Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları

21 Mayıs 2024
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Trendleri yerle bir eden No Makeup makyajın püf noktalarıyla doğal güzelliğinizden üst noktaya taşıyın.

No Makeup makyaj kulağa her ne kadar garip gelse de şu an tüm trendleri yerle bir etmiş durumda. 2000’li yılların başlarını hatırlayın. Yüksek kontrastlı kontür uygulamaları, metalik highlighter’lar, buğulu bakışlar ve baking tekniğiyle ortaya çıkan porselen bir cilt. Anlatırken yorulduk. Bu ekstrem görünüme tepki olarak bir de karşımıza no makeup makyaj uygulaması çıkmıştı. Bu trendde sıfır makyaj değilsiniz ancak doğala en yakın görünümü elde ediyorsunuz. Şikayetlerinizi hafifçe kamufle ederken güzelliğinizin altını çizecek küçük dokunuşlar yapıyor, ama doğal dokuyu elden bırakmıyorsunuz. Amaç; “Makyajın ne kadar güzel olmuş” cümlesini duymaktan ziyade “Cildine ne yaptırdın?” gibi doğal güzelliğinize iltifat eden sözcükler duymak.

No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Gigi Hadid No Makeup makyaj trendsetterlarından.

Gelin no makeup makyaj trendinin püf noktalarını ve yardımcı ürünlerini birlikte inceleyelim.

DOĞAL KANVAS
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Kalın fondötenler ve pudradan uzak durun.

İsterseniz ciltle başlayalım. No Makeup makyajda ürünlerin cilde iyice yerleşmesi ve bir tabaka gibi durmaması çok önemli. Bu yüzden makyajdan önce cildinizde herhangi bir kuru bölge ve döküntü olmadığına emin olun. Cilt iyice nemlenmiş olmalı. Bu aşamada nemlendiricinize destek olarak cildi besleyen ve filtreleyen bir makyaj bazı da kullanabilirsiniz. Gözeneklerden ya da kızarıklıktan şikayetçiyseniz bu şikâyete yönelik formülleri de listeye ekleyebilirsiniz. Renk vermeyen, besleyici adımları kat kat uygulama hakkınız var, merak etmeyin.

Cildi makyaja hazırladıktan sonra sıra baz makyajımızda. Kalın fondöten ve pudra uygulamaları tabii ki yok. Her şey ince yapılı ve ince-orta örtücülükte olmalı. Eğer cildiniz kaldırırsa nemli-parlak bitişli ürünleri tercih edin. Bakım-fondöten hibritleri olan serum fondötenler, renkli güneş koruyucular ve nemlendiriciler, BB kremler ilk akla gelenlerden. Yağlı bir cildiniz varsa kalıcılıkları ve ince yapılarıyla meşhur skin tintlere göz atabilirsiniz. Bu arada kapatıcınızı da tıpkı fondöteni taklit eden, ince ve yarı örtücü formüllerden seçmeyi es geçmeyin tabii. Pudra istemiyoruz ancak yağlı ciltlerde bazen gerekebiliyor. İhtiyacınız varsa ekstra ince öğütülmüş transparan bir pudrayı fırça ucuna aldıktan sonra fazlalığını elinizin üstünde alarak hafif bir uygulama yapabilirsiniz.

KREM FORMÜLLER
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Krem formüllerle cildin doğal ışıltısını öne çıkarabilirsiniz.

No Makeup makyajın olmazsa olmazı krem formüller. Toz yapılı ürünler ortaya ‘cakey’ bir sonuç çıkarabileceği ve cildin doğal ışıltısını götürdüğü için tercih etmemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla allık, bronzer-kontür ve highlighter’ınızı krem ve likit ürünlerden seçmelisiniz. Cilde renk ve ışıltı verirken dikkat edeceğiniz en önemli nokta ürünü cilde iyice harmanlamak ve 2000’leri anımsatan keskin hatlardan kaçınmak.

No makeup makyaj için en favori uygulamamız brontouring tekniği. Ne kontür kadar küllü ne bronzer kadar kızıl, arada bir tonla cildi hem ısıtıp hem de boyutlandırabileceğiniz bu teknik, ultra doğal bir sonuç için harika. Elmacık kemiklerinin altı, şakaklar ve hafifçe burun üstüne uygulayacağınız bronzlaştırıcıyı iyice dağıttığınızdan emin olun. Cilt alt tonuna uygun bir allığı elmacık kemiklerinin üzerine dağıtın ve son olarak göz kamaştırmayan ama içten gelen bir ışıltı veren highlighter’ınızı allığa harmanlayarak uygulayın. Doğalı taklit etmeyen, metalik highlighter’lardan kaçındığımızı hatırlatalım.

NATÜREL BAKIŞLAR
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Ten rengi farlar gözler için ideal.

Kedi bakışlarla, jilet bitişli eyeliner’ınızla ve smokey makyajla vedalaştınız mı? No Makeup makyajda, bakışlarınız güzellik portresinin harmonisini bozmamalı. Hiçbir şey uygulamayabilir, sadece göz kapaklarında çizgilere dolmayı engellemek için hafif bir transparan pudra ya da ten rengi bir far sürebilirsiniz. Bakışlarınızı biraz daha belirginleştirmek isterseniz bronzlaştırıcınızdan ya da orta-açık toprak tonlarına sahip bir paletten yardım alarak yumuşak bir gölgelendirme yapabilirsiniz. Dozu bir tık daha artırabiliriz. Kahverengi bir kalemi üst kirpik diplerinin içine ve kirpik diplerine uygulayıp ince bir fırçayla dağıtıp doğal, sürmeli, hafif bir dumanlı makyaj elde edebilirsiniz.

Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları

Gelelim maskaraya. Topaklanmış, bulaşık, ekstra yoğun ve ağır bir sonuç istemiyoruz. Eğer açık tenli ve sarışın-açık kumralsanız kahverengi maskaralar kullanabilirsiniz. Kirpikleri tek tek ayırıp doğal bir hacim veren, geride kalıntı bırakmayan ve kirpiklerde pürüzsüz duran formüller tercih sebebi.

Son olarak kaşlar. Kalemle çerçevelenip şekillendirilmiş kaşları uzak geçmişte bıraktık. Kaşlarınızı taradıktan sonra boşlukları ince uçlu bir kaş kalemiyle tüy yapısını taklit ederek doldurabilir ve kaş jeliyle kaşlarınızı disipline sokabilirsiniz. Bu makyajda inanın daha fazlasına ihtiyacınız yok.

NUDE DUDAKLAR
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
Dudaklarda nude tonlardan uzaklaşmayın

No Makeup makyajda dudaklara geçtiğimizde renk paletimiz nude tonlardan oluşuyor. Cilt alt tonunuza ve dudak renginize uygun bir doğru nude’u bulmanız oldukça önemli. Formüllerse çok mat ve opak değil. Yarı transparan dokular, saten bitişli rujlar, dudak balmları ve parlatıcılar seçenekler arasında.

Dudak kaleminizi kontrast tonlardan seçmemeli ve rujunuzla ya da dudak renginizle aynı veya bir tık koyu bir ton tercih etmelisiniz. Bronzlaştırıcı veya gölge tonlu bir kalemi dudak çerçevenizin dışına hafifçe yayarak doğal bir şekilde daha dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu arada, dudakları daha dolgun gösteren overlining tekniğini de çok abartmadan, dudak çizgisinin hemen dışından uygulayabilirsiniz. Dudaklarınızı çerçevelerken, kalemi dudak içine doğru dağıtmayı ihmal etmeyin ki o keskin hatlı görünümden uzaklaşabilin. Dudak kalemini uyguladıktan sonra tercihinize göre transparan ruj-parlatıcı-balm formüllerden birini seçebilirsiniz.

SON DOKUNUŞLAR
Doğala Özdeş No Makeup Makyajın Püf Noktaları
No Makeup makyajın kalıcılığını artırmak için tamamlayıcı ürünlerden yararlanın

Cilt, bakışlar, dudaklar tamam. Sıra son dokunuşlarda. Makyajınızı bitirdikten sonra aynada kendinize bakın. İyice harmanlanmamış, sınırları belli bir bölge kaldıysa rötuşlarınızı yapın. Parlamadan şikayetçiyseniz, önceden anlattığımız yöntemle pudranızı tazeleyebilirsiniz (gün içinde kat kat uygulama yapmamak için matlaştırıcı kağıtlardan da faydalanabilirsiniz).

Makyajınızın kalıcılığını artırmak ve eğer pudra formüller kullandıysanız ürünün cilde iyice oturup ciltle bütünleşmesini ve cildin doğal dokusunu geri kazanmasını sağlamak için makyaj sabitleyici sprey veya yüz misti uygulayabilirsiniz.