“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”

“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”

Efsane modacı Yves Saint Laurent’ın hayatını adadığı şehirden kış öncesinde renkli öneriler…  

Riad’lar

L’Hôtel Marrakech

İngiliz tasarımcı Jasper Conran’ın sahibi olduğu L’Hôtel Marrakech, Medine’nin tenha bir köşesinde gizlenmiş zarif bir sığınak… Portakal ve yasemin ağaçlarıyla çevrili muhteşem bahçesi bu şık riad’ı benzerlerinden kolayca ayırıyor. Otelin her köşesinde Conran’ın dokunuşlarını fark edeceksiniz. Fransız pencerelerinin mis kokulu bahçeye açıldığı limon sarısı çizgili salonda mutlaka bir akşam yemeği yiyin.

“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”
El Fenn

El Fenn

Ünlü İngiliz iş insanı Richard Branson’ın kız kardeşi Vanessa Branson tarafından yaratılan muhteşem El Fenn Oteli’ne birbirinden renkli on yeni oda daha eklendi. Devasa ısıtmalı havuz Marakeş’in popüler adreslerinden… Şehre tepeden bakan muhteşem teras restoran ise mutlaka denenmeli. El Fenn’in Branson Ailesi’ne ait çarpıcı bir sanat koleksiyonu barındırdığı bilgisini de paylaşalım.

Müzeler

Yves Saint Laurent Müzesi

Marakeş’in dünyada geniş kitlelerce duyulmasında katkısı bulunan Yves Saint Laurent’a adanan bu müze, Fransız modacının koleksiyonundan seçilmiş çok özel 50 parçayı sergiliyor. Bu sıra dışı müze, modanın en değerli isimlerinden birinin hayatını anlatan eskizler, fotoğraflar, filmler ve müziklerle ziyaretçilerini derinden etkiliyor.

“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”

La Maison de la Photographie

Bu muhteşem fotoğraf müzesi, 1870 ila 1960 yılları arasında çekilmiş 8 binden fazla fotoğraftan oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Fas’ın renkli geçmişinin hikâyesini anlatan sayısız dökümanı incelerken Kuzey Afrika tarihinde büyülü bir gezinti yapacaksınız…

Musée de la Palmeraie

Fas’ın efsane bahçe ve parfüm tasarımcısı ve belki de dünyanın en yaratıcı sanatçılarından biri olan Abderrazak Benchaâbane’nin özel resim, fotoğraf, heykel, hat ve enstalasyon koleksiyonunun halka açıldığı Musée de la Palmeraie, Endülüs tarzı bahçelerin fonunda sanat ve doğayı ziyaretçileriyle buluşturuyor.

“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”

Keşifler

Oumnas Köyü

Marakeş’ten sadece 45 dakikalık bir kara yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Oumnas köyünde Fas kültürünün izlerini sürün. Ve mutlaka ünlü Berber Lodge’u ziyaret edin. Antik bahçeler ve zeytin ağaçlarıyla çevrili bu otantik lodge’da Berberi’lerin yaşam tarzlarından esinle yaratılan villalar, geleneksel toprak yapıları ve saz damlarıyla Kuzey Afrika’nın köy yaşantısını deneyimlemenize yardımcı olacak.

“Marakeş’ten Önce Her Şey Siyahtı…”

Agafay Çölü

Sahra Çölü’nü uzaklığı ve sert doğası nedeniyle seyahat planlarına almayanlar, Marakeş’ten 45 dakika uzaklıktaki Agafay Çölü’ne doğru yola çıkabilir. Burası kum değil, taş çölü… Ancak sunduğu deneyim, özellikle de bir çöl deneyimi yaşamak isteyenler için Sahra kadar etkileyici. Romantik Fas fenerleriyle aydınlatılan çadır kamplarda yıldız kümeleriyle parlayan gökyüzünün büyüsüne kapılmamak mümkün değil…

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir