Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Geri Sayım Başladı: Aston Martin Valkyrie AMR Pro İlk Kez Piste Çıkıyor!

8 Temmuz 2021
Geri Sayım Başladı: Aston Martin Valkyrie AMR Pro İlk Kez Piste Çıkıyor!

21-22 Ağustos’ta düzenlenecek 89. Le Mans 24 Saat Yarışı’nın sürprizlerinden biri de hiper otomobil Aston Martin Valkyrie AMR Pro olacak.

Bana kalırsa her bir otomobili el yapımı olan Aston Martin’i yazmayı zevkli kılan yanlarından biri de taşıdığı İngiliz estetiği. Gelgelelim İngiliz lüks spor otomobil markasının hiper otomobillerini yazarken de durum pek farklı olmuyor. Hızı her anlamıyla canlı kılan tasarımları, akıp giden renkleriyle kelimelerin de hızlıca dökülüvermesine yardımcı oluyorlar. Yaklaşık bir buçuk ay sonra 89. Le Mans 24 Saat Yarışı’nın pistlerinde boy gösterecek olan Aston Martin Valkyrie AMR Pro için de bu durum gayet geçerli.

Aslına bakılırsa Valkyrie AMR Pro, üç sene önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmıştı. Tasarımında Adrian Newey imzası taşıyan Valkyrie’nin bir yol aracı versiyonu da marka tarafından üretiliyordu. Çalışmalarına devam eden İngiliz otomobil devi, Le Mans 24 Saat Yarışı için kardeşinden tam iki kat daha fazla yere basma kuvveti üreten yeni aracı duyurdu. Yeni Valkyrie AMR Pro, Le Mans projesinin yarış için optimize edilmiş. Araçta Valkyrie şasisinin dingil mesafesinin 380 mm uzatılmış bir versiyonunu kullanmış, ayrıca 266 mm uzunluk ekleyen agresif bir aerodinamik pakete de sahip. Gövde altındaki hava akışı sayesinde kardeşi Valkyrie’den iki kat daha fazla yere basma kuvveti sağlıyor. Hibrit motordan vazgeçilerek hafiflik ön plana alınmış, bu da Costworth yapımı 6.5 litrelik atmosferik V12 motorunun geliştirilmiş bir versiyonu sayesinde. 11.000 rpm’ye ulaşan bu içten yanmalı hiper otomobil, 1000 beygir gücünde.

Geri Sayım Başladı: Aston Martin Valkyrie Amr Pro İlk Kez Piste Çıkıyor!

Hedeflenen tur süresi 3 dakika 20 saniye!

Araçla hedeflenen tur süresi ise 3 dakika 20 saniye, Le Mans 24 saat yarışında kırılan tur rekorunun ise 3:14:791’lik bir süreyle 2017’de Roger Dorchy tarafından elde edildiğini anımsatalım.

Valkyrie AMR Pro için dünya genelindeki çeşitli FIA pistlerinde, markanın ev sahipliğinde düzenlenen bir pist günü organize edilecek. Pist günleri tüm Valkyrie AMR Pro müşterilerine açık olacak.

Peki, Valkyrie AMR Pro Türkiye’deki pistlerin tozunu attıracak mı? D&D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, “Biz de Aston Martin Valkyrie AMR Pro’nun kuzen sayabileceğimiz aynı konsept devamı Valhalla’dan 1 adet siparişimizi verdik. Teslimatını dört gözle bekliyoruz, Türkiye yollarında görmek için sabırsızlanıyoruz” diye veriyor bu sorunun cevabını.

Valkyrie AMR Pro sadece 40 adet (artı iki prototip) üretilecek. İlk teslimatlarını ise bu yılın dördüncü çeyreğinde yapması bekleniyor. Bu sene 89. defa düzenlenecek Le Mans 24 Saat’i beklerken henüz izlemediyseniz efsane yarışın ele alındığı “Truth in 24” belgeseline göz atmanızı da öneririz.