Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Rolls-Royce’un AP Saatli ve İlk Droptail’i: La Rose Noire Droptail

1 Eylül 2023
Rolls-Royce’un AP Saatli ve İlk Droptail’i: La Rose Noire Droptail

Rolls-Royce, Fransa’da yetişen Siyah Bakara gülünden ilhamla tasarladığı ısmarlama otomobili La Rose Noire Droptail’i duyurdu. Yalnızca dört adet üretilecek Droptail, bünyesinde bir Audemars Piguet Royal Oak Concept saatiyle tasarlandı.

Gölgede siyaha çalan, ışık altında sedefli kırmızı rengindeki kadifemsi yapraklarıyla Fransa’nın meşhur gülü Siyah Bakara, Rolls-Royce’un son ısmarlama otomobili La Rose Noire Droptail’e ilham oluyor. Rolls-Royce CEO’su Müller Ötvös, 19 Ağustos’ta Kaliforniya’daki tanıtımda, üç Droptail’in daha üretileceğini ve diğer modellerin de birer aşk öyküsü etrafında tasarlanacağını söyledi. La Rose Noire Droptail ise özel bir Rolls-Royce müşterisi çiftin 30. evlilik yıldönümleri için üretilmiş.

Roadroster gövde tipinin modern bir yorumu olan La Rose Noire, 2017’de üretilen Sweptail ve 2021’de üretilen Boat Tail’in ardından markanın iki koltukla ürettiği üçüncü roadster modeli. Aynı zamanda, Rolls-Royce tarihindeki en kompleks parke döşemesi de bu otomobilde görülüyor, öyle ki otomobilin ahşap işçiliği neredeyse iki senede tamamlanmış. Çıkarılabilir sert tavanla tasarlanan La Rose Noire, tavanı olmadan üstü açık bir roadster, tavanıyla ise bir coupe gibi görünüyor. Rolls-Royce’un son şaheseri Droptail’in üretimi altı sene sürmüş.

Rolls-Royce’un AP Saatli ve İlk Droptail’i: La Rose Noire Droptail

İki senede tasarlanan döşemeler için 1.603 parça ahşap kullanılmış. Üçgen şeklindeki ahşap parçaları, La Rose Noire Droptail’in ilham aldığı gül yapraklarına atıfta bulunuyor. Tasarımdaki asimetri, dökülen gül yapraklarının sahici görünümünü yansıtmak için tasarlanmış. Koltukları koyu kırmızı Mystery deri ve açık kırmızı True Love deri ile her biri Siyah Bakara gül yapraklarının sedefli dokusunu çağrıştıran ince bakır ışıltılarıyla tamamlanmış.

Rolls-Royce’un AP Saatli ve İlk Droptail’i: La Rose Noire Droptail

La Rose Noire’e 6,7 litrelik bir V-12 motor hayat veriyor. Ancak otomobildeki tek mekanizma bu motor değil, La Rose Noire kokpit saati Audemars Piguet Royal Oak Concept modeliyle birlikte tasarlanmış. Müşterinin özel olarak sipariş ettiği saat, yalnız kokpitte kullanılmakla kalmıyor, aynı zamanda bir kol saati olarak takılıyor. Otomatik kalibre 4407 ile çalışan saat, La Rose Noire’nin renkleriyle eşleştirilmiş; kırmızı renkte tasarlanan iç bezele, siyah tonlarıyla açık kadran eşlik ediyor. Elektrikli bir toka mekanizmasıyla yerleştirildiği yuvasından çıkarıldıktan sonra yerinde, Audemars Piguet zanaatkârlarının tasarladığı gül işlemeli beyaz altından bir madeni parayı anımsatan tasarım görülüyor.

Rolls-Royce’un AP Saatli ve İlk Droptail’i: La Rose Noire Droptail