İklim Değişikliğine 5 Milyon Sterlin

1890 yılında Albert Bierstadt tarafından yağlı boya ile resmedilen Mount Rainier Ulusal Parkı 2020 Şubat ayı itibarıyla olası sel ve toprak kayması tehlikelerinin önüne geçmek sebebiyle ziyarete kapatıldı. Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy ise bugünün geleceğini bilircesine 2009 yılında ressam Bierstadt’ın eserine müdahale ederek farklı bir eser olarak yeniden piyasaya sürdü.

Resimde gördüğümüz dağın tepesine bir asterisk ekleyerek sağ alta “subject to availability for a limited period” (kısıtlı bir süre için stoklarla sınırlı) yazan Banksy, aslında iklim değişikliği konusunda öngörülü tavrını yıllar önce gösterdi. Yaşanan değişiklik sebebiyle, doğanın bize sunduğu tüm güzellikleri kısa bir süre içerisinde kaybedecek olmamızın kaçınılmaz bir son olduğuna dikkat çeken bu çarpıcı reprodüksiyon, Banksy tarafından yapılınca, toplumsal mesaj kaçınılmaz oldu.  

30 Haziran’da Christie’s müzayede evi tarafından satışa çıkarılacak olan eserin 3 ila 5 milyon sterlin arasında bir rakama alıcı bulacağı bekleniyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir