Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İkonik Airstream Karavanları

7 Mayıs 2021
İkonik Airstream Karavanları

Güneye giderken solda güneşin yükseldiği yolları düşlediğimiz şu günler için uzun yolculuklar yapabileceğimiz, ev konforundaki Airstream karavanlarına bakıyoruz.

1930’lardan beri yollarda olan ikonik Airstream karavanları, yıllar içerisinde karavan yolculuklarının simgesi haline geldi. Airstream karavanlar, ilk bakışta dikkat çeken alüminyum dış tasarımları ile tanınıyor. Şu an için 7 farklı modeli bulunan karavanlarının yolcu kapasitesi 4 ile 8 kişi arasında değişiyor. Karavanların iç tasarımları ise konforlu bir evi aratmıyor. Bu ikonik karavanlar, 90 yıllık tarihine pek çok ilginç olay sığdırmış. Karavanların tarihinde kısa bir yolculuğa çıkmadan önce düşlediğimiz uzun karavan yolcukları için bugünün Classic Airstream modeline bir göz atıyoruz.

Classic Airstream

İkonik Airstream Karavanları
İkonik Airstream Karavanları

Uzun yolculuklar ve hatta tam zamanlı bir yaşama da uygun olan Classic Airstream karavanları, tam anlamıyla ev konforu ve belki de ihtiyacınız olduğunu bile düşünmediğiniz pek çok lüks özellikle donatılmış. 8 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan karavan, gerçek bir kaçış deneyimini mümkün kılıyor.

Karavanın iç tasarımı için döşemesinden mobilya seçeneklerine varana kadar 8 lüks alternatif sunuluyor. El yapımı ahşap dolaplar, karavan mutfağının en şık detaylarından biri olmuş. Mikrodalga fırından buzdolabına, mutfaktaki her parça lüks ve son teknoloji ürünlerden seçilmiş.

Hem oturmak hem de yatmak için kullanılabilen elektrikli yataktan klima sistemine her bir ayrıntı iç mekânın konforunu tamamlıyor. Karavandaki her detay lüks bir evin konforunu ve şıklığını barındırıyor, fakat dürüst olmak gerekirse benim en çok hoşuma giden detay karavanın girişindeki kapı zili oldu. Kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak bu küçük ve sevimli kapı zilinin karavan misafirlerinin de hoşuna gideceğine kuşku yok.

Airstream Karavan Tarihçesine Bir Bakış

Airstream, 1920’lerin sonunda Los Angeles’taki arka bahçesinde karavanlar üreten Wally Byam tarafından kurulmuş. Hatta o dönemde Byam, kendi karavanlarını yaratmak isteyen kimseler için de nasıl karavan yapılacağını anlatan bir dergi de çıkarıyormuş. Esasen 1935’te üretilip 1936’da tanıtılan Airstream Clipper ile markanın ilk karavanı tanıtılmış. O yıllardan beri Airstream karavanları ikonik alüminyum tasarımlarıyla yollarda.

Hollywood ve Airstream

Üretime başladığı ilk yıllardan beri ünlülerin tercihi olan Airstream Hollywood’da da oldukça beğeniliyordu. Tom Mix ve Barbara Stanwyck, o dönemin Airstream sahibi film yıldızlarından ikisi. Bugün ise Matthew McConaughey ve Sean Penn bu ikonik karavanlara sahip yıldızlar arasında.

İkonik Airstream Karavanları

Airstream Çöllerde

Mayıs 1955’te Federal Sivil Savunma İdaresi’nin bir çalışması bünyesindeki atom bombası testi için ABD sınırlarındaki Nevada Çölü’ne gönderilen araçlar arasında bir Airstream karavanı da bulunuyordu.

İkonik Airstream Karavanları

Airstream ve Uzay

1960’ların sonuna geldiğimizde astronotların Ay’dan bilinmeyen bir patojen getirmesinden endişe edilerek astronotların döndükleri vakit karantinaya alınmasına karar verilmişti. Bunu takiben Airstream, astronotlar için bir karantina tesisi inşa etmesi için seçildi. Yaklaşık 20 yıl sonra ise Shuttle Era astronotlarını fırlatma rampasına taşıması için de Airstream’in Astrovan lakaplı karavanı kullanılmıştı.

İkonik Airstream Karavanları

Bir Cenaze Aracı Olarak Airstream

Airstream’in tarihindeki en ilginç versiyonlarından biri de bir cenaze aracı olarak kullanılması olmalı. Funeral Coach olarak bilinen bu karavan 1980’lerin sonunda üretiliyor. Funeral Coach, kilise ve cenaze evi arasında 14 aile üyesini, tabutu ve 20’ye yakın çiçek sepetini taşıyabiliyordu.

İkonik Airstream Karavanları

Ve İkonik Tasarımı…

Airstream Bambi modeli, New York Modern Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunun bir parçası.

İkonik Airstream Karavanları

Yine 2021’nin sonlarında açılacak olan Airstream Miras Merkezi, ikonik karavanların tarihinden pek çok ilginç bilgiyi meraklılarıyla paylaşıyor olacak.