Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

A. Lange & Söhne’den Üç Yeni Saat

24 Temmuz 2021
A. Lange & Söhne’den Üç Yeni Saat

Lüks Alman markası, Langematik, Saxonia ve Cabaret Tourbillon serisine ait üç yeni saati duyurdu.

Zamanı doğru göstermedeki tutarlılığı ve tasarım kalitesiyle bahsetmeyi sevdiğimiz saat markalarından biri de A. Lange Söhne her zaman. Hatta Watches & Wonders döneminde yazarlarımızdan Mehmet Çelik, bu Alman markası için yazısında şöyle demişti: “… Aslında A. Lange & Söhne bir şirketten çok inatçı ve aşırı yetenekli bir insana benziyor, hiçbir şeyden yılmıyor ve her türlü zorlukla baş etmesini biliyor.” Bunun üzerine de fuarda tanıtılan yeni saatlerden detaylıca bahsetmişti. Markanın şimdilerde duyurduğu yeni saatleri de tıpkı Watches & Wonders’ta olduğu gibi saat editörlerini yazmaya heveslendiriyor. Gelin üç yeni saate yakından göz atalım.

Saatlerimizin görünümü klasik ve ölçülü, doğası ise iddialı, işe yarar ve kesinlikle Alman olmalı.

Günter Blümlein

Langematik Perpetual

Marka saatlerinin zamanı göstermedeki tutarlılığından –ki bir Alman markasından beklenecek ilk özellik bile olabilir bu– bahsetmişken Langematik Perpetual serisinden bahsetmek yerinde olacak. Langematik Perpetual, ilk defa 2001 Mart’ında piyasaya sürüldüğünde daimi takvim, markanın ikonik büyük tarih göstergesi, ZERO-RESET fonksiyonu ve tüm takvim göstergelerini aynı anda ilerleten düzelticiyle donatılmış ilk ve tek kendinden kurmalı saatti. O gün bu istisnai özelliklerle donatılan model, günümüze de aynı titizlikle geliyor ve 20. yılını kutlamak için her biri 50 örnekle sınırlı üretilen pembe ve altın versiyonlarıyla sunuluyor.

Her iki versiyonda da mavi renkte olan kadran som gümüşten üretilmiş. Roma rakamları koyu renkli font üzerinde oldukça net bir şekilde görülüyor. Gelelim takvim göstergelerine; büyük tarih göstergesi en önemli öge olarak en belirgin konumda. Soldaki alt kadran haftanın gününü, sağdaki alt kadran ise ayı gösteriyor. Saat doğru ayarlandığı takdirde tarihin 2100 yılına kadar elle düzeltilmesi gerekmiyor. Saatin kendinden kurmalı mekanizmasında in-house ZERO-RESET bulunuyor: Kurma düğmesi çekildiğinde balans duruyor ve saniye kolu sıfır konumuna zıplıyor. 46 saate kadar güç rezervi sağlanıyor. Saatin kasa çapı ise 38,5 mm.

Saxonia Thin

Sırada poetik bir model var: Saxonia Thin. Saatlerin işe yarar ve Alman pratikliğiyle üretildiği kesin, fakat bu model bir yanıyla Fransız estetiğini kıskandıracak şekilde tasarlanmış. Yine 50 adetle sınırlı üretilmiş olan Saxonia Thin, pembe altın versiyonuyla görücüye çıkıyor. Altın flaks kaplama mavi som gümüş kadranda bakır rengi minik pulların yaydığı ışıltı âdeta gece gökyüzünde parlayan yıldızları anımsatıyor. Oldukça narin olan tasarım akrep ve yelkovan dışında bir saat kolu barındırmıyor. 18 karat pembe altın kasanın çapı 40 mm kalınlığında. İncecik akrep ve yelkovan tasarımı gibi kayış kulaklarının karakteristik kavisi de saatin zarif yapısına göre tasarlanmış. Koyu mavi kayışa eşlik eden pembe altın tırnaklı tokasıyla saatin görünümü tamamlanıyor. Saatin kadranına baktığınız vakit yalnız zamanı değil, gece göğünün ışıldamasını görüyor olacaksanız. Bu görünümü sağlayan altın flaks üretiminin 17. yüzyılda Venedik’te atıldığını anımsayarak bu yıldızlı göğü bir Venedik gecesinde gördüğümüzü tahayyül ediyoruz…

Cabaret Tourbillon Handwerkskunst

Cabaret Tourbillon serisinin hassas saat yapımcılığındaki maharetiyle Handwerkskunst serisinin alametifarikası dikdörtgen tasarımının birleşimi: Cabaret Tourbillon Handwerkskunst. A. Lange Söhne, 2008’de ilk kez döner kafes içindeki balansı durdurmayı ve kurma düğmesine basarak aynı anda yeniden başlatmayı başarmıştı. Bu teknolojiye markanın yegâne dikdörtgen modeli olan Cabaret yıllar yılı ev sahipliği yaptı. Şimdiyse 30 adetle sınırlı üretilen bir sanatsal saat Cabaret Tourbillon Handwerkskunst olarak karşımıza çıkıyor. Eşkenar dörtgen tasarımıyla birlikte kadranın ve mekanizmanın kompleks işçiliğindeki sanatsal niteliklerle karakterize edilen saatin üç bölümlü kadranı som beyaz altından yapılmış. Lange büyük tarih göstergesinin de yer aldığı büyük tarih göstergesinin de yer aldığı iç kısma eşkenar dörtgen deseni elle işlenmiş. Saat imlerine doğru geldiğimiz vakit, Roma rakamları III, IX ve XII ile birlikte kadranın dış kenarında duruyor. Üç bölümden oluşan kadran Tremblage deseniyle dekore edilmiş ince bir çizgiyle ayrılıyor. Kadran, işlemelere ekstra derinlik katan yarı şeffaf emaye katmanla kaplanmış. Sonuç olarak da bu üç boyutlu kadran karşımıza çıkarılıyor. Kadrandaki açıklık, iki pırlanta bitirme taşı arasında asılı bir dakika tourbillon’unu açığa çıkarıyor. Tüm bu detaylar gri dikişlerin kontrast yarattığı siyah deri kayış ve platin kelebek kayış tokasıyla tamamlanıyor. Mekanik olarak da hassas bir yapıya sahip olan saat, yaklaşık 120 saatlik güç rezervine sahip.

A. Lange &Amp; Söhne’den Üç Yeni Saat

Günter Blümlein’in de söylediği gibi bu klasik saatler bir yandan da kesinlikle Alman!