Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Enzo Ferrari 124 Yaşında!

18 Şubat 2022
Enzo Ferrari 124 Yaşında!

124 sene önce bugün hayata gözlerini açan Enzo Ferrari, direksiyon hakimiyetini hiç kaybetmediği yaşamı boyunca kendi adını verdiği Ferrari’yi dünyanın en önde gelen otomobil markalarından biri haline getirmeyi başardı.

Enzo Ferrari’nin hayatını ele alan 2003 yapımı “Ferrari” filmini görmüş müydünüz? Filmin açılış sahnesinde bir Ferrari pilotunun yarış öncesini hazırlığını uzaktan dürbünüyle izleyen Enzo Ferrari’yi görürüz. Yarış pilotunun deneme sürüşü bittikten sonra Enzo Ferrari’nin oğlu Piero babasının yanına gelerek “Harika bir yarış pilotu,” der. Filmin bu ilk sahnesinin kapanışı ise Enzo Ferrari’nin şu sözleriyle olacaktır: “Hayır Piero, harika bir araba.”

Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Enzo Ferrari, bir yarış otomobilinin direksiyonunda. (Fotoğraf: David Bull Publishing)

Otomobil kadar köklü geçmişi olan motor sporları yahut efsanevi yarış Formula 1 denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri, Ferrari. Marka, yıllar yılı devam eden ve bir efsane haline gelen bu başarısını ise kurucusu Enzo Ferrari’ye borçlu. Öyle ki hikâye, Enzo Ferrari’nin 18 Şubat 1898’de hayata gözlerini açmasıyla başlıyor. İtalya- Modena’da dünyaya gelen Enzo Ferrari’nin yaşamını anlatırken uzun uzun tahsil gördüğü okullar faslına girmeyeceğiz çünkü Ferrari çok kısa bir süre örgün eğitimden geçmiş, fakat içindeki otomobil ve motor yarışları tutkusu ona bir ömür sürecek başarının kapısını açmış. Ve elbette ki Ferrari’nin ruhuna da bu tutkunun kıvılcımlarını atan bir ilham kaynağı vardı: Torinolu yarış pilotu Felica Nazzaro. İtalyan pilotun 1908 Circuito di Bologna zaferini izleyen Ferrari, yarış pilotu olmak için o gün tutkuyla dolar. Yarış pilotu olmak için Fiat’a yaptığı ilk iş başvurusu kabul edilmez, I. Dünya Savaşı’nın arından 1919’da CMN markasında test pilotu olarak işe başlar.

1920’de ise Alfa Romeo yarış takımına katılan Ferrari, aynı sene Sicilya’da düzenlenen Targa Florio yarışında ikinci olarak ilk süksesini yapar. Ferrari’nin yarış pilotluğundan bir marka kurucusu olma yolunda attığı ilk adım ise 1923’te Modena’da kurduğu onarım ve satış atölyesi olacaktır.

Uzun bir süre yarış otomobilleri tasarlayan ve çeşitli markaların yarış müdürlüğü bölümüne geçen Ferrari, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1947 senesinde kendi adını taşıyan markasını kurarak ilk Ferrari modeli olan 125 Sport otomobilini üretmeye başladı. 11 Mayıs 1947’de yola çıkan 125 Sport modelinden o yıl içerisinde yalnız iki adet üretilmişti. 1,5 litre hacmindeki V12 motoru 118 HP gücündeydi. 1948’de üretimine başlanan 166 modelinde ise 89 HP’lik 1995 cc hacminde bir V12 motoru vardı. Bu araç 180 km/s maksimum hıza ulaşan ilk cadde Ferrari’si oldu. Ancak hız tutkunları için 166 model yeterli olmayınca Ferrari, 1950’de 195 modelinin imalatına başladı. Ferrari 195, 200 km/s’ye ulaşıyordu ve biraz daha sportif bir modeldi.

Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Ferrari 125 Sport, Circuito di Piacenza’da (1947)
Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Yaklaşık üç sene sonra üretilen Ferrari 195 modeli

Kuruluşundan itibaren peş peşe otomobiller üreten ve çeşitli motor yarışlarında hatırı sayılı başarılarla adından söz ettirmeye başlayan markanın kurucusu ise üzerinden eksik etmediği trençkotları ve renkli gözlükleriyle soğuk ve hesaplı biri olarak biliniyordu artık. İnatçı, başarılı ve azimliydi. Kariyeri boyunca markası Ferrari’nin otomobillerinin başarısı kadar kendi kişiliğinden de söz ettirmişti. İtalyan yazar Luc Dal Monte, Enzo Ferrari’yi şu sözlerle anlatıyordu: “Sadece motor yarışları konusunda değil, ülke için her alanda saygın bir insandı.”

Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Enzo Ferrari 124 Yaşında!

1950’lerden sonra İtalyan otomobil markasının en meşhur serileri üretilmeye başlandı: 250 S modeli, meşhur 250 ailesinin öncüsü olmuştu. 60’larda devam eden 250 serisi ile Ferrari’nin büyümesi artık iyice ivme kazanmıştı. Yarış pilotu John Surtees 1964’te Ferrari 158 F1 modeliyle Formula 1’de markanın ilk şampiyonluğunu getirdi. Aynı on yılın sonlarına doğru diğer bir efsane seri olan 246 modelleri üretildi. Sonraki yıllarda üretilen en sıra dışı Ferrarilerden biri de 1984’te hayata getirilen 288 GTO oldu. Birkaç sene sonra, 1987’de Ferrari’nin 40’ıncı yılına özel olarak da F40 modeli geliştirildi.

Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Bu yıllar içerisinde üretilen modellerden biri de “Dino” Ferrari’ydi. İlk defa 1957’de üretilen model, Enzo Ferrari’nin 1954 yılında bir kas hastalığından hayatını kaybeden oğlu Alfredo Dino anısına üretildi (Fotoğraf: Alfredo Dino (en solda) ve babası Enzo Ferrari, iki teknikerle birlikte motor montajı yapıyorlar).

Markanın 40. yıldönümünün bir sene sonrasında Enzo Ferrari hayata gözlerini yumdu. Bir yarış pilotu ve sonrasında büyük bir İtalyan markasının kurucusu olarak tanıdığımız Enzo Ferrari, Birinci Dünya Savaşı sırasında cephede yer almış bir gaziydi aynı zamanda. Madalyalı bir savaş gazisi olmanın yanı sıra İtalya’ya yarış sporu ve mühendisliği alanında yaptığı katkılardan dolayı sekiz ödülün ve onur nişanelerinin sahibi oldu. Özel yaşamına geldiğimizde ise neredeyse tüm sevdiklerini çeşitli hastalıklardan dolayı erkenden kaybetti, ki bu isimlerden biri yukarıda bahsettiğimiz oğlu Dino’ydu. Dünya savaşları, erken yaşta gelen kayıplar arasında geçen yaşamına sığdırdığı dünya markası Ferrari ise Enzo Ferrari’nin adını tarih kitaplarına yazdırmaya yetti. Görsel hafızalarımızda ise trençkotları ve güneş gözlükleriyle Ferrarilerin arasında gezinen fotoğrafları kaldı.

İkonik Ferrari modelleri:

Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Ferrari 360 Gtb/4 Daytona
Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Ferrari Dino 246 Gts
Enzo Ferrari 124 Yaşında!
Ferrari 260 Gt