarında gidip görerek en iyisine karar verdiğim ürün markalarını paylaşmaya devam edeceğim. Çünkü sağlıklı beslenmek bilgiler paylaşıldıkça kolay.