Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İtalya’nın Göllerine Yolculuk

19 Nisan 2023
İtalya’nın Göllerine Yolculuk

Yüzyıllar boyunca çeşitli Avrupa medeniyetlerine ev sahipliği yapan İtalya, aynı zamanda coğrafi konumunun bir getirisi olarak Avrupa’nın en güzel göllerine ve bu göllerin barındırdığı rengârenk bahçelere ev sahipliği yapıyor. İtalya’nın göller bölgesinde bulunan meşhur beş gölün ön-Alpler’den gelen dağ manzaralarına tarihi ve sevimli kasabalarının zengin kültürleri eşlik ediyor. Yazar Charles Dickens, “Dünyada Venedik ile ilgili okuduğunuz hiçbir şey, şehirdeki muhteşem ve etkileyici gerçeğe eşdeğer değil…” demiş; eminiz ki bu yorumu İtalya’nın gölleri ve bahçelerine uyarlasak gayet yerinde olur. Bu doğa harikalarının muhteşem ve etkileyici gerçekliğine yaklaşabilmek için İtalya göllerini ve bahçelerini bir araya getirdik.

Como Gölü

İtalya’nın kuzeyinde ve İsviçre’nin ön-Alpler eteklerinin güneyinde bulunan Como Gölü, etrafında bulunan 10’dan fazla kasabayla bir doğa harikası ve dünyanın en meşhur göllerinden biri. Gölün güzelliği kadar her bir sokağı Como Gölü’ne açılan kasabalarının sevimli ve küçük evlerden oluşan sokaklarını keşfetmek de ayrı bir zevk. Como Gölü’nü nispeten daha az kalabalığın olduğu bir dönemde görmek istiyorsanız bahar ayları en uygun mevsim. Enseyi karartmayarak önümüzdeki bahar için Como Gölü’nü listenize ekleyip gölün etrafında uzun yürüyüşler, bisiklet turları yapabilir; su sporları seviyorsanız tercihinizi kano ve deniz bisikleti turlarından yana kullanabilirsiniz. Bölgenin en gözde kasabaları Bellagio, Varenna ve Menaggio; sevimli yapılarının yanı sıra George Clooney, Madonna ve Sylvester Stallone gibi pek çok ünlü ismin villalarının da olduğu kasabalar. “Star Wars” filminin set olarak kullandığı nadir gerçek mekânlardan birinin Como Gölü olduğunu da ekleyelim.

İtalya’nın Göllerine Yolculuk
İtalya’nın Göllerine Yolculuk

Maggiore Gölü

İtalya’nın kuzeyinde ön-Alpler bölgesinde bulunan başka bir buzul göl olan Maggiore, İtalya’nın en büyük ikinci gölü. 15. yüzyıldan itibaren bölgede yaşayan aristokrat aileler sayesinde etrafında pek çok kale, malikâneler ve eski yapılar bulunuyor. Adalarıyla tanınan Maggiore, aynı zamanda bu adalardaki ve çevre şehirlerdeki bahçeleriyle de oldukça ünlü. Madere, Bella ve Brissagio adalarının bahçeleri; Verbania şehrindeki Villa Taranto bahçesi ile Stresa’daki Alpinia botanik bahçesi en gözde bahçelerden bazıları.

İtalya’nın Göllerine Yolculuk
İtalya’nın Göllerine Yolculuk

Garda Gölü

Bir yanında ihtişamlı dağları, bir yanında yemyeşil düzlükleriyle bir diğer doğa harikası olan Garda Gölü, İtalya’nın en büyük gölü olma özelliğini taşıyor. Verona ve Brescia şehirleri arasında bulunan Garda Gölü bölgesi, etkileyici manzarasının yanı sıra gastronomi ve şarap zenginliğiyle de pek çok alternatif sunan bir destinasyon. Ilıman iklimi ve ılık su sıcaklığıyla Garda, Alpler ve Kuzey İtalya arasında âdeta bir deniz parçası gibi görünüyor. 12. yüzyılın sonunda inşa edilen Sirmione Kalesi, Garda Gölü çevresinde görülebilecek tarihi kalıtlardan biri.

İtalya’nın Göllerine Yolculuk
İtalya’nın Göllerine Yolculuk

Lugano Gölü

Lugano Gölü, İsviçre ve İtalya sınırlarında bulunan bir buzul göl. Göle verilen ilk isimlerden biri, etrafındaki büyüleyici kiraz ağaçlarından ilhamla Latince kiraz anlamına gelen “Cerasus” olmuş. Bré Dağı’nın eteklerine usulca yerleşen gölün yanı sıra Bré Dağı ve Monte Generoso dağları da ilgi çeken turistik destinasyonlardan bazıları. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Monte San Giorgio Dağı da gölün güneyinde yer alıyor. İki ülkenin sınırında yer alan göl, dağlarla çevrili efsunlu görüntüsüyle İtalya’da görülmeyi bekleyen adreslerden biri.

İtalya’nın Göllerine Yolculuk
İtalya’nın Göllerine Yolculuk

Iseo Gölü

Harika doğasıyla İtalya’nın gözde göllerinden biri de, Alpler’in yanı başında bulunan Iseo Gölü. Göl, berrak suları, etrafındaki yemyeşil dağ manzarasıyla büyülü bir doğa manzarasına sahip. Gölün ortasında bulunan Monte Isola Adası da düzenli olarak işleyen feribotlarla ziyaret edilebilir. Burada civar kasabalardaki Orta Çağ’dan kalma pek çok kiliseyi ve birkaç antik kalıntıyı görebilir, Gianni Bellini Resim Galerisi’ni ya da 16. yüzyıldan kalma Civic Kulesi’ni de rotanıza ekleyebilirsiniz.

İtalya’nın Göllerine Yolculuk
İtalya’nın Göllerine Yolculuk