Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında

27 Mayıs 2022
Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında

İtalyan moda markası Valentino’nun kurucusu ve deyim yerindeyse modanın son imparatoru Valentino Garavani bu sene 90. yaşını kutluyor. Valentino’nun yaş günü kutlamalarına, doğduğu şehir Voghera’da düzenlenen bir moda sergisi eşlik ediyor.

Valentino Garavani’nin bir asra yaklaşan yaşamını şu cümlesiyle kavramak mümkündür belki de: “Güzelliği seviyorum, bu benim suçum değil.” 11 Mayıs 1932’de İtalya’nın kuzeyinde bir şehirde doğan Valentino’nun “güzellik”le yolu 17 yaşında Paris’e moda okumaya gitmesiyle kesişmiş. Mezun olduktan sonra, yaklaşık beş sene boyunca Paris’te çeşitli moda evlerinde çalışan Valentino, 1960’ta kendi adını verdiği mağazası Valentino’yu açtı. Aradan on sene geçmeden Milano ve Paris’te açtığı mağazalarla birlikte şöhreti artan Valentino, kırmızı halılar için tasarladığı romantik gece elbiseleriyle bugün moda dünyasının en büyük tasarımcılarından biri.

Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında
Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında

1967’de Jackie Kennedy’nin gelinliğini tasarladı örneğin, hatta Kennedy’nin yalnız modacısı değil yakın arkadaşlarından biriydi aynı zamanda. Modanın kalbinin attığı şehirlerde art arda açtığı mağazalar, giydirdiği meşhur isimler ve tasarladığı ikonik elbiseler derken Valentino yüzyılın en büyük modacılarından biri olarak tarihe adını yazdırdı. Yönetmen ve Vanity Fair dergisinin yazarlarından Matt Tyrnauer’un 2008’de çektiği “Valentino: Modanın Son İmparatoru” filmiyle Venedik Film Festivali’ne de konuk olmuş oldu 90 yıllık yaşamı boyunca.

50 yılı aşkın kariyeri boyunca kişisel güzellik fikrini yeniden tanımlayan, güzelliği sonsuz formlarda yeniden ifade eden, geleceğe dair bir fikir sunarak güzelliği kendi zamanı içinde kişiliğin eşsiz bir parçası haline getiren Valentino moda dünyasında çok biçimli semboller sistemi inşa etti. Şimdilerdeyse Valentino’nun 1960’lardan 21. yüzyılın ilk on yılına kadar tasarladığı tüm bu özel kreasyonlar, tasarımcının 90. doğum günü kutlamaları için Teatro Sociale of Voghera’da sergileniyor. 5 Haziran’a kadar devam edecek serginin en dikkat çekici kısmı ise 36 parçadan oluşan ikonik kırmızı elbiseler.

Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında
Modanın Son İmparatoru Valentino 90 Yaşında

Kıyafetlerin yanı sıra üretildikleri dönemim ruhunu sergileyen çalışmalar, çizimler, gazete kupürleri, fotoğraflar, eskizler ve belgeler de serginin bir parçası.

Valentino’nun modaya ve yaşama yaklaşımının bir özeti olan “Güzelliği seviyorum, bu benim suçum değil” cümlesinin yer aldığı, sınırlı sayıda üretilen Valentino Happy Birthday Mr. V kapüşonlu sweatshirt’ü de bu kutlamalara eşlik ediyor. Satışlardan elde edilecek gelir ise Fondazione Valentino Garavani ve Giancarlo Giammetti vakıflarına aktarılacak.