Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Hipnotize Eden Bir Kadran: Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle

24 Mayıs 2021
Hipnotize Eden Bir Kadran: Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle

Ulysse Nardin’in köklü denizcilik mirasından ilhamla tasarladığı Razzle Dazzle kadranı, saat tutkunlarını hipnotize edecek türden. 30 adetle limitli üretilen bu yeni seri, Freak X saatlerinin mekanik özelliklerine sadık kalınmış yenilikçi bir tasarıma sahip.

Bu sene 175. yılını kutlayan Ulysse Nardin’in köklü tarihini, denizcilik ve deniz kronometrelerinden ayrı düşünmek mümkün değil. Milenyuma geldiğimiz vakit, markanın bu köklü geçmişi yenilikçi bir bakış açısıyla kucaklaşıyor ve Ulysse Nardin’in bugüne dek en çok talep eden saatlerinin dahil olduğu Freak Koleksiyonu doğuyor. 20 yıldan bu yana çeşitli versiyonları üretilen Freak saatlerinin en son modeli Freak X Razzle Dazzle ise geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Cambridge Sözlüğü’ne göre, Razzle Dazzle ikilemesi “dikkat çekmek için tasarlanmış” anlamına geliyor. Freak X Razzle Dazzle’ın gelenekselden farklı kadran tasarımı ve dekoratif hareket plakasına baktığımız vakit, sözlükteki karşılık hemen yerini buluyor.

Hipnotize Eden Bir Kadran: Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle

Razzle Dazzle, uzay ve dünya arasında bir yerde, fakat kesinlikle bilinen dünyanın sınırlarının ötesinde bir saat; bu yüzden de mekaniği ve tasarımıyla bilinen saatçilik kurallarına meydan okuduğunu iddia etmekte haklı. Saatin tasarımı, denizcilikte kullanılan bir kamuflaj tekniğinden ilham alıyor. Kamuflajın asıl amacı gizlemektir, fakat markaya göre Freak X Razzle Dazzle’ın tasarımı kamuflaj tekniğini gizlemek için değil, dikkat çekmek için kullanmış. Göz kamaştırıcı kamuflaj olarak da adlandırılan Razzle Dazzle boyama (Türkçeye “curcuna boyası” olarak çevrilebilir), Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında İngilizlerin düşman gemilerini şaşırtmak için kullandığı bir kamuflaj tekniği; bu teknik sayesinde geminin menzili, hızı ve rotası düşman gemileri tarafından fark edilemiyordu. Buradan ilhamla tasarlanan siyah-beyaz desen (bir nevi zebra deseni) hipnotize edici ve canlı bir desen olarak karşımıza çıkıyor. Razzle Dazzle kadran tasarımı için elektro ve galvanik kaplamayla lazer teknikleri bir arada kullanılmış. Markanın da söylediği gibi, her yanımızın yalnız Zoom görüşmeleriyle çevrelendiği şu günler için mutluluk katacak bir kadranla karşı karşıyayız.

Hipnotize Eden Bir Kadran: Ulysse Nardin Freak X Razzle Dazzle

43 mm çapındaki kasa, DLC kaplama titanyumdan üretilirken saat saten bitişe sahip. Freak X saatlerinin klasik UN 230 mekanizması, saatin safir kristal kasa arkasından tüm ihtişamıyla kendisini gösteriyor. Diğer Freak X saatlerinde olduğu gibi bu model de uçan carousel mekanizmasıyla donatılmış ve 72 saatlik güç rezervine sahip. Razzle Dazzle, deri ve kauçuk materyallerde olmak üzere hem siyah hem de beyaz renk seçenekleriyle sunuluyor. 27.000 dolar değerindeki saat, yalnızca 30 adetle limitli üretilmiş. Hipnotize edici Razzle Dazzle kadranına baktığımızda saatlerin hızlıca tükeneceği aşikâr.