Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey

19 Mart 2021
GPHG Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey

Kadın saatleri arasında öne çıkan Miss Audrey, hem kol saati hem masa saati hem de kolye olarak kullanılabiliyor.

Yeşil, pek çok kültürde umut, iyi şans, büyüme ve doğanın simgesidir. Bugün yeşil bizim için aynı zamanda çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik anlamlarına da geliyor. Zaten, pil kullanmayan mekanik bir saatin mekanizmasına güç sağlayan enerjiden daha temiz ne olabilir? Enerjiyi yüzyıllarca mekanik işlevini sağlayabilecek bir şekilde depolamak en çevre dostu yaklaşımlardan biri.

Gphg Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey
Gphg Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey

Bovet‘nin 2020 koleksiyonunda yeşil rengin göze çarptığı saatlerden biri de guilloché bezemeli, zarif bir kadrana sahip Miss Audrey (Bovet Amadéo Fleurier 36 Miss Audrey) modeliydi. 2020 GPHG (Grand Prix d’Horlogerie de Genève) yılın kadın saati ödülünü de Miss Audrey modeli ile Bovet kazandı.

2010 yılında tanıtılan patentli Amadeo® kasa tekniği sayesinde Miss Audrey modeli de bir alete ihtiyaç duymadan istendiğinde kol saatinden cep saatine dönüşebilir, masa saati veya kolye saati olabilir.

36 mm çapındaki çelik kasaya sahip Miss Audrey (isminin de vurguladığı gibi) zarafeti ve ölçülü tasarımıyla modern insanın hayatındaki her an için uygun saatlerden biri. 

Miss Audrey’yi oluşturan parçalar el yapımı ve neredeyse her parça eski saat ustalarının nesilden nesile aktardığı bilgi birikimiyle üretiliyor. Bovet Kardeşler‘in 19. yüzyılın başlarından günümüze sürekli geliştirilen tekniklerle bir mekanizmadaki bileşenlerin sürtünmesi en aza indiriliyor. Bovet, geçmişte olduğu gbi yeni sahibinin elinde de kullanıcı konforu ve kronometrik hassasiyeti sağlayarak yüksek saatçilikte elzem olan kriterleri karşılayan geleneksel yöntemleri takip ediyor.

Gphg Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey
Gphg Yılın Kadın Saati: Bovet 1822 Miss Audrey

Kadrandaki guilloché motifine dikkatle bakıldığında, Bovet‘nin Uzak Doğu geçmişine gönderme yapan bir simge görülecektir: 12 saati simgeleyen 12 yapraklı bir lotus çiçeği.

Öne Çıkan Özellikleri

  • 1830’lardaki Bovet cep saatlerinden ilham alan 103 pırlantalı tasarım
  • Saatin bileğe takılmasına, masa saatine dönüştürülmesine veya herhangi bir alet kullanmadan bir kolyeye dönüştürülmesini mümkün kılan İşlevsel kasa
  • Kadranla uyumlu olan ve saatin inceliğini vurgulayan uzun yeşim boncuk kolye
  • Bu tarz mekanizmalarda nadir görülen bir şekilde saat 6 pozisyonunda tarih göstergesi
  • Geleneksel guilloché tekniği ile işlenen 12 yapraklı lotus çiçeği desenli kadran