Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Modanın Karanlık Hikâyesi: “House of Gucci”

30 Temmuz 2021
Modanın Karanlık Hikâyesi: “House of Gucci”

Lady Gaga, Adam Driver ve Al Pacino’nun başrollerinde olduğu Ridley Scott imzalı “House of Gucci”nin ilk fragmanı yayınlandı.

Söze fragmanın ne kadar parıltılı olduğunu söyleyerek başlayalım, ki zaten Gucci’leri anlatan bir filmden başka türlüsü de beklenmezdi. Ritley Scott’un yönettiği “House of Gucci”nin senaryosu Sara Gay Fordan’ın The House of Gucci: A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Green romanından uyarlanarak Roberto Bentivegna tarafından kaleme alınmış. Kadro için bir yıldız takımı desek yeridir: Kadroda Al Pacino, Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto, Jeremy Irons, Salma Hayek, Jack Huston ve Camille Cottin yer alıyor.

Film, Maurizio Gucci’ye eski eşi Patrizia Reggiani’nin düzenlediği suikastı ve Maurizio’nun yönetimi döneminde mali sıkıntılar yaşayan moda hanedanlığını anlatıyor. Filmden ilk posterlerin gelmesinin peşi sıra yayınlanan fragman da heyecanla karşılandı. Lady Gaga’nın canlandırdığı Reggiani’nin havalı girişiyle açılan fragman; Gucci çiftinin düğün sahnesi, Gucci defileleri ve çılgın disko geceleriyle devam ediyor. Fragmanın ikinci yarısından sonra bir cinayet planının gerilimini yavaş yavaş hissetmeye başladığımızı söyleyebiliriz. Hızlı akan fragmana Blondie’nin “Heart of Glass” şarkısı eşlik ediyor. Sonlara doğru duyduğumuz Reggiani’nin düşündürücü repliğini de anmadan geçmek istemiyorum: “Kendimi özellikle ahlaklı birisi olarak görmüyorum, fakat âdilim.”

Film, 24 Kasım 2021’de ABD’de gösterime girecek. Gucci Ailesi’nin kimi üyeleri bu Hollywood yapımına tepkiliyken Reggiani de film çekimlerinde kendisine danışılmamasından hoşlanmadığını söylüyor.

Filmin karakter posterleri:

Modanın Karanlık Hikâyesi: “House Of Gucci”
Modanın Karanlık Hikâyesi: “House Of Gucci”
Modanın Karanlık Hikâyesi: “House Of Gucci”

Gelelim, filmle birlikte tekrar gündeme gelen Gucci-Reggiani çiftine.

Çiftin tanışması 1970 yılındaki bir partiye dayanıyor. Reggiani, The Observer’da verdiği bir röportajda Gucci’nin kendisine o gece ilk görüşte âşık olduğunu söyler. İki sene sonra; yani 1972’de evlenen Maurizio ve Patrizia Gucci çifti, evlilikleri uzun bir süre için mutlu bir şekilde yürütmüş ve hatta o dönemlerde basının da ilgisini çeken çiftler arasında olmuşlardı. İlişkinin kırılma noktası ise Maurizio’nun eşi Patrizia’yı 1985’te başka bir kadın için terk etmesi olmuş. Bir iş seyahatine gideceğini söyleyerek evden ayrılan Gucci bir daha dönmemiş. Hikâyenin bundan sonrası ise uzun yıllara yayılan boşanma davası ve Gucci’nin 1995’te Milano’daki ofisinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle devam ediyor.

Cinayetin çözümlenmesi ise iki sene sürmüştür; aralarından Patrizia’nın medyumun da bulunduğu dört şüpheli bulunmaktadır. Nihayetinde 1998’de Reggiani’nin cinayet emrini verdiği tespit edildikten sonra 29 yıllık hapis cezasına çarptırılır. Olayın çözümlenmesinden sonra hâkimin Reggiani’ye neden katil tuttuğu sorusuna verdiği, “Gözlerim iyi görmüyor, ıskalamak istemedim” cevabı ise İtalyan basınında epey yankı uyandırmıştı.

Temyizle düşürülen mahkûmiyet süresinin ardından Reggiani ya da meşhur adıyla “Kara Dul”, 2017’de tahliye edilmişti.

Hikâyenin devamının nasıl anlatıldığını görmek için ise “House of Gucci”yi izlemeyi bekleyeceğiz.