Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dünyanın İlk Elektrikli 6 Tekerlekten Çekişli Otomobili

3 Aralık 2021
Dünyanın İlk Elektrikli 6 Tekerlekten Çekişli Otomobili

Dünyaca ünlü modifiye grubu Hennessey, dünyanın ilk 6 tekerlekli elektrikli otomobil projesi Project Deep Space’i duyurdu.

Bundan birkaç hafta önce Apple Car’ın muhtemel görünümü hakkında yazarken gelecekteki otomobillerin neye benzeyeceğini merak ettiğimi söylemiş ve yazıyı “Bekleyip göreceğiz” diye bitirmiştim. Doğrusu bahsettiğim bu satırları kaleme alırken birkaç hafta sonrasında elektrikli ve 6 tekerlekli bir otomobil yazacağım aklıma gelmemişti. Hennessey’in elektrikli ve 6 çekerli otomobil projesiyle bir kere daha geleceğin otomobilinde bizi nelerin beklediği konusunda meraklanmadan edemiyoruz. Evet, bekleyip göreceğiz, fakat öncesinde Hennessey’in Project Deep Space modeline bir bakalım.

Merkezi Teksas’ta bulunan Amerikalı mühendislik şirketi Hennessey yaklaşık otuz seneden beri çeşitli markaların yüksek beygir güçlü otomobillerini modifiye ediyor. Dünyaca ünlü modifiye ekibinin en son projesi ise tamamen elektrikli ve 6 tekerlekten çekişli bir otomobil. Modelin bir diğer ilginç yanı ise alışılmışın dışındaki koltuk düzeni. Elmas şekli adı verilen bu koltuk düzeninde sürücü koltuğunun arkasında bir VIP koltuk yer alıyor, ki bu koltuk diğer üçünden daha farklı ve özel bir tasarımla dizayn edilmiş, birinci sınıf bir uçak koltuğu gibi açılıp kapanabiliyor. Diğer iki koltuk ise bu koltukların yan taraflarına konumlandırılmış. Aracın içine dair bildiğimiz bir başka özellik ise iç tasarımda bespoke tercihler olması. Koltuklarda kullanılan deriler ya da iç döşeme aracın sahibi tarafından seçilebilecek. Bagajın hacmi ise dört golf sopasının sığabileceği bir genişlikte tasarlanmış.

Dünyanın İlk Elektrikli 6 Tekerlekten Çekişli Otomobili
Hennessey

Meşhur 6 tekerleğin her biri, bir aksı önde iki aksı arkada olmak üzere kendi elektrikli motorlarına sahip olacak, böylece mevcut yüksek torklu elektrikli süper otomobillerin durma ivmesini sınırlayan mekanik tutuş da artmış olacak. Aracın 200 mile kadar çıkabilecek en hızlı otomobil olacağı öngörülüyor. Markanın iddiası ise bu 6 tekerlekli otomobilin piyasaya çıktığı vakit en hızlı ve pahalı elektrikli otomobili olacağı yönünde.

2026’da üretime başlanması planlanan otomobil 105 adetle limitli olacak. İlk siparişi Amerikalı bir müşteriden şimdiden alınmış bile. Otomobillerin fiyatının 3 milyon dolar olması bekleniyor. Henüz iki eskizi paylaşılan otomobilin son hali merak konusu; herkesin ortak fikri ise Project Deep Space’in başarıyla üretilmesi durumunda bugüne kadar görülen en çılgın otomobil olacağı.