Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Daha Yeşil, Daha Soft: Ressence Yenilikleri

12 Nisan 2023
Daha Yeşil, Daha Soft: Ressence Yenilikleri

Saat dünyasının en sıra dışı tasarımlarına sahip markalarından biri olan Ressence, Watches and Wonders 2023’te Type 8 S ve Type 1 Round modellerini duyurdu.

Bundan yaklaşık 15 sene önce kurulan Belçikalı saat markası Ressence adını, Renaissance ve Essence (öz, hakikat) kelimelerinin birleşiminden alıyor. Aslına bakılırsa bu iki kelime, kadranında markanın ismi bulunmayan, zamanı kendine has bir şekilde takip eden Ressence’i gayet iyi anlatıyor: Yeniden doğuşu temsil eden Rönesans gibi yenilikçi ve kendine has. Marka adının ya da logosunun yer almadığı kadranda zamanı gösteren ve birbirinin etrafında dönen disk göstergeleri, grafik ibreleri ve safir cama çok yakın düzeyiyle Ressence, Watches and Wonders 2023’te iki yeni koleksiyonunu tanıttı.

Ressence saatlerinin kadranındaki birbiriyle yan yana ve iç içe dönen disk göstergeler bombeli cama yapışmış gibi görünüyor ve her açıdan okunabiliyor. Bunun sebebi, kadran yüzeyi ile cam arasındaki boşluğun yüksek akışkanlığa sahip bir yağla tamamen doldurulması ve bu nedenle cam yüzeyinde ışığın kırılmamasıdır. Saatolog’un Marka Tarihçeleri bölümünden Ressence’in tarihi ve teknik özellikleriyle ilgili daha detaylı okuma yapabilirsiniz.

Type 8 S

Daha Yeşil, Daha Soft: Ressence Yenilikleri

Su yeşili kadranıyla, fuarda bu sene de gördüğümüz yeşil renk trendine uyan Type 8 S, tamamen titanyumdan üretilmiş zarif ve ince bir Type 8 modeli (ilk Type 8 modeli geçtiğimiz sene duyurulmuştu). Bugüne dek üretilmiş en sade ve pürüzsüz Ressence saatlerinden biri olan modelin kadrandaki grafikler de sadeleştirilerek tasarlanmış: Üzerinde hiçbir rakam ya da yazı görmediğimiz bu su yeşili kadran, yalnızca saat ve dakikaları gösteriyor. Otomatik mekanizma ROCS-8 ile çalışan Type 8 S, markanın altıncı serisi.

Daha Yeşil, Daha Soft: Ressence Yenilikleri
Daha Yeşil

Saatin su yeşili kadranı ve 42,9 mm çapındaki titanyum kasası, gri deri kayış ile eşleştirilmiş. Type 8 S’nin toplam ağırlığı ise 42 gram.

Type 1 Round B ve Round N

Markanın ilk ve en kült koleksiyonlarından biri olan Type 1, yeni versiyonu Round ile karşımıza çıkıyor. Üretilen ilk Type 1 modellerinin çağdaşlaştırılmış bir versiyonu olan Round serisi, minimal şıklığı, yeni safir kristali ve 42,7 mm çapındaki titanyum kasasıyla geliyor. Round B siyah kadran, Round N ise lacivert kadranıyla serideki yerini alıyor.

Daha Yeşil, Daha Soft: Ressence Yenilikleri
Daha Yeşil

Güneş ışını desenli fırçalanmış lacivert kadranıyla Type 1 Round N’nin ibreleri selefine göre daha büyük tasarlanmış.