Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor

19 Ocak 2023
Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor

İlk modern dalış saatlerinden birini üreten dünyanın en eski saat markalarından Blancpain, dalış saati koleksiyonu Fifty Fathoms’ın 70. yılını Fifty Fathoms 70th Anniversary Act 1 serisi ile kutluyor.

1735 doğumlu Blancpain’in dalış saatlerinin ilk modern örneklerinden sayılan Fifty Fathoms koleksiyonu ise 2023’te 70. yılını kutluyor. Marka, 1953’te ilk dalış saatini duyurmuş ve saatçilik tarihinin dönen bezelle üretilen ilk dalış saatini piyasaya çıkarmıştı.

Bugün bir ikon haline gelen Fifty Fathoms’un hikâyesi, o zamanlar markanın CEO’su ve kendisi de bir dalgıç olan Jean-Jacques Feichter’ın girişimleriyle başlamıştı. Bir keresinde dalış ortasında havasız kalma tehlikesiyle burun buruna gelen Feichter, dalış esnasında karşılaşılabilecek tehlikelere çözüm bulmak için markasının bir dalış saati üretmesini istedi. Böylece ilk Fifty Fathoms ortaya çıktı. Yüksek saatçilik tarihinde bir dalış saatinde ilk defa dönen bezel gördüğümüz Fifty Fathoms, aynı zamanda su altında geçen zamanı takip edebilmek için bir dalış skalası da taşıyordu. Prototipini 1952’de ilk defa Feichter’in denediği dalış saati, bir sene sonrasında piyasaya sunuldu. Saatin içindeki otomatik mekanizma, zamanı ayarlamak için kurulum sayısını en aza indirgiyor; saatte kullanılan çift conta sayesinde ise kurma kolu çekildiğinde bile saatin içine su dolmuyordu.

Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor
1953 tarihli ilk Fifty Fathoms modeli
Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor
Feichter, Fransa’nın güneylerinde saati denerken

Bu sene 70. yılını kutlayan Fifty Fathoms, tüm bu özellikleriyle dönemin gözde dalış saatleri arasına girmekle kalmayıp Fransız Donanması’nın resmi dalış ekipmanlarından biri oldu. Bugün ise Blancpain 1950’li yıllara doğru bir dalış yaparak, Fifty Fathoms 70th Anniversary Act ile bu efsanevi dalış saatinin atalarına şapka çıkarıyor.

Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor

Fifty Fathoms 70th Anniversary Act, her biri 70 saatten oluşan üç seri halinde üretilmiş ve her bir seri dünyanın bir bölgesine adanmış: Avrupa ve Orta Doğu, Asya-Pasifik ve Amerika. Bu limitli serideki yıldönümü saatleri, her zamankinden daha ince olarak 42 mm çapında çelik kasada tasarlanmış. Koleksiyonun ilk örneğini anımsatan Fifty Fathoms 70th Anniversary Act’in siyah kadranı parıldayan ibrelerle tasarlanmış. Ancak 1950’lerde üretilenin aksine safir kristal cam, kubbeli formda tasarlanmış. Saat, 300 metreye kadar suya dayanıklı.

Blancpain, Dalış Saatlerinde 70. Yılını Kutluyor

Yaklaşık dört günlük güç rezerviyle gelen saatin kalbinde, markanın 2007’de ürettiği kalibre 1315 yer alıyor. Saatin kasa arkasına “Fifty Fathoms 70th” yazısı işlenmiş. Okyanusları koruma ve keşif çalışmalarıyla da bilinen marka Fifty Fathoms 70th Anniversary Act’i, denizlerde bulunan balık ağlarından üretilen ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş iplikten yapılmış NATO YTT + kayışla tamamlanmış.