Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

16 Mart 2021
Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

J12’nin 20. yılını kutlamak için bileziği dahil safir bir saat üreten Chanel, marka olarak neden zirveden hiç inmediğini de kanıtlıyor aslında.

Yıl sonu yaklaştıkça her şeyde olduğu gibi “yılın saatleri” üzerine de değerlendirmeler yapmak ve puan vermekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Bugün Chanel’in J12’nin yeni üyesini duyuran e-postasıyla birlikte bunu düşünmeden edemedim. 12 Kasım’da duyurulan Grand Prix d’Horlogerie “en iyi saatleri” listesine aday olmuş ve gözden kaçmış olması muhtemel bir saati konuşalım: Chanel J12 X-Ray.

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!
Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

İşlenmesi oldukça zor olan ve üretilme sürecinde zarar görme olasılığının yüksekliğinden ötürü çok az markanın cesaret edip kullandığı safir, saatlerin pahasını da epey artırıyor. J12 X-Ray’de de epey iddialı bir tasarım ve kullanımla hayata geçmiş; saat bu kadar az konuşulduysa tek sebebi, tanıtılacağı Baselworld’ün iptal edilmesi ve de elbette salgındır. Yoksa yılın en ışıltılı saatlerinden biri olduğu şüphe götürmez.

Chanel J12 X-Ray, adından da anlaşılacağı gibi J12 Ailesi’nin yeni üyesi; bu serinin 20. yılını kutlamak için üretilmiş. Onu özel kılan ise saat sektöründe bir ilki ortaya koyması: Bileziği dahil ilk tümüyle safir bir saat bu! Beyaz altın ibreler, kurma kolu, bezel, bilezik tokası gibi birkaç parçası hariç plakası dahi safirden üretilmiş. Bu da bizi saat tasarımında yepyeni bir noktaya getiriyor.

İşlenmesi oldukça zor olan ve üretilme sürecinde zarar görme olasılığının yüksekliğinden ötürü çok az markanın cesaret edip kullandığı safir, saatlerin pahasını da epey artırıyor. 2012’de Richard Mille’in bin saat uğraşla sadece 5 adet ürettiği RM 056 (fiyatı 1,6 milyon dolardı), Hublot’nun 500 adet ürettiği reçine ve safir modeli Big Bang Unico Sapphire’i (65 bin dolardı) ve MB&F’in HM6 SV’sinden sonra çok fazla örneğini görmediğimiz safir, J12 X-Ray’de epey iddialı bir tasarım ve kullanımla hayata geçmiş; bu kadar az konuşulduysa tek sebebi, tanıtılacağı Baselworld’ün iptal edilmesi ve de elbette salgındır. Yoksa yılın en ışıltılı saatlerinden biri olduğu şüphe götürmez.

J12 Efsanesinin Kısa Tarihi

Moda dünyasının konumunu hiç yitirmeyen bir numaralı yıldızı markanın saatçilikteki iddiası, in-house üretilen Monsieur de Chanel’le artmıştı. Kenissi gibi saat üreticilerinin bir kısım hisselerini satın alan marka (bağımsız saat üreticileri F. P. Journe ve Romain Gauthier’de de hisseleri var), J12 Ailesi’nde de bu üreticinin hayata geçirdiği elle kurmalı Calibre 3.1’i kullanıyor. J12’nin asıl özelliği ise, tam yirmi yıl önce Chanel’in kreatif direktörü Jacques Hellu’nun hayali olmasıydı.

Hellu, her dönem trend sayılabilecek, Chanel’in imzası olan siyah ve beyaz renklerin dışına çıkmayan, uniseks bir saat hayal etmişti; tasarımcının saati 2000 yılında duyuruldu. 

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!
J12 Serisinin Yaratıcısı, Chanel’In Kreatif Direktörü Jacques Hellu’Nun Ilk J12 Çizimi

J12’nin asıl özelliği, tam yirmi yıl önce Chanel’in kreatif direktörü Jacques Hellu’nun hayali olmasıydı.

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!
Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

J12 ismini America’s Cup’a katılan bir yarış yatları sınıfından alıyordu, saat ise buna uygun şekilde 200 metre suya dayanıklıydı, çentikli bir dalış bezeli vardı ve yüksek kalitede siyah seramik bilezik ve kasaya sahipti. J12, saat dünyasında az görülen bir tavırla hem erkekler hem kadınlar için üretilmişti, bu da markanın DNA’sına uygundu, çünkü Gabrielle Chanel de erkek koleksiyonu giysilerini kadınsı dokunuşlarla birleştirmeyi severdi. Markanın kurucusu Coco Chanel ise kadınlar için ilk kez pantolon üretmiş bir moda tasarımcısıydı. (J12’nin “her şey saniyelerle ilgili” mottolu kutlama videolarında Naomi Campbell’dan Keire Knightley’e birçok isim konuşuyor; tabii siyah ve beyaz görüntülerde!)

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!
Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

Yüksek seramik siyah, 2003’te beyaz ve sonra yine J12’nin 20. yılı için üretilen Paradoxe’la çift renkli ve başta bahsettiğim yarışmanın “Kadınlar” kategorisinde en iyi saat ödülü alan Calibre J12 Calibre 12.1’den ve seramik ısrarından sonra şimdi yekpare safir bir saatle koleksiyon bambaşka bir mertebeye ulaştı diyebiliriz. (Fiyatı 626 bin dolar) X-Ray etkili J12, baget kesimli, 5,46 karat elmasla tamamlanmış.

Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!
Chanel’den Bir İlk: Tamamen Safir Saat!

J12 X-Ray’i birisinin kolunda görürseniz lütfen dikkatle bakın; çünkü dünyada ondan yalnızca 12 tane var.