Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

En Özel Müze Evler

10 Mayıs 2023
En Özel Müze Evler

Ünlü sanatçıların müzeye dönüştürülen evleri, dünya tarihinin değerli hazineleri arasında yer alıyor.

Musée Gustave Moreau, Paris

1826–1898 yılları arasında yaşamış ünlü Fransız ressam Gustave Moreau, Paris’teki üç katlı evinin giriş katını müzeye dönüştürmeye ölümünden üç yıl önce bizzat kendi karar vermiş. Sembolist ressamın kişisel yaşantısını halka açan bu müze ev; sanatçının görkemli dekorasyonuyla dikkat çeken stüdyosunun da bugünlere kadar korunmasını sağlamış.

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

Villa Museo Giacomo Puccini, Torre del Lago

Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli bestecilerinden Puccini’nin yaz aylarını geçirdiği Torre del Lago’daki villası, oğlu Antonio tarafından müzeye dönüştürülmüş. Ünlü bestecinin birbirinden değerli eserler yaratmasına aracı olan meşhur Förster piyanosu, el yazmaları, nişanları ve portreleriyle dekore edilen yeşillikler içindeki bu müze ev görenleri kendine hayran bırakıyor.

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

Claude Monet Garden and House, Giverny

Paris’ten günübirlik bir geziyle keşfedebileceğiniz bu muhteşem kır evi, ünlü ressam Oscar-Claude Monet’nin uzun yıllar yaşadığı ve sayısız pastoral eserine imza attığı yer olarak biliniyor. Giverny’de, bahçesinde nilüferlerle çevrili göletlerin yer aldığı bu sevimli ev, empresyonizm akımını başlatmasıyla tanınan ressamın ilhamını nereden aldığının en güzel kanıtı…

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

The Case Study House No. 8, Los Angeles

Modern mimari ve mobilya tasarımının öncüleri kabul edilen ve çalışmalarıyla tarihe geçen endüstri tasarımcıları Charles-Ray Eames çiftinin Los Angeles’taki evleri, ölmeden önce müzeye dönüştürmeye karar verdikleri stüdyoları ve yaşam alanlarından oluşuyor. The Case Study House No. 8 olarak da bilinen Eames Evi, 20’nci yüzyıl ortasında alevlenen modern mimarinin adeta dönüm noktasını temsil ediyor.  

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

Musée Victor Hugo

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Victor Hugo, 1832’den 1848’e kadar Places des Vosges’de tuhaf bir şekilde dekore edilmiş bu dairede yaşadı. Bugün bir müze olarak halka açılan daire, Hugo’nun bıraktığı gibi duruyor. 17’nci yüzyıldan kalma tarihi bir binanın içinde yer alan dairenin Gotik dekorasyonu ve yazarın sıra dışı kişisel eşyaları, ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor.

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

The Ernest Hemingway Home and Museum, Key West

Ernest Hemingway, hayatı boyunca Küba’dan İspanya’ya, Afrika’dan Toronto’ya kadar farklı pek çok yerde yaşamış olmasıyla tanınır. Ama en çok Florida, Key West ile özdeşleştirilir. Dünya edebiyatının bu büyük isminin Key West’te uzun yıllar yaşadığı bu tarihi ev, bugün yoğun ilgi gören bir müze… İspanyol kolonyal tarzında inşa edilen müze-ev, bir zamanlar görkemli partilere de ev sahipliği yapmış.

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler

Casa Salvador Dali, Portlligat

Sürrealist ressam Salvador Dali’nin Portekiz’de küçük bir balıkçı kasabası olan Portlligat’ta 40 yılı aşkın süre yaşadığı atölye-evi Casa Salvador Dalí-Port Lligat, sanatçının eksantrik hayatını halka açıyor. Labirenti andıran iç mekanlar her biri farklı şekillerdeki pencerelerden giren doğal ışıkla aydınlanırken antika mobilyalar, sanat eserleri ve Dali’den kalan hatıratlarla ziyaretçilerin kendilerini adeta harikalar diyarında hissetmesini sağlıyor.

En Özel Müze Evler
En Özel Müze Evler